TELTHÁZ - Zsoltárok a világ körül: „Amikor az atyafiak együtt muzsikálnak...”
Tradicionális/Globálzene
TELTHÁZ - Zsoltárok a világ körül: „Amikor az atyafiak együtt muzsikálnak...”
A Magyar Zene Háza koncerttermében Virágvasárnap estéjén a zsoltákoké főszerep. A műsor gerincét Sebestyén Márta, Gryllus Dániel és Gryllus Vilmos megzenésített zsoltárai, a legendás 15 Zsoltár album számai adják, melyekhez hangszeres kísérőként Babcsán Bence, Becze Gábor és Zimber Ferenc csatlakoznak. A hagyományos zsidó zsoltáréneklést a koncerten Fekete László főkántor tolmácsolásában hallhatjuk, a különböző keresztény egyházak zsoltáréneklési gyakorlatát a Schola Cantorum kórusa idézi meg, akik est különlegességeként az Egyesült Államok délkeleti területéről ismert Sacred Harp énekstílus lehengerlő erejű himnuszait is megelevenítik. A Schola Cantorum-ot Richter Pál kíséri harmóniumon, vezényel Bubnó Tamás. Ilyen az, amikor az atyafiak együtt muzsikálnak…
Ha közös pontokat keresünk a különböző keresztény felekezetek liturgiájában, akkor elsőként a zsoltárok használatát, a zsoltárok kiemelt szerepét említhetjük. Az ószövetségi 150 vallásos tartalmú vers, ének, Dávid zsoltárai ráadásul a zsidó vallásos gyakorlattal is összekötik a kereszténységet. A hagyomány szerint a kialakulóban lévő kereszténység énekgyakorlata a zsinagógákban az énekelt zsoltárok előadásmódját vette alapul. A zsoltározás, a zsoltárok énekelt megszólaltatása az egész zsidó-keresztény kultúrkör közös kincse, összekötő kapocs, az egymást követő és egymásra épülő vallások egységet formáló szellemi ívének szimbóluma. Így lesz Virágvasárnap a Magyar Zene Házában a zsoltároké a főszerep.
Az ismeretterjesztő beszélgetés résztvevői:
• Richter Pál (a beszélgetést vezeti)
• Fekete László
• Bubnó Tamás
• Hoppál Péter
A zsoltározás, a zsoltárok énekelt megszólaltatása az egész zsidó-keresztény kultúrkör közös kincse, összekötő kapocs, az egymást követő és egymásra épülő vallások egységet formáló szellemi ívének szimbóluma. A Magyar Zene Háza zsoltárkoncertjét megelőzően a zsoltáréneklés koronként, felekezetenként, földrajzi régiónként változó, sokszínű zeneiségéről, a zsoltározás hagyományos aspektusairől a téma szakértői beszélgetnek. A programot Richter Pál zenetörténész, a Zenetudományi Intézet igazgatója vezeti.
Szakrális zenék a világ minden tájáról
A Magyar Zene Háza Szakrális zenei sorozata időről-időre bemutat néhányat a világ különböző pontjainak szakrális zenéiből.