Egy gyors K&V
A Ház Zenéje Blog

Kovács Antal Gojma, a Romano Dromból és Ando Dromból ismert legendás cigány táncos és zenész húsz éve, 2005. július 2-án hunyt el. Az évforduló apropóján ifj. Kovács Antal vezetésével családja és a Romano Drom zenekar úgy döntött, hogy hagyományteremtő módon megalapítják a Gojma-díjat, amelyet a legjobb cigány táncot előadó táncos érdemel ki. Az évfordulón, 2025. július 2-án a Zene Házában rendezett döntőben az ország legdinamikusabb, Gojma szellemiségéhez legközelebb álló táncosát keresi a neves tagokból álló zsűri, az esemény egyben gálaműsor is rengeteg kiváló zenésszel és énekessel. Gojma fia, a Romano Drom vezetője, ifj. Kovács Antal mesélt a díj megalapításáról és részleteiről.

Nyári, Zenélő tájakon című, rendhagyó Hangadó Senior sorozatunk témájában szorosan kapcsolódik a LISTEN. – Zenei utazás a világ körül című időszaki kiállításunkhoz. A Kárpát-medence nagy népzenei tájegységeit górcső alá vevő alkalmakon egyebek mellett a néprajz, a néptánc, a népzene, a szokásrend világába is bevezeti az érdeklődőket Tápai Dóra, a Hangadó Senior népszerű házigazdája. Vele beszélgettünk erről a nyári, népzenei szériáról.
.jpg)
Újabb fontos állomáshoz érkezett a Magyar Zene Háza nemzetközi elismerésekben bővelkedő története: az intézmény különdíjat nyert Európa legfontosabb múzeumszakmai díjátadóján, az Év Európai Múzeuma díj (EMYA – European Museum of the Year Award) eseményen. A zsűri a kontinens legkiemelkedőbb múzeumai közül emelte ki a Zene Házát, méltatva annak innovatív, látogatóbarát szemléletét. A díjátadóra a lengyelországi Białystokban került sor. A díjat az European Museum Forum (EMF) alapította, az Európa Tanács égisze alatt.
.jpg)
Schubert dalait kelti új életre az „itt és most”-ban Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész, Harcsa Veronika énekes, valamint Bolcsó Bálint elektronikus zeneszerző új produkciója, a Schubert NOW!. Harcsa Veronikával az alkotófolyamat részleteiről, magányos vándorokról és arról is beszélgettünk, milyen képeket hívhatnak elő bennünk a dalok, ha átengedjük magunkat a zenei élménynek. Mondjuk május 22-én este, a Magyar Zene Házában.
.png)
A tavalyi nagy siker után 2025 elején ismét meghirdette Fringe programját a Magyar Zene Háza, hogy teret adjon azoknak a zeneiskolás diákoknak, hobbizenészeknek, zenekaroknak és utcazenészeknek, akik szívesen lépnének színpadra – akár elsőként – egy inspiráló környezetben. A március végi határidőig közel 200-an jelentkeztek, közülük 27 produkció kap lehetőséget arra, hogy bemutatkozzon a Zene Házában.
.jpg)
A klasszikus mesterektől a pop, rock, jazz és elektronikus zene legnagyobb alakjaiig bárki felfedezheti a magyar zene sokszínű és inspiráló világát, a Magyar Zene Háza legújabb, látványos és izgalmas interaktív installációja segítségével. A Magic Wall – Magyar zenei lexikon több mint ezer ikonikus magyar zenész, zeneszerző és előadóművész életét és munkásságát mutatja be röviden – teljesen ingyen.
-(1).jpg)
Vannak pillanatok az életben, amikor arra kényszerülünk, hogy megálljunk. Számot vetünk azzal, ami elmúlt, ránézünk arra, ami előttünk áll, és megerősítjük azt, ami jelenvaló. Ez a megállás a mi döntésünk is lehet, akárcsak az, hogy egyedül vagy társakkal együtt tesszük. Sztojanov Georgi és művészbarátai egy ilyen megállásra, az idő megállítására, azaz inkább közös útra hívják a közönséget április 24-én este, a Zene Háza Koncerttermébe. Követve őket, az irányt mutató hangot keresve olyan tapasztalatokat érinthetünk, mint a születés, a szerelem, a halál, a betegség, a remény, a hit, a kapcsolatok és a boldogság. Sztojanov Georgival, az emberi hang szenvedélyes kutatójával erről az út- és hangkeresésről beszélgettünk.