A jazz nagy egyéniségei – Billie Holiday
Programsorozat
Könyvtári esemény
A jazz nagy egyéniségei – Billie Holiday
Vannak nála technikásabb (Ella Fitzgerald), jobb hangi adottságú (Sarah Vaughan), modernebb (Cassandra Wilson) énekesek, akiknek népszerűsége túlszárnyalja az övét, általános szakmai vélekedés szerint mégis Billie Holiday (1915–1959) a jazz legnagyobb énekesnője. A philadelphiai születésű kislány apa nélkül nőtt fel, eleinte prostituáltként kereste a kenyerét, fekete énekesként szembesült a faji megkülönböztetéssel, a férfiak brutálisan kihasználták. Az élet terhei elől alkoholban és kábítószerben keresett menedéket, szervezete 44 éves korában feladta a küzdelmet; így emelkedett a jazz legnagyobb énekesei közé, aki a megszenvedett élettapasztalatokat művészetté formálta. Hangszerszerű énekstílusa, időkezelése, utánozhatatlan hajlításai, a dalokat egyéniségéhez hasonító előadói kvalitásai előtt az utókor is fejet hajt. Turi Gábor Jazz Szabadegyeteme 2023 őszén A jazz nagy egyéniségeit bemutató sorozattal folytatódik, a harmadik alkalommal Billie Holiday a főszereplő.
A jazz jó évszázada ismert fogalom, könyvtárnyi irodalom született róla. Vannak közkeletű, bevett toposzok, mint „a rögtönzés zenéje”, „a 20. század népzenéje”, „ritmikus improvizatív zene”, „a szabadság zenéje” – de mindnél jellemzőbb az, hogy a jazz az előadók zenéje. Nincs még egy zenei zsáner, amelyben az egyéniség ilyen kitüntetett szerepet játszana. Úgy tartják, a hang vagy a hangszer – ami esetenként a zenekar is lehet – a muzsikus meghosszabbítása: személyisége tónusában, játékmódjában, a kifejezés szabadságában bontakozik ki igazán. A legkiemelkedőbb személyiségek játéka néhány hang vagy akkord alapján felismerhető. A Magyar Zene Háza ezért választotta a Jazz Szabadegyetem új sorozatának témájául a meghatározó, stílusteremtő egyéniségek bemutatását. Ebben a félévben Louis Armstrong, Duke Ellington, Billie Holiday, Charlie Parker életével és zenéjével, a későbbiekben Miles Davis, Thelonious Monk, John Coltrane, Charles Mingus és Wynton Marsalis művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A film- és zenei bejátszásokkal illusztrált előadások megvilágítják a kort is, amelyből a nagy egyéniségek kiemelkedtek. Az előadást Turi Gábor jazztörténész, szakíró tartja.
Turi Gábor jazz szabadegyeteme a nagy egyéniségeket bemutató sorozatban a hosszú életút jelentős állomásaival ismerteti meg az érdeklődőket. A jazz jó évszázada ismert fogalom, könyvtárnyi irodalom született róla. Vannak közkeletű, bevett toposzok, mint „a rögtönzés zenéje”, „a XX. század népzenéje”, „ritmikus improvizatív zene”, „a szabadság zenéje” – de mindnél jellemzőbb az, hogy a jazz az előadók zenéje. Nincs még egy zenei zsáner, amelyben az egyéniség ilyen kitüntetett szerepet játszana. Úgy tartják, a hang vagy a hangszer – ami esetenként a zenekar is lehet – a muzsikus meghosszabbítása: személyisége tónusában, játékmódjában, a kifejezés szabadságában bontakozik ki igazán. A legkiemelkedőbb személyiségek játéka néhány hang vagy akkord alapján felismerhető. A Magyar Zene Háza ezért választotta a Jazz Szabadegyetem témájául a meghatározó, stílusteremtő egyéniségek bemutatását. A tavaszi sorozatban Dave Brubeck zongorista, Sonny Rollins szaxofonos, Joe Zawinul billentyűs és Cassandra Wilson énekesnő művészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők Turi Gábor előadásán. A film- és zenei bejátszásokkal illusztrált előadások megvilágítják a kort is, amelyből a nagy egyéniségek kiemelkedtek.