LISTEN. – Utazás a világ élő zenei hagyományaiban
LISTEN. – Zenei utazás a világ körül címmel új időszaki kiállítás nyílik 2025 elején a Magyar Zene Házában, amely alcímével visz közelebb tartalmához, egy egészen egyedi koncepcióval, üzenettel és térelrendezéssel mutat be a Föld minden tájáról zenei tradíciókat. Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán producer-író munkái alapján, Bassin és a Zene Háza közös kurátori megvalósításában.
2025 februárjában nyílik következő, LISTEN. – Zenei utazás a világ körül című időszaki kiállításunk, melynek középpontjában a különféle földrészek és zenéik állnak majd. A LISTEN. több érzékszervet mozgósító élmény, ahol a látogatók lenyűgöző zenei hagyományokat fedezhetnek fel, távoliakat és ismerőseket egyaránt. A vetített képeken túl, tárgyak, konceptuális installációk és audiovizuális megoldások fokozzák a zenei utazást.
Garry Bassin amerikai filmrendező 10 éven keresztül, a világ különböző pontjain forgatott, hogy az emberiség hagyományos zenei kultúrkincsét egy sokrészes dokumentumfilm sorozatban mutassa be. Ez lett a The Listen Project címen ismert zenés széria, amelynek címe is arra utal, hogy minden érdemi kommunikáció a nyitott megfigyeléssel és befogadással kezdődik. A LISTEN kiállítás célja, hogy a filmsorozat anyagának bemutatásán keresztül közelebb hozza a látogatókhoz a távolabbi zenei kultúrákat, és felkeltse az érdeklődést az élő zenei tradíciók iránt, mindezt többérzékszervi élményt támogató tárgyi és térszervezési eszközökkel, installációkkal – a lehető legszélesebb közönséghez szólva.
Garry Bassin lassan negyedszázada működik együtt Tomoko Yamaguchi színész-producer-íróval, és együtt több mint tíz éven át dolgoztak a The Listen Projecten, amelyben magyar operatőr, Csoboth Attila és magyar fotós, Rákossy Péter is dolgozott. A több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott filmek képezik a kiállítás alapanyagát, amely a zenei és kulturális különbözőségeink ünneplése, és egy kísérlet arra, hogy mindannyiunkat közelebb hozzunk egymáshoz azáltal, hogy rávilágítunk a világszerte létező pozitivitásra. A filmek ritkán láthatóan intim módon mutatják meg az élő zenét, a tradicionális muzsikálást, és közben egészen elképesztő helyeit is bejárjuk a bolygónak Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és messze tovább – sok magyarországi helyszínnel.
A kiállítás betekintést nyújt a világ különböző részein, földrajzi és társadalmi okokból más-más evolúción keresztül megszületett zenei kultúra egy-egy izgalmas szeletébe. A világ más-más pontjain ugyanazokat az életeseményeket és érzelmeket öntik formába az ott élő emberek a zenéjükön keresztül, izgalmasan sokszínű eredménnyel. Mindenki által átélt érzelmek és megélések, eszközeiben és hangzásában rendkívül sokféle módon. A The Listen Project egyik fő üzenete, hogy a zenei dokumentumfilmekben bemutatott jelenetek egyidejűleg vannak jelen a világ különböző pontjain. Megérkezünk a világba, rácsodálkozunk arra, harmóniában vagyunk a természettel, aztán az élet csodái és nehézségei, az érzelmek átütő ereje szintén a zenén keresztül élhető át a legerőteljesebben. De a kiállítás bemutatja azt is, hogy az egymásra figyelés, a kommunikáció kulcskérdés az emberiség fejlődése szempontjából, miközben a zene minden aspektusában ott van az életünkben, a közösen megélt ceremóniáktól a mindennapokban is megjelenő ritmus erejéig. Mindez a filmek mellett fotókkal, hanganyagokkal, installációkkal és tárgyakkal is megjelenik a kiállításban.
Az élmények egyetemesek, csak különböző hangokon szólalnak meg – nagyon sokan mások mellett szerepel a tárlatban a Garifuna Collective, Carminho, Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković, magyar részről pedig Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Parno Graszt, vagy éppen Roby Lakatos és Lakatos Miklós. A FIGYELEM létfontosságú, legyünk nyitottak a befogadásra.
A kiállítást a Zene Háza szakmai csapata hozta létre a Báger András vezette BAHCS Architects építészeti tervei alapján, az installációk tervezője: Bodóczky Antal.
A kiállításra január 15-ig ajándékutalvány formájában váltható kedvezményes belépő.
Fotó: Twin Planet / Peter Rakossy
Új időszaki kiállítás
Hogyan mutatnád be a Földet és az embereket valakinek, aki még sosem járt itt? Mit helyeznél el egy időkapszulában, amit majd 1000 év múlva nyitnak ki az itt élők? A Magyar Zene Háza 2025 februárjában nyíló új időszaki kiállítása ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben egy egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat, hogy fedezzék fel bolygónk elfeledett, ritkán hallható, különleges zenei hagyományait Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és messze tovább.