Alba Regia Szimfonikus Zenekar
Programsorozat
Alba Regia Szimfonikus Zenekar
A székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus Zenekar története több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az ARSO zászlóshajó-szerepet tölt be Székesfehérvár zenei életében, magas színvonalon szolgálva ki a helyben, illetve a város vonzáskörzetében lakó zeneszerető közönség igényeit. Az együttes repertoárja a kora barokktól napjaink zenéjéig terjed, kiemelt figyelmet szentelve az oratorikus műfajoknak, a Zene Házába Dobszay Péter vezényletével érkeznek.
A több mint százéves múltra visszatekintő székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus Zenekar a német romantikus zene két nagy mesterének műveivel mutatkozik be a Magyar Zene Házában. Elsőként a koraromantika egyik legszebb természetzenéje, Felix Mendelssohn-Bartholdy 1830-ban keletkezett Hebridák-nyitánya csendül fel előadásukban. A darabot a híres Fingal-barlang meglátogatása ihlette, amely a tenger által keltett zord hullámverés-zenéről nevezetes: e különleges akusztikus jelenség visszhangja a pompás hangversenynyitány, amely áradó, hol komor, hol napfényes melódiáival illúziót keltően állítja elénk a természet e fenséges csodáját. A hangverseny második felében Schumann a műfaj történetében mérföldkőnek számító 4. d-moll szimfóniája hangzik el, amelynek első változata 1841-ben, a „szimfóniák évében” készült. A darab az ősbemutatón nem aratott sikert: a zeneszerző egy évtizeddel később, 1851-ben részben átdolgozta és teljesen újrahangszerelte, majd két évvel később publikálta a művet. A négy tételt egyetlen nagy egységbe forrasztó alkotás formálása rendkívül izgalmas: a legtöbb téma a nyitótétel lassú bevezetésének hat hangból álló főmotívumából származtatható. Ez a koncepció leginkább Beethoven Sors-szimfóniájára emlékeztet, ahogyan a sötétségből a fény felé, a mélységből a magasságba vezető út is, amelyet a darab bejár. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hangversenyét Dobszay Péter Junior Prima-díjas karmester, az együttes művészeti vezetője dirigálja.
Immár a harmadik város, amelyet – kultúráján keresztül – vendégül látunk és bemutatunk, Debrecen és Veszprém után. Kezdettől azt szeretnénk, ha a Zene Háza valóban közkinccsé válna, egy olyan hangszerré, amelyen sokan muzsikálhatnak. A magyar városok érdekes programjai kis fesztiválokká állnak össze, izgalmas találkozások jönnek létre. Azaz tovább erősödik a „zeneházas” életérzés mottónk szellemében: „ahol a zene mindenkié.”