Felhívás az ismeretterjesztő és élménypedagógiai Showcase fesztiválra
A Magyar Zene Háza 2023. november 10-11-én megrendezi első showcase fesztiválját, melyre a mai naptól 2023. június 11-ig négy kategóriában várja a jelentkezőket.
Játsszunk zenét! - így szól a Magyar Zene Háza pedagógiai módszerének szlogenje, melynek segítségével az intézmény a szórakoztatva tanítás, a zenei nevelés új formáit keresi. A Zene Háza által elindított Showcase célja az intézmény küldetéséhez kapcsolódó, ismeretterjesztő és élménypedagógiai programok létrehozása. A négy kategóriába beérkező anyagokat két fordulóban bírálja el a szervező, egy a hazai kulturális szektor meghatározó szakembereiből álló zsűri segítségével. A legjobb projektek megvalósulását a szervező mentorprogram keretében támogatja. A nyertes jelentkezők a fesztivál keretein belül lehetőséget kapnak arra is, hogy bemutassák győztes programjukat.
A SZERVEZŐ, MAGYAR ZENE HÁZA BEMUTATÁSA:
A Zene Háza 2022 januárjában nyitotta meg kapuit, célja, hogy minden korosztálynak személyes kapcsolódást nyújtson a hangok világához. A különböző szinteken más–más formában kínál zenéhez kötődő programokat, mindvégig szem előtt tartva az intézmény küldetésének három fő pillérét:
Közvetlenség, nyitottság
A Ház méretében és szellemiségében is személyes élményszerzésre invitál. A koncertek, pedagógiai programok és interaktív kiállítások zenei előképzettségtől függetlenül mindenki számára izgalmas élményeket és új tudást nyújtanak.
Felfedezésre ösztönzés
A Ház bármely pontján, programján tapasztalhatunk valami újat a zeneről. A Házba belépve pedig szinte azonnal érezhető az a körbeölelő, magával ragadó hatás, amely megismerésre ösztönöz.
Megismételhetetlen élmények
A Zene Háza szinte kivétel nélkül egyedi programokkal várja a látogatókat. Műfajhatárokat feszegető, friss formációkat, együttműködéseket és újdonságokat bemutató koncertek, valamint ismeretterjesztő foglalkozások egyszeri, kihagyhatatlan élményt ígérnek.
A SHOWCASE FESZTIVÁL CÉLJA:
A Magyar Zene Háza küldetése a zenei stílusok sokféleségének bemutatása szórakoztató, és a nagyközönség számára is befogadható módon, mindvégig szem előtt tartva a kiemelkedő minőséget. A Magyar Zene Háza Showcase az intézmény missziójának támogatásaként lehetőséget ad az egyéni, új hangok a fősodortól eltérő zenei produkciók felfedezésére. A Zene Háza feladatának tekinti mind a hagyományok ápolását, mind pedig a progresszív, kísérletező kezdeményezések pártfogását. Az ismeretterjesztő és pedagógiai programok minden esetben igyekeznek szórakoztatva tanítani, keresik a zenei nevelés új formáit, ezen kívül pedig segítik az egymást erősítő műfaji találkozásokat.
A Zene Háza Showcase kiírásában ehhez keres leendő partnereket, ahol a nyertes jelentkezők vállalják, hogy a fesztivál ideje alatt – 2023. november 10-11. – bemutatják elkészült programjukat. A nyertes jelentkezők vállalják, hogy a program későbbi forgalmazása/bemutatása esetében feltünteti, hogy projekt a Magyar Zene Háza Showcase fesztiválja keretében készült.
HATÁRIDŐK, A JELENTKEZÉS MENETE:
- 2023. június 11., éjfél: A jelentkezés beadásának határideje.
- 2023. július 7.: Eredményhirdetés, a 2. fordulóba továbbjutott projektek kihirdetése.
- 2023. július 10.: Mentortalálkozó: A második fordulóba továbbjutott pályázók számára megrendezett közös alkalom, ahol lehetőség nyílik a felmerülő kérdések tisztázására, illetve a Showcase programmal kapcsolatos további egyeztetésre.
- 2023. augusztus 14.: A 2. fordulóba jutott programok beadási határideje. A beérkezett programokat a Magyar Zene Háza Showcase szakmai zsűrije kategóriánként bírálja el.
- 2023. szeptember 15.: A győztesek kihirdetése.
- 2023. október-november: A győztes programok mentorálása. A nyertes projekteket a Zene Háza Showcase szakmai csapata segíti a megvalósításban, ami kiterjed a költségvetés megtervezésére, a program szakmai szempontjainak vizsgálatára, valamint a program kommunikációjára is.
- 2023. november 10-11.: A győztes programok bemutatása a Showcase program kiemelt időpontjaiban.
JELENTKEZŐK KÖRE:
- Bármely magyar adószámmal rendelkező természetes vagy jogi személy.
- A Magyar Zene Háza Közhasznú Nonprofit Kft. dolgozói a Zene Háza Showcase programjára nem jelentkezhetnek, de közreműködőként részt vehetnek a projektben.
PROGRAMOK KÖRE:
A Zene Háza Showcase programjára csak új, még meg nem valósult ötletekkel lehet pályázni.
Ez alól kivételt jelenthet, amennyiben olyan innovatív, újszerű programról van szó, melynek látogatottsága nem haladta meg a 100 főt. A jelentkezési anyagban jelezni szükséges a bemutató idejét, helyét és körülményét, és amennyiben elérhető, dokumentációját.
JELENTKEZÉSI KATEGÓRIÁK:
A Zene Háza többféle módon is keresi a zeneközvetítés lehetséges formátumait, melynek különösen fontos eleme az élménypedagógia. Programjain előnyben részesíti a tapasztalati úton szerzett ismereteket, valamint az olyan pedagógiai eszközöket, melyek saját felfedezésekre ösztönzik a résztvevőket. Szabadegyetemi és klub jellegű sorozataiban, ismeretterjesztő koncertjein, valamint workshopjain ennek különböző lehetőségeit kutatja, a fesztiválra várt programokat is ezekhez, a meglévő sorozatokhoz kívánja kapcsolni.
- Zeneközvetítést tartalmazó felnőtt koncert
Olyan, több közreműködő által előadott zenés színpadi produkció, melyben kiemelt szerep jut az ismeretterjesztő tartalmaknak.
A tervezett koncert közönségének száma: 200-300 fő
Az előadás hossza: 60-80 perc
- Zeneközvetítést tartalmazó gyerek- vagy ifjúsági koncert
Olyan, több közreműködő által előadott zenés színpadi produkció, melyben kiemelt szerep jut a megjelölt korosztály szempontjait szem előtt tartó ismeretterjesztő tartalmaknak.
A tervezett koncert közönségének száma: 200-300 fő
Az előadás hossza: 50-60 perc
- Felnőtt ismeretterjesztő előadás
Olyan, egyénileg vagy csoportosan megtartott, a közönség bevonásán alapuló, innovatív előadás, mely a zene egy tárgykörét járja körül.
A tervezett program közönségének száma: 80-100 fő
A kategórián belül csak felnőtteknek szánt előadástervezettel lehet jelentkezni.
Az előadás hossza 60-80 perc
- Zenei workshop gyerekeknek Interaktív, a gyerekközönség aktív bevonásán alapuló zenei foglalkozás, mely a zene egy tárgykörét mutatja be.
A tervezett program közönségének maximális létszáma: 40 fő
A kategórián belül csak gyerekeknek szánt foglalkozástervvel lehet pályázni.
A workshop hossza 30-45 perc
JELENTKEZÉS MÓDJA:
Jelentkezni online, a jelentkezési lap kitöltésével lehetséges. A Showcase programra egyéni és csoportos formában is van lehetőség jelentkezni. Egy jelentkező vagy jelentkező csoport maximum 2 anyagot nyújthat be. A benyújtott anyagok után nevezési díjat NEM szükséges fizetni. Az online nevezés során a jelentkezéskor beadott program-elképzelés részletes bemutatása szükséges: a program koncepciójának, tartalmának összefoglalása mellett az élménypedagógiai értékek és pedagógiai célok részletes bemutatás is szükséges. Az anyag leadása után hiánypótlásra nincs lehetőség!
DÍJAZÁS:
A Showcase fesztiválra benyújtott programokkal az alábbi nettó összegekre lehet jelentkezni:
- Zeneközvetítést tartalmazó felnőtt koncert: 400-700 ezer Ft
- Zeneközvetítést tartalmazó gyerek- vagy ifjúsági koncert 400-700 ezer Ft
- Felnőtt ismeretterjesztő előadás: 50-250 ezer Ft
- Zenei workshop gyerekeknek: 50-250 ezer Ft
Amennyiben a benyújtott projekt-ötlet költségvetése meghaladja a kategória által támogatott összeg mértékét, a különbözetet a jelentkezőknek saját forrásból kell finanszíroznia. Minimum saját forrás biztosítása nem szükséges. Amennyiben a megvalósítás a támogatás összegéből kifizethető, a program teljes költségvetését a szervező, a Magyar Zene Háza állja.
AZ ELBÍRÁLÁS SZEMPONTJAI:
- a program szakmai/művészi értéke és technikai színvonala
- a program kapcsolódása a Magyar Zene Háza küldetéséhez és programjainak koncepciójához
- a programnak az ismeretterjesztés, valamint a pedagógia terén betöltött szerepe
- az alkotók szakmai hitelessége
- a hazai és nemzetközi forgalmazás várható lehetőségei
- a program megvalósításának realitása
- a program koncepciójának különleges, innovatív értékei
- a program a zenei értékeken túl szerepet szán a társművészeteknek is.