Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Borbély László-lemezbemutató – Messiaen: Madárkatalógus (részlet)

Borbély László-lemezbemutató – Messiaen: Madárkatalógus (részlet)

2023/11/20 | 28:08

2023. május 13.

Borbély László-lemezbemutató – Messiaen: Madárkatalógus (részlet)
2023. május 13.
Magyar Zene Háza

Előadó: Borbély László, zongoraművész

Olivier Messiaen vitán felül a múlt század egyik legeredetibb és legnagyobb hatású komponistája, aki természet- és madárrajongóként a különböző madárénekeket műveiben is felhasználta. Monumentális Madárkatalógus című alkotása a zenetörténet egyik legnagyobb szabású billentyűs szerzeménye, amelynek egyetlen estés, teljes előadására világszerte kevesen vállalkoznak. Ezen kivételek egyike Borbély László zongoraművész, aki Magyarországon először adta elő így a komplett kompozíciót.

A teljes mű három részletben hangzott el a Zene Házában - ennek egyik részletét örökíti meg a videó.

Olivier Messiaen (1908-1992) sajátos ritmikai, harmónia- és hangszínbeli kísérletezéseivel egy egészen egyedi és összetéveszthetetlen zenei világot hozott létre, a párizsi Conservatoire tanáraként pedig zeneszerzők egész generációjára volt közvetlen hatással Pierre Bouleztől Kurtág Györgyig.

Ám művészetének középpontjában helye volt a természet, különösen a madárvilág iránt tanúsított megszállottságának is. Saját bevallása szerint a madarak éneke hasonló szerepet töltött be zenei gondolkodásmódjában, mint Bartókéban a parasztok zenéje: amatőr ornitológusként rengeteg időt töltött a különböző madárénekek gyűjtésével és tanulmányozásával, amelynek eredményét több művében is felhasználta.

Ennek a megszállottságnak talán legmarkánsabb lenyomata az 1956 és 1958 között keletkezett Madárkatalógus (Catalogue d’oiseaux), amely nemcsak a huszadik század, de a teljes zenetörténet legnagyobb szabású, szóló billentyűs hangszerre komponált gyűjteményei közé tartozik, monumentalitás és virtuozitás tekintetében olyan művekhez hasonlítható, mint Bach Wohltemperiertes Klavier-ja, vagy Liszt Transzcendens etűdjei.

Ennek megfelelően világszerte kevesen vállalkoznak arra, hogy a ciklus minden egyes tételét egyetlen nap alatt eljátsszák. Magyarországon ez először történt meg Borbély László zongoraművész jóvoltából 2023. május 13-án. Az előadás további különlegessége abban állt, hogy az egyes tételek részletes „programja”, vagyis a zenei ábrázolás összes, a szerző által kottába írt szöveges részlete követhető volt a kivetítőn, így a hallgatóság számára szinte egy képzeletbeli operaelőadás élményét nyújthatta a koncert.

A felvétel minden joga a Magyar Zene Háza tulajdona.
Budapest, Hungary, 2023.