Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Két pazar életmű, egy estén találkozik

Két pazar életmű, egy estén találkozik

2023/02/17 | 7 perc

Panda Bear & Sonic Boom

Szerző: Dömötör Endre

Két korszakos legenda a Zene Háza színpadán március 5-én: egyikük, Panda Bear az indie-sztárzenekar Animal Collective alapítója, és szólóban is az elmúlt két évtized egyik meghatározó artpop alkotója. Másikuk, Sonic Boom a nyolcvanas évek egyik legfontosabb zajrock zenekarát, a Spacemen 3-t vezette, később más formációkkal és producerként (MGMT, Beach House) is nagyhatású lett. Ugyan már régóta barátok és alkotótársak, de most készítettek is egy közösen írt albumot Reset címmel, ami a 2022-es év egyik sikerlemeze, és aminek turnéján Panda Bear és Sonic Boom önállóan (és persze párban) először látható Magyarországon.

Önállóan először, de kultikus együtteseikkel már mindketten jártak náluk, hiszen a Spacemen 3 még 1989-ben koncertezett a Fekete Lyukban, az Animal Collective pedig 2012-ben a Balaton Soundon. A Spacemen 3 lebegős, zajos, garázsos space-rockot játszott, őket az Iggy Pop-féle Stooges inspirálta, ők meg a következő alternatív rock- és shoegaze-nemzedékre voltak óriási hatással. A zenekar felbomlása után ebből a formációból nőtt ki a Spiritualized, illetve Sonic Boom projektje a Spectrum. Sonic Boom az utóbbi években producerként jeleskedett, az MGMT és a Beach House mellett Panda Bear lett a fő kuncsaftja, akivel úgy haverkodott össze, hogy az Animal Collective-vel akkor már nagyon népszerű zenész 2007-es, instant klasszikus szólólemezén (Person Pitch) köszönetet mondott a Spacemen 3-életműért, amire Sonic Boom is bókokkal felelt. Életműösszegzések, hat kulcslemezzel.

# Spacemen 3: Sound Of Confusion (1986)

Sonic Boom, azaz Pete Kember az öregebb róka kettejük közül, aki a Spacemen 3-vel a legfontosabb zajos popzenekarok egyikét alkotta a nyolcvanas években, hatása csak a The Jesus & Mary Chain, vagy a Sonic Youth úttörő életművével említhető egy lapon. A debütlemez mindent tud, amit szakadt, brutális, elsöprő jelzőkkel lehet illetni, később ezt a megszólalást letisztították az éteri-hipnotikus irányba, és irányt mutattak a My Bloody Valentine-nak, plusz az egész shoegaze-mozgalomnak.

 

# Spectrum: Highs, Lows And Heavenly Blows (1994)

A négy lemez után bekövetkező feloszlást (két dudás egy csárdában) Sonic Boom megelőlegezte már egy szólólemezzel, aminek a címe később új zenekarának a neve lett, és aztán többféle projekttel is széles hangspektrumon készített agyas, elszállt rockzenét, de egyik későbbi albuma sem jutott olyan űr-rock magasságokba, mint ez a második Spectrum-album. Pszichedelikus ambient pop, olyan atmoszférikus hangzásokkal, hogy csoda, ha nem emelkedünk meg a földtől egy kicsit, miközben hallgatjuk.

 

# Animal Collective: Feels (2005)

Miközben Angliában Sonic Boomék lefektették valaminek az alapját, a 2000-es évek elején New Yorkban néhány fiatal abból ihletet nyerve valami egészen más formájú zenével ért el hasonló hatást. A visszahangos, pszichedelikus folkból kiinduló Animal Collective ezzel a 2005-ös LP-vel ért révbe, talált rá igazi hangjára és játékos szürrealizmussal vált generációja egyik meghatározó zenekarává. A repetitív megoldások – akárcsak Sonic Boom kelléktárában – itt is főszereplők, szintúgy a zajokkal való mesteri játék.

 

# Panda Bear: Person Pitch (2007)

Akárcsak Sonic Boom, Panda Bear is kikacsintott zenekarából, sőt, ő többször is, de a gyászterápiás szólóbemutatkozás (Young Prayer - 2004) után kiadott második saját lemeze azonnali klasszikusként vonult a kánonba, és nem véletlenül. A hangmintákra, kollázsokra épülő, napfényes zenéket kicsavaró anyag teljesen egyedi és magával ragadó. Ezután haverkodott össze a két főhős, és lett Sonic Boom a következő Panda Bear-albumok (Tomboy - 2011, Panda Bear Meets the Grim Reaper - 2015) producere.

 

# Animal Collective: Strawberry Jam (2007)

Ahogy a Spacemen 3, úgy az Animal Collective sem készíti kétszer egymás után ugyanazt a lemezt, így a Feels-en megkezdett utat követve legközelebb tovább léptek egy poposabb, szintisebb irányba, ami persze még kellően avantgárd ahhoz, hogy végig izgalmas maradjon. A 2009-es Merriweather Post Pavilion idején aztán már egyértelműen ők számítottak az indie elsőszámű zenekarának. De ahogy lenni szokott, a korszellem senki mellett nem tart ki örökké – a 2010-es években Panda Bear már izgalmasabb volt szólóban.

 

# Panda Bear & Sonic Boom: Reset (2022)

A jó ideje Portugáliában élő Panda Bear mellé hat éve átköltözött Sonic Boom is, hogy előadó-produceri kapcsolatukat szorosabbra fűzzék, és egy közös lemezt írjanak. A Reset című anyagot az ötvenes-hatvanas évek doo-wop- és rock’n’roll-slágerei inspirálták, ez a Beach Boys-os dallam- és harmóniavilág a Zene Háza üvegfalai közt is hullámoztatni, utaztatni fog, no meg elringat. Kettejük agy- és hangrobbantó kreativitása és ritmusorgiája jellemzi a végeredményt, egy minden érzéket felcsigázó zene, ami nagy sikert aratott, hiszen minden jelentős év végi zenei listán szerepel.

 

Megosztom

Két korszakos legenda együtt a Zene Háza színpadán! Először állt össze duóvá az indie-sztárzenekar Animal Collective alapítója, a szólóban is az elmúlt két évtized egyik meghatározó artpop alkotója, Panda Bear, valamint a nyolcvanas évek egyik legfontosabb zajrock zenekarát, a Spacemen 3-t vezető, később szólóban és producerként (MGMT, Beach House) is nagyhatású Sonic Boom. Ugyan már régóta barátok és alkotótársak, de most készítettek is egy közösen írt albumot, amely a 2022-es év egyik sikerlemeze, és aminek turnéján Panda Bear és Sonic Boom szólóban (illetve persze duóban) először látható élőben Magyarországon. A Reset című anyagot az ötvenes-hatvanas évek doo-wop és rock’n’roll slágerei inspirálták, ez a Beach Boys-os dallam- és harmóniavilág fog életre kelni, hogy a koncertterem üvegfalai közt hullámoztasson, utaztasson és elringasson.

2023/03/05 19:30
Koncertterem