Nem mást, legfeljebb máshogy
Gyerekekere hangolva
Új családi sorozat indul a Zene Házában szombat délelőttönként, ahol a fiatal közönségnek a szülők kedvencei játszanak. Azaz akár fesztiváljáró sztárzenekarok is – csak épp gyerekekre hangolva. Tarr Ferenc, zenepedagógiai koordinációs csoportvezető mesél minderről, no meg a széria első, november 2-i fellépője, a Random Trip-vezető Delov Jávor.
Tarr Ferenc
Gyerekekre hangolva. Ezzel a címmel egy új sorozat indul a Zene Házában. Mi áll a koncepció mögött? Hogyan találtad ki a sorozatot?
A kezdetektől, azaz a Zene Háza megnyitása óta minden egyes családi programnak van egy missziós célja is. Ez pedig, hogy bebizonyítsuk: a fiatal közönség ugyanazt a minőséget és szakmai odaadást érdemli, mint a koncertkultúra egyéb eseményei. Nem kell gügyögni, nem kell lenézni a gyerekeket, hanem őszintén, önazonosan és természetesen magas minőséget képviselve játszani nekik. Ez közhely kellene, hogy legyen, de egyáltalán nem az. Kevés minőségi zenekar van, aki felvállalja, hogy gyerekeknek is játsszon, sokan érzik derogálónak. Az elmúlt években a legtöbb ilyen zenekar már megfordult a Ház családi programjain. Innen jött az ötlet, hogy jó volna olyan zenekarokat is behívni ebbe a térbe, akikre amúgy ez nem jellemző. Van-e, kell-e legyen különbség gyerek és felnőttzene között? Nekem az a meggyőződésem, hogy nem mást kell a gyerekeknek előadni, legfeljebb máshogy. Nyilván ennek vannak szintjei, korosztályonként specifikumai, de őszintén hiszem, hogy megfelelő keretezéssel mindenféle zene utat tud találni a fiatal közönséghez is. Sőt, sokszor a prekoncepciók hiánya miatt még könnyebben is. Ez alól a szövegcentrikus zenék jelenthetnek talán egyedül kivételt, mert vannak témák, amik messze esnek a gyerekek érdeklődésétől, bár zenei oldalról ezeknek is lehet létjogosultsága. Ennek az ellentettje viszont kifejezetten tud bosszantani, amikor azt gondoljuk, hogyha mackóról meg fagyiról éneklünk, akkor a kisgyerekeknél már helyben is vagyunk.
Mi a sorozat célja, és kik lesznek a benne szereplők a tervek alapján?
Kettős célja is van. Egyrészt a zenekarok figyelmét is szeretnénk felhívni erre az útra, bízva abban, hogy a nálunk megtörtént tűzkeresztséggel későbbi koncertek sorozatát nyitjuk meg. Másrészt célunk az is, hogy a gyerekek az eddigiektől eltérő zenei világokkal találkozzanak. Azonban természetesen az a legfontosabb, hogy az egész család, beleértve a felnőtteket is, jól érezzék magukat. Nagy örömömre szolgál, hogy mindezt több zenekar is érti, és partner hozzá. Így pl. a 15. születésnapját ünneplő Random Trip is. Nagyon várom látni, ahogy ezeknek az elképesztő muzsiksoknak az improvizációira tombolnak majd a gyerekek. A további zenekarokat viszont még nem merem elárulni, de annyit megígérhetek, csupa olyan név lesz, akik a legnagyobb színpadok rendszeres fellépői, talán egy-kettőnél még a szem is kikerekedik majd… Folytatása következik!
Delov Jávor
Az idén 15 éves Random Trip már nagyon-nagyon sok mindent csinált élőben, de ilyen koncertet még nem adtatok. Mire számíthatnak, akik részt vesznek ezen a délelőtti eseményen?
Kifejezetten gyerekeknek, családoknak még nem zenéltünk, és azért is mondtunk rá igent, mert a 15. jubileumi évünknek a legfőbb célkitűzése az volt, hogy különleges helyszíneken és különleges zenei szituációkban próbálhassuk ki magunkat. No hát ez a koncert az utóbbi kategóriába tökéletesen beleillik. A Koncertteremben már volt egy fantasztikus élményt okozó fellépésünk a Random Trippel, a Vibe Changers-zel pedig ugye a szabadtéren zenélünk rendszeresen, de ez tényleg kihívás lesz a számunkra is. Gyerekkorunk több meghatározó koncertje hasonló módon történt, amikor nem csak egy sima koncertről volt szó, hanem lényegében testközelből megélt zenélésről, workshopról, amit persze a gyerekeknek nem lehetett így nevezni, az élmény mégis hasonló volt. Szeretnénk közelebb hozni a hangszereket a gyerekekhez, és azt szeretnénk, hogy érezzék, nekik is lehet ráhatásuk a zene alakulására. Célunk, hogy elsősorban a zenét, másodsorban az improvizációt közelebb hozzuk a gyerekekhez. Merthogy ez nem bűn a zenében. Nagyon sokan azt gondolják, hogy csak az történhet meg egy színpadon, amik „a bogyók által a papírra van vetve”. Holott a klasszikus zenében is hosszú időn át az improvizáció volt az egyik alapelem, gondolhatunk akár Bachra, vagy Lisztre is.
Számotokra milyen érzés egy ilyen koncertre készülni? Egyrészt a közreműködők kiválasztásában volt-e meghatározó szempont? Másrészt Random Trip for Kids, már a név is jól hangzik – van-e különbség nektek gyerek és felnőttzene között?
A zene között feltétlenül nincsen különbség, de az előadás ívét és a programot tekintve lesz. Szeretnénk a mesét beemeli a koncertbe, ami a Random Trip esetében eddig a slammerek által történt meg. Szeretnénk a hangszereket kicsit úgy közelebb hozni a gyerekekhez, ahogyan azt más koncerteken nem feltétlenül tesszük meg. Hogy rámutassunk az egyes hangszerek fontosságára, súlyára, leginkább a zenében betöltött szerepére. Egyúttal szeretnénk – és talán ez a koncert legfontosabb eleme – a gyerekeket bevonni a zenekészítésbe. Ez nagyon ritkán fordul elő a gyerekek életében is, szeretnénk, hogy ők, mint alkotók kapcsolódjanak be a koncertbe. A vendégek megválasztásánál fontos volt, hogy olyanokat hívjak, akik nyitottak a téma iránt, és akár maguk is családosak, jól beszélik a gyerekek nyelvét.
Koncert gyerekekre hangolva
A kezdetektől fogva őszintén valljuk: nem mást kell a gyerekeknek előadni, legfeljebb máshogy. Ezt bizonyítva, csupa olyan zenekar szerepel ebben a sorozatban, akik amúgy felnőtteknek koncerteznek, ezúttal azonban a legfiatalabb közönség felé fordulnak, hogy zenéjüket, művészetüket számukra is érthetővé és elérhetővé tegyék. A forma más, de a színvonal ugyanaz. Miközben reméljük, hogy azért a kísérő felnőtteknek is mosolyra húzódik a szájuk, meg-megdobban a szívük egy-egy klasszikus hallatán.