Programsorozatok
A Magyar Zene Háza aktuális programsorozatai
2024. szeptember 14-én, szombaton egy egésznapos programsorozat, a Magyar Jazz Ünnepe tiszteleg a műfaj előtt, ingyenes szabadtéri koncertekkel, könyvbemutatóval, díjátadóval, kombinált bérletben is kapható esti koncertekkel – a Magyar Jazz Szövetség és a Magyar Zene Háza közös rendezésében. A Szabadtéri színpadon fellép a Nart Orchestra, a Bohém Ragtime Jazz Band és a Kovász, az Előadóteremben Szántó T. Gábor Gonda Jánosról szóló könyvét mutatja be. A Koncertteremben 20:00-tól a Szakcsi Lakatos Róbert új formációja zenél, 21:30-tól pedig a Tzumo Gypsy Dreams zárja az ünnepnapot.
A Magyar Zene Háza missziójának támogatásaként indított Fringe program keretében – három kategóriában hirdettünk felhívást – zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adunk lehetőséget a fellépésre a Ház különböző pontjain. A Színpadra fel! sorozatban tehetséges fiatal zenészek, feltörekvő, vagy olyan előadók lépnek fel, akik munka mellett, akár hobbiból zenélnek.
Mózes Tamara énekes-zongorista előadóművész előadássorozatának célja, hogy három népszerű zongorista-énekesnőt mutathasson be, és rajtuk keresztül azt a sokarcú zenei kifejezésmódot, ami művészetüket jellemzi. Olyan jelentős dívákról lesz szó, akik nem a zeneipar, hanem a zene valódi dívái; akik vokális-hangszeres hangzásukkal egyedi stílust alakítottak ki, és igazi meghatározó egyéniségek. A sorozatban megnézzük, hogyan tudtak sajátos hangzásvilágokat létrehozni, képviselni, illetve, hogy miről ismerhetjük fel őket.
A Zene Háza új, szórakoztató sorozatot indít: zenei kvízek a Popkulturális Klubkönyvtárban! A barátaid már meg sem nyitják a Shazamot, egyből téged kérdeznek? Egyik kedvenc alkalmazásod a Spotify? A Facebook-falad rendre zenei fun factekkel van tele? Gondosan összeválogatott műsorlistáid vannak? Előfordult már veled az, hogy egy frissen talált dalt megmutattál a barátaidnak, és értetlenségüket látva nehezen tudtad nekik elmagyarázni, hogy ez tulajdonképpen miért és mitől olyan jó zene? Ha az előbbiekben magadra ismertél, talán nem árulunk el nagy titkot: vérbeli zenerajongó vagy! Ahogy mi is. Neked, és a hozzánk hasonló zeneguruknak hoztuk létre a Basszus, tudtam! című kvíz sorozatot a Magyar Zene Háza Popkulturális Klubkönyvtárában.
Rihanna, Björk, Adele, Whitney Houston és még nagyon sok más meghatározó előadóművész személyes történetén – és eredeti fellépőruháin, jelmezein – keresztül a dívák rendkívüli erejét és kreativitását mutatja be a Zene Háza új időszaki tárlata, a Dívák & Ikonok című kiállítás. A londoni Victoria and Albert Museumból érkező tárlat itthon zeneházásított verzióban – a magyar dívák történetével kiegészítve – látható. Ezeken a tárlatvezetéseken Simonovics Ildikó divattörténész, Péter Zsolt színháztörténész, Csepelyi Adrienn újságíró-szerkesztő és Erdőháti Melinda, a Zene Háza kiállítás osztályának munkatársa mesél és kalauzolja a nézőket a tárlatban. A jegyár a kiállítás belépőt is tartalmazza.
A HANGADÓ SÉTÁK olyan tematikus vezetett alkalmak - az állandó kiállítótérben – melyek akár sorozatban is látogathatók, de önállóan is kerek egész egy-egy alkalom. A sikeres Hangadó Senior zenetörténeti sorozat előadója, Tápai Dóra zenepedagógus kalauzolja végig az érdeklődőket a kiállítás termein a megadott témák szerint. Amit látunk és hallunk, és ami még mögötte van! Érdekességek, szórakoztató ismeretterjesztés egy órában, ami után a látogatók még önállóan is élvezhetik a kiállítást.
A Hangadó Senior című sorozatunkat az idősebb korosztálynak szánjuk, de persze minden érdeklődőt szeretettel várunk. A széria célja, hogy klubként működjön és egy kilencven perces interaktív időutazás keretében játékosan meséljen el a zenetörténet érdekességeiből egy-egy fejezetet.
Előadó: Tápai Dóra a Magyar Zene Háza Zenepedagógusa, Ének-zenetanár, karnagy
Kalandozások a zenében az ország legszórakoztatóbb, legbeszédesebb ének-zene tanárával
Kalandozások a zenében az ország legszórakoztatóbb, legbeszédesebb ének-zene tanárával. Az előadássorozat a Hangdimenziók című állandó kiállításunkban megjelenő zenetörténeti korszakokban mélyül el, az ott látottak-hallottak mellé ad interaktív belépési pontokat. Tóth Árpád nem csak kiváló előadó, karnagy és művész, de magával ragadó előadásaival azt is képes elérni, hogy még a legbátortalanabb emberek is lépjenek egy lépést előre.
A Magyar Zene Háza DOME_LIVE című programsorozata minden hónapban egy estét dedikál új audiovizuális előadások bemutatására. Az esték alkalmával többnyire vizuális anyaggal kiegészült élő hangszeres vagy elektroakusztikus koncerteket vagy pedig ide készített tartalmak premier vetítését láthatja a közönség.
Legyen szó vonós cigányzenekarok vérpezsdítő dallamairól, vagy bárzongoristák megindító melódiáiról, a magyar városok éttermeit, kocsmáit, kávéházait mindig átjárta a muzsika. A Magyar Zene Háza kávézójában útjára induló Muzsikusok Kávéháza sorozat havonta egyszer a vendéglátós zenészek világába kalauzolja el a közönséget. Kávéházi estjeink során megelevenedik Krúdy Gyula korának vendéglői hangulata, Jávor Pál, Páger Antal, a bandával mulató hírességek, vagy épp dekadens dzsentrik kora. A sorozat célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb hungarikumunkra, a manapság sajnos egyre inkább háttérbe szoruló kávéházi cigányzenére.
Rocktörténeti előadássorozat a bluestól Elvisen át az ötvenes évek alkonyáig
Az MZH Multimédiás Könyvtár és Klubban 2022-ben havi rendszerességgel indult állandó program: Rock and Roll Szabadegyetem címmel. A Rock and Roll Szabadegyetem a nemzetközi poptörténet legfontosabb folyamatait és előadóit mutatja be – a 2022-es esztendőben a kezdetektől az ötvenes évek alkonyáig. Hisz a rock and roll némileg leegyszerűsítve egy sajátos kultúrtörténeti frigy eredménye: amikor az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák (blues) és az Európából kivándorolt fehér telepesek zenei hagyománya (country) egy harmadik földrészen, Amerikában találkozott és folyamatosan keveredett egymással. Ráadásul mindez egy, a technikai fejlődést és az ezzel összefüggő iparosodást és urbanizációt követő, radikálisan átalakuló társadalomban ment végbe. E sorozat második évadjában az Elvistől a rock and roll ötvenes évek évig alkonyáig terjedő időszak társadalmi, kulturális és zenei történéseit vesszük górcső alá.
Előadó: Jávorszky Béla Szilárd
Előadás nyelve: magyar
Válogatás a magyar filmtörténet zenei vonatkozású alkotásaiból.
A kortárs magyar film és a (rock)zene gyakorlatilag a hatvanas évek vége óta érintkezik egymással. Hol intenzívebben, hol lazábban, de lényegében elválaszthatatlanul. A Magyar Zene Háza Rockfilmklubja harmadik évadjában négy olyan alkotást – István, a király (1983, rendező: Koltay Gábor), Megáll az idő (1982, Gothár Péter), Eszkimó asszony fázik (1984, Xantus János), Rocktérítő (1988, Xantus János) mutat be, melyek a maguk korában meghatározó jelentőséggel bírtak a hazai populáris zenekultúrában. A vetítések előtt Jávorszky Béla Szilárd mesél röviden e művek születéséről és poptörténeti jelentőségéről, utána pedig annak apropóján egy-egy filmesztéta vendéggel beszélget a vonatkozó hazai és nemzetközi trendekről.
A címben szándékosan nem írtam le ezt a szót: zenetörténet. Noha az én esetemben persze minden mögött az van: a tanulmányok és több, mint 40 év tanítás. De a zenetörténet számomra egyre inkább egy olyan eszközzé válik, aminek segítségével a nagy zenék mögé láthat és főként: hallhat az ember, és a zene inspirációjára beleképzelhet olyan dolgokat, amelyek vagy igazak, vagy nem, de mindenképp erősítik a találkozás élményét. Szubjektív? Persze, hogy az: szubjektív fantáziák olyan pillanatokról, amelyekre csak ez a mély és szárnyaló művészet képes. A zene mellé szavakat hívok segítségül, de a lényeg a gesztusokban és a közösen hallgatott zene élményében van. A zene misztikáját próbálom átemelni egy ismeretterjesztő szertartásba. Aki akar, persze tanulhat is belőle, de fontosabb maga az út, amely a zenéhez és rajta keresztül a titkok felé vezet. Lassítsuk le együtt az időt egy röpke, s mégis végtelen órára!
A Magyar Örökségdíjas Ringató foglalkozás heti rendszerességgel elérhető a Zene Házában
Együtt énekelni, együtt mozogni nem csak jó játék, de fejlesztő hatással van kicsikre és nagyokra egyaránt. Kedd délelőttönként a legkisebbek számára készülünk zenei foglalkozásokkal. A Magyar Örökségdíjas Ringató foglalkozás heti rendszerességgel elérhető a Zene Házában. A nagy érdeklődésre való tekintettel minden kedden két csoport indul 10.15 és 11.00 órai kezdettel. A foglalkozásokat Gáll Viki tartja.