Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Programsorozatok

A Magyar Zene Háza aktuális programsorozatai

A HANGADÓ SÉTÁK olyan tematikus vezetett alkalmak - az állandó kiállítótérben – melyek akár sorozatban is látogathatók, de önállóan is kerek egész egy-egy alkalom. A sikeres Hangadó Senior zenetörténeti sorozat előadója, Tápai Dóra zenepedagógus kalauzolja végig az érdeklődőket a kiállítás termein a megadott témák szerint. Amit látunk és hallunk, és ami még mögötte van! Érdekességek, szórakoztató ismeretterjesztés egy órában, ami után a látogatók még önállóan is élvezhetik a kiállítást.

2024/03/20 - 2024/07/31

A Hangadó Senior című sorozatunkat az idősebb korosztálynak szánjuk, de persze minden érdeklődőt szeretettel várunk. A széria célja, hogy klubként működjön és egy kilencven perces interaktív időutazás keretében játékosan meséljen el a zenetörténet érdekességeiből egy-egy fejezetet.

Előadó: Tápai Dóra a Magyar Zene Háza Zenepedagógusa, Ének-zenetanár, karnagy 

2022/10/14 - 2024/06/14

Kalandozások a zenében az ország legszórakoztatóbb, legbeszédesebb ének-zene tanárával

Kalandozások a zenében az ország legszórakoztatóbb, legbeszédesebb ének-zene tanárával. Az előadássorozat a Hangdimenziók című állandó kiállításunkban megjelenő zenetörténeti korszakokban mélyül el, az ott látottak-hallottak mellé ad interaktív belépési pontokat. Tóth Árpád nem csak kiváló előadó, karnagy és művész, de magával ragadó előadásaival azt is képes elérni, hogy még a legbátortalanabb emberek is lépjenek egy lépést előre.

2022/02/27 - 2024/05/19

Programsorozataink és bérleteink célja, hogy havonta legalább egyszer látogass el hozzánk, és érezd otthonodnak a Zene Házát! A Nappalitól a koncerttermekig – a zene színterei című bérletben három olyan koncertet kínálunk, amelyek a nappalitól a kávéházakig olyan helyszíneket idéznek fel, amik manapság már nem megszokottak klasszikus zenei előadásokkal kapcsolatban, valamikor viszont bevett terei voltak ilyen fellépéseknek.

KLASSZIKUS-BÉRLET Nappalitól a koncerttermekig – a zene színterei
Programsorozataink és bérleteink célja, hogy havonta legalább egyszer látogass el hozzánk, és érezd otthonodnak a Zene Házát! A Nappalitól a koncerttermekig – a zene színterei című bérletben három olyan koncertet kínálunk, amelyek a nappalitól a kávéházakig olyan helyszíneket idéznek fel, amik manapság már nem megszokottak klasszikus zenei előadásokkal kapcsolatban, valamikor viszont bevett terei voltak ilyen fellépéseknek.

 

  1. február 1., 19.00 Kamarazene a nappaliban – a Risoluto Kvartett és Asbót Kristóf előadása (Előadóterem – ültetett)

Mitől válik alkalmassá egy lakás kamarazenélésre? Milyen eszközökkel kell rendelkeznie, és milyen zenészek kellenek hozzá? Ilyen kérdésekre keresi a választ a Budapesti Fesztiválzenekar és a Concerto Budapest tagjaiból alakult Risoluto Kvartett, valamint Asbót Kristóf belsőépítész közös, koncerttel egybekötött előadása.

 

  1. március 21., 19.30 Bach a Zimmermann Kávéházban – Bősze Ádám és a Concerto Armonico (Koncertterem – ültetett)

Johann Sebastian Bach születésnapján Koncerttermünkben megidézzük a legendás lipcsei Zimmermann Kávéházat, ahol Bach és zenekara éveken át minden héten előadta a kifejezetten erre a helyszínre komponált műveket.

 

  1. április 13., 19.30 100 éves a Kék rapszódia – a BDZ Kamaraműhely Gershwin estje (Koncertterem – ültetett)

Vajon miben rejlik George Gershwin zenéjének ereje? Hogyan hatott a Kék rapszódia a szerző későbbi életére, és milyen utóhatásai voltak a zenetörténetben? Ezekre és más hasonló kérdésre ad választ a BDZ Kamaraműhely koncertje, ahol a Gershwin-életmű legfontosabb darabjain keresztül ismerkedünk meg a szerző világával.

2024/02/01 - 2024/04/13

A Magyar Zene Háza DOME_LIVE című programsorozata minden hónapban egy estét dedikál új audiovizuális előadások bemutatására. Az esték alkalmával többnyire vizuális anyaggal kiegészült élő hangszeres vagy elektroakusztikus koncerteket vagy pedig ide készített tartalmak premier vetítését láthatja a közönség.

2022/04/06 - 2024/06/05

Keller András és Batta András sorozata a Concerto Budapest és a Magyar Zene Háza együttműködésében. Programsorozataink és bérleteink célja, hogy havonta legalább egyszer látogass el hozzánk, és érezd otthonodnak a Zene Házát!

Keller András és Batta András sorozata a Concerto Budapest és a Magyar Zene Háza együttműködésében. Programsorozataink és bérleteink célja, hogy havonta legalább egyszer látogass el hozzánk, és érezd otthonodnak a Zene Házát!

 

  1. március 14., 19.30 Stravinsky tükörben 1. – Ördögi mesék (Koncertterem – ültetett)

Az Ördögi mesék az ördög népi és világirodalmi figuráján keresztül visznek el Stravinsky életútjának első, orosz korszakába (Petruska, A katona története).

 

  1. április 25., 19.30 Stravinsky tükörben 2. – Zenei tárgyak (Koncertterem – ültetett)

A Zenei tárgyak cím Stravinsky 1920-as évek eleji, nagy port kavart írására utal, amelyben zenéjét egy tárgyhoz hasonlította. Bemutatjuk a „tárgyat”, a fúvósokra komponált Oktettet, és olyan valódi tárgyakat is, amelyek meghatározó remekművek létrejöttét inspirálták.

 

  1. május 16., 19.30 Stravinsky tükörben 3. – Ikonok és mozdulatok (Koncertterem – ültetett)

Az „ikonok és mozdulatok” esten a mozdulatlanság (Fúvós szimfóniák) és a vonósok hajtotta mozgás (Concerto in Re – az úgynevezett „Bázel” Concerto) kerül szembe, és érzékelteti Stravinsky ihlet-fűtötte, félelmetes mesterségbeli tudását.

2024/03/14 - 2024/05/16

Legyen szó vonós cigányzenekarok vérpezsdítő dallamairól, vagy bárzongoristák megindító melódiáiról, a magyar városok éttermeit, kocsmáit, kávéházait mindig átjárta a muzsika. A Magyar Zene Háza kávézójában útjára induló Muzsikusok Kávéháza sorozat havonta egyszer a vendéglátós zenészek világába kalauzolja el a közönséget. Kávéházi estjeink során megelevenedik Krúdy Gyula korának vendéglői hangulata, Jávor Pál, Páger Antal, a bandával mulató hírességek, vagy épp dekadens dzsentrik kora. A sorozat célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb hungarikumunkra, a manapság sajnos egyre inkább háttérbe szoruló kávéházi cigányzenére.

2022/10/26 - 2024/05/14

Rocktörténeti előadássorozat a bluestól Elvisen át az ötvenes évek alkonyáig

Az MZH Multimédiás Könyvtár és Klubban 2022-ben havi rendszerességgel indult állandó program: Rock and Roll Szabadegyetem címmel. A Rock and Roll Szabadegyetem a nemzetközi poptörténet legfontosabb folyamatait és előadóit mutatja be – a 2022-es esztendőben a kezdetektől az ötvenes évek alkonyáig. Hisz a rock and roll némileg leegyszerűsítve egy sajátos kultúrtörténeti frigy eredménye: amikor az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák (blues) és az Európából kivándorolt fehér telepesek zenei hagyománya (country) egy harmadik földrészen, Amerikában találkozott és folyamatosan keveredett egymással. Ráadásul mindez egy, a technikai fejlődést és az ezzel összefüggő iparosodást és urbanizációt követő, radikálisan átalakuló társadalomban ment végbe. E sorozat második évadjában az Elvistől a rock and roll ötvenes évek évig alkonyáig terjedő időszak társadalmi, kulturális és zenei történéseit vesszük górcső alá.

Előadó: Jávorszky Béla Szilárd

Előadás nyelve: magyar

2022/02/02 - 2024/06/05

Válogatás a magyar filmtörténet zenei vonatkozású alkotásaiból.

A kortárs magyar film és a (rock)zene gyakorlatilag a hatvanas évek vége óta érintkezik egymással. Hol intenzívebben, hol lazábban, de lényegében elválaszthatatlanul. A Magyar Zene Háza Rockfilmklubja harmadik évadjában négy olyan alkotást – István, a király (1983, rendező: Koltay Gábor), Megáll az idő (1982, Gothár Péter), Eszkimó asszony fázik (1984, Xantus János), Rocktérítő (1988, Xantus János) mutat be, melyek a maguk korában meghatározó jelentőséggel bírtak a hazai populáris zenekultúrában. A vetítések előtt Jávorszky Béla Szilárd mesél röviden e művek születéséről és poptörténeti jelentőségéről, utána pedig annak apropóján egy-egy filmesztéta vendéggel beszélget a vonatkozó hazai és nemzetközi trendekről.

2022/02/22 - 2024/05/28

Kortárszenei szerzői est sorozat, ahol a fókuszban mindig egy-egy magyar vagy külföldi zeneszerző, és az általa komponált kamaraművek állnak. Ezeken az alkalmakon a zeneszerzők jelen vannak az eseményen és műhelymunka szerűen, nyílt főpróbán dolgoznak együtt az előadókkal. Valamint a koncertbe integrált ismeretterjesztő kerekasztal beszélgetés keretén belül tekinthetünk bele munkásságukba.

2022/04/06 - 2024/04/04

A címben szándékosan nem írtam le ezt a szót: zenetörténet. Noha az én esetemben persze minden mögött az van: a tanulmányok és több, mint 40 év tanítás. De a zenetörténet számomra egyre inkább egy olyan eszközzé válik, aminek segítségével a nagy zenék mögé láthat és főként: hallhat az ember, és a zene inspirációjára beleképzelhet olyan dolgokat, amelyek vagy igazak, vagy nem, de mindenképp erősítik a találkozás élményét. Szubjektív? Persze, hogy az: szubjektív fantáziák olyan pillanatokról, amelyekre csak ez a mély és szárnyaló művészet képes. A zene mellé szavakat hívok segítségül, de a lényeg a gesztusokban és a közösen hallgatott zene élményében van. A zene misztikáját próbálom átemelni egy ismeretterjesztő szertartásba. Aki akar, persze tanulhat is belőle, de fontosabb maga az út, amely a zenéhez és rajta keresztül a titkok felé vezet. Lassítsuk le együtt az időt egy röpke, s mégis végtelen órára!

2023/02/17 - 2024/06/04

A Magyar Örökségdíjas Ringató foglalkozás heti rendszerességgel elérhető a Zene Házában

Együtt énekelni, együtt mozogni nem csak jó játék, de fejlesztő hatással van kicsikre és nagyokra egyaránt. Kedd délelőttönként a legkisebbek számára készülünk zenei foglalkozásokkal. A Magyar Örökségdíjas Ringató foglalkozás heti rendszerességgel elérhető a Zene Házában. A nagy érdeklődésre való tekintettel minden kedden két csoport indul 10.15 és 11.00 órai kezdettel. A foglalkozásokat Gáll Viki tartja. 

2022/02/15 - 2024/06/11