Meztelenre vetkőznek előttük
Bohemian Betyars – Weil András
A Magyar Zene Háza és Weil András zenész/producer közös workshopján a Koncertterem újra stúdióvá alakul, az alkotómunka pedig a színfalak mögül ismét a nézőtér közepére kerül. A közönség az eddigi alkalmakhoz hasonlóan testközelből élheti át egy vadonatúj dal megszületését, és ismerheti meg kedvenc zenekarát személyesebben.
Weil András producer, házigazda
Figyelem, felvétel! Túl vagy két élő lemezfelvételen a Zene Házában, a Blahalouisiana és a Qualitons volt az első két Figyelem, felvétel! zenei főszereplője. Milyen tapasztalatokat gyűjtöttél ezen a két alkalmon?
Nekem óriási élmény volt mindkét alkalom, amiért nagyon hálás vagyok a zenekaroknak és a háznak is. Külön öröm, hogy a visszajelzések is szuper pozitívok, és úgy tűnik minden résztvevőnek sikerült maradandó és egyedi élménnyel gazdagodnia. Eredetileg azt gondoltam, főleg zenészeket fog a program vonzani, de úgy tűnik, hogy a formátumban sokkal több van, és más-más nézőpontból mást találnak benne érdekesnek az emberek. Van, akit a kreatív alkotómunka menete, másokat a zenész karakterek, jellemek, a csoportdinamika, vagy a felvétel technikai megoldásai ragadnak magával. Az is kiderült, hogy a műsor ad-hoc, helyben formálódó, valóságos és emberi jellege segít a közönségnek feloldódni, közelebb érzik magunkat a zenéhez és az alkotókhoz, mint egy hagyományos koncert helyzetben. Persze itt fizikailag is közel vannak, a bandák pedig kvázi meztelenre vetkőznek előttük, de én úgy látom, hogy ez az intimitás mindenkire jó hatással van, és egészen rendhagyó hangulatot eredményez.
A decemberi műsor vendége a Bohemian Betyars. Az eddigiek tükrében milyen eseményre számítasz? Miket fogtok esetleg máshogy csinálni a korábbiaknál?
Biztosan fergeteges hangulat lesz, a tavalyi közös lemezfelvételünket is nagyon élveztem, itt pedig közönség előtt tuti, hogy még inkább elemében lesz a banda és a legjobbat fogja belőlük is kihozni a Figyelem, felvétel!. Az előzőekhez képest biztosan sok minden másképp fog alakulni. Már az előző két alkalom is egészen eltérő volt, a Blaháson a kreatív fókusz a dalszerzés befejezésén volt, pár óra alatt szöveget véglegesítettünk, és teljes zenekari hangszerelést írtunk az egyszál gitáros demóhoz, amiből kiindultunk. A Qualitons nem készült előre dalötlettel, ott teljesen improvizációból indult a folyamat és végül itt is egy kész, struktúrált dalhoz jutottunk. A két alkalom – bár nagyon más karakterű zenék születtek egészen különböző módon – annyiban hasonlóan alakult, hogy sikerült a zenekarokat és a közönséget is egyfajta kreatív flow-ba hozni, és be is vontunk mindenkit, akár énekkel, tapssal, vagy csak reakciókkal, kérdésekkel fordulva a közönség felé. A Bohemiannél is erre számítok, hogy a közönség talán még az eddigieknél is több közreműködésre számíthat, amit én személy szerint nagyon élveznék.
Fehér Gábor (Bohemian Betyars)
Mire számítotok egy ilyen különleges lemezfelvételi helyzetben, ahol élőben, a rajongóitok előtt rakjátok össze, rögzítitek egyik új szerzeményeteket?
Izgi lesz, nem voltunk még ilyen helyzetben. Általában elég sokáig dolgozunk 1-1 új számunkon és szeretjük azt, hogy ha el tudunk vonulni a zenekarral, és mindentől távol, mindent kizárva közösen tudunk alkotni. Ez most teljes más lesz, szóval nagy kihívás, de ezeket is nagyon szeretjük.
2024-ben csupa kollaboráció, másokkal közös dal jelent meg tőletek, nagylemezetek három éve látott napvilágot utoljára. Milyen album készül most, amihez majd esetlegesen ezt a dalt is felhasználjátok?
Meglepően komfortosan mozogtunk idén ezekben a külföldi kollaborációkban és abszolút sikeresek is voltak, de ezek után igyekszünk rákanyarodni a következő önálló albumunkra. Az eddigi albumaink sokszor kissé eklektikusak voltak. Maradjunk abban, hogy lehet, hogy ezen most egy kicsit változtatunk, vagy némileg tematikusabban fog készülni a következő anyagunk.
Interjú: Dömötör Endre
A Magyar Zene Háza és Weil András zenész/producer közös workshopján a nagyterem újra stúdióvá alakul, az alkotó munka pedig a színfalak mögül ismét a nézőtér közepére kerül. A közönség pedig az eddigi alkalmakhoz hasonlóan testközelből élheti át egy vadonatúj dal megszületését, ismerheti meg kedvenc zenekarát személyesebben, mint valaha, és követheti végig, amint zenekar és producere kezdeményből stúdiókész dalt faragnak. Aki már volt a Figyelem, felvétel! korábbi alkalmain, annak említeni sem kell, hogy a hangulat parádés, az ötletek záporoznak, és még a felvételen is rajta lehetsz, ha van kedved együtt énekelni, vagy beszállni a ritmus szekcióba.