Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
„Közelebb hozni a természetet” - Berg Judit-interjú

„Közelebb hozni a természetet” - Berg Judit-interjú

2023/03/09 | 6 p

Lengemesék a Hangdómban

A népszerű Lengemesék tavasszal új dimenzióban éled újjá, amikor az apró, tetőtől-talpig zöld lengék, a Nádtenger védelmezőinek történetei, a Hangdómban lesznek láthatók. Az író, Berg Judit többek között azt is elárulta, hogy lesz-e bármilyen változás az eddig ismert történetekhez, szereplőkhöz képest.

A Lengemesékből készült már tévésorozat és egész estés rajzfilm is, ám a Zene Háza Hangdómjában egy teljesen új dimenzióban élednek újjá a szereplők. Íróként mi volt a feladat újszerűsége? Hogyan alakult át a mese a Hangdóm különleges terére?

A Hangdómba készülő anyag kapcsán a legfontosabb szempont az volt, hogy úgy készítsük elő a lenge-történeteket, hogy ebbe a különleges térbe látogatók egy mesebeli tóparton érezhessék magukat. Ehhez első körben az animációs anyagokat néztük át, és kiválasztottuk azokat a részeket, amelyek igazi tóparti hangulatot varázsolnak a térbe. A munka során elsősorban erős képi anyagban és hangzásban kellett gondolkodnunk, hiszen itt egészen különleges módon tudnak életre kelni a karaktereim és a helyszínek. Ezúttal pont fordítva történt minden, nem a történethez alakítottuk az animációt, hanem a hangulatos képi anyaghoz igazítottuk a forgatókönyvet.

Mit fognak tapasztalni a nézők, lesz-e valami olyan újdonság a mesében, ami kifejezetten a Hangdómos vetítés miatt került a történetbe?

Füttyös Vilkó és barátai kalandjai egy tóparton, a Locsogó-tó partján játszódnak; mindig is nagy álmom volt olyan mesét írni az óvodás-kisiskolás korosztálynak, ami egyszerre kitalált és valóságos. A Balaton-part és a nádas gyerekkorom meghatározó helyszíne, és mindig rajongtam az ottani élővilágért, a madarakért, vízisiklókért növényekért. A könyvekben ezt a világot szerettem volna közel hozni az olvasókhoz. Így hát én magam is gyermeki izgalommal várom, amikor márciusban a Hangdómban életre kel majd ez a fantasztikus világ. Egyrészről mesebeli, másrészről valóságos tóparti hangulatot szerettünk volna megteremteni az ide látogató gyerekeknek. Aki belép majd a dómba, megtapasztalhatja a végtelen Nádtenger hullámzását, meglesheti a fészküket építő nádirigókat, a nádtövek között sikló gőtéket és siklókat, miközben belecsöppenhet a mesebeli lengék és ellenségeik, a harácsok apróbb kalandjaiba is. Füttyös Vilkó itt is rövidebb – epizodikus – kalandokra hívja a gyerekeket, ám a legfontosabb szempont az anyag elkészítésénél a hangulati hatás volt, hogy a látogatás után gyerekek kedvet kapjanak majd igazi madárlesre, kirándulásra, növény-gyűjtögetésre.

Ennek a filmnek fontos eleme a zene. Fejér Simon Pál korábban is írt már zenét a Lengemesékhez, de a mostani mennyiben lesz más? Milyen hangszereket hallhatnak a nézők a vetítés alatt?

A látvány mellett a hangzás lesz az, amellyel igazi tóparti hangulatot teremtünk meg a dómban. Fejér Simon Pál népi hangszerekkel alkotott hatásos zenéje szólal meg a térben. A különleges hangszerekkel – köztük olyanokkal, mint a tambura, a székelyföldi furulya, a moldvai kaval, az ütőgardon vagy a morin khuur – a magyar állat és növényvilág és a természeti jelenségek hangjai kelnek életre. Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek már pici korukban megismerjék az őket körülvevő világot, és tudatára ébredjenek, mennyire fontos vigyázni a környezetünkre. A Hangdómba készülő anyag reményeim szerint még közelebb hozza majd a gyerekekhez a természetet, ahol egy teljesen új dimenzióban merülhetnek bele a tóparti történésekbe.

interjú: Nagy Viktória

Berg Judit-fotó: Kenéz Kíra

Filmpremier a Hangdómban, hangszerbemutató, írótalálkozó

A hazai vizeken nagy közönségkedvenc a Berg Judit által fémjelzett Lengemesék, melyből tévésorozat, illetve két egészestés rajzfilm is készült most egy új dimenzióban éled újjá nem csak a nagyobbacska óvodások és kisiskolások számára. Az apró, tetőtől-talpig zöld lengék a Nádtenger védelmezőinek történetei ezúttal egy három dimenziós térben folytatódnak a tavasz beköszöntével, amelyet Fejér Simon hangszerei és dalai a 32 hangszórón teljesítenek ki. A bemutató alkalmából a Lengék és a mese készítői a Zene Háza kvázi minden terébe beköltöznek, így a fiatal közönségnek a premier vetítésen túl lesz lehetősége beszélgetni az író-alkotókkal, illetve egy zenei workshop keretében megismerkedhetnek a mesében hallható hangszerekkel is.

2023/03/11 10:30
Előadóterem

Hangdóm vetítések