Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Magyar Albummm!-sorozat a klubkönyvtárban

Magyar Albummm!-sorozat a klubkönyvtárban

2024/10/21 |

Horváth Gergely-interjú

Ősszel új sorozat indul a Magyar Zene Háza Popkulturális Klubkönyvtárában: a lemezhallgatás rítusát elevenítjük fel olyan hazai előadók albumainak közös meghallgatásával, amelyek valamilyen módon izgalmasan járultak hozzá a magyar populáris zene történetéhez. Az estek szerkesztője, műsorvezetője, humán dj-je Horváth Gergely, akit a legtöbben a Petőfi Rádióban egykoron nagyot futott Kultúrfitnesz című műsor mindeneseként, illetve a Jézus és a rock and roll című könyv szerzőjeként ismernek.

2018-ban a fővárosi B32 galériában már indítottál egy sorozatot, amelynek a nemzetközi populáris zene kulcslemezei álltak a fókuszában. A pandémia idején a széria átköltözött az online térbe, aztán elhalt. A Magyar Zene Házában viszont meghatározó magyar albumokról lesz szó. Milyen eredők mentén alakult ki a koncepció?
A koncepció voltaképpen a régi: ha még emlékszünk, hogyan hallgattunk zenét, amikor – az Illés-slágert idézve – „csillogó fekete lemezeken Little Richard énekelt”, akkor azt is tudjuk, mit adott a lemezjátszás a zene rajongóinak; zenehallgatásra dedikált időt, mély figyelmet, böngészendő szövegeket és emlékezetes borítókat. És még ennél is többet, mert a médium maga is hatott a dalszerzésre; már a kislemezek A és B oldal-jelzete felvetette a dalok prioritásának és sorrendjének kérdését, ami magával hozta az egész albumot szervező zenei vagy gondolati koncepció megszületését és alkalmazását. Egy lemez kézbevehető tárgy, ami erőteljesen formálja a személyes kapcsolatot a szerzőkkel és előadókkal is. Az MZH munkatársai tavasszal kerestek meg, hogy szeretnék, ha folytatnám ezt a sorozatot, de magyar lemezekkel. Az albumokat a szerző vagy előadó jelentében, saját élményeinek felidézésével hallgatjuk meg a Magyar Zene Háza Popkulturális Klubkönyvtában, amelynek egyre bővülő lemeztárából válogattuk az LP-ket, és amely a sorozat alkalmain így lesz egy-egy hazai nagyot szóló zenelemez játszóháza.

Az őszi alkalmakon mit és kiket hallgathatunk, illetve mi és ki várható a tavaszi folytatásban?
„Az igazi nagy művészek egy-egy nagylemezt mint műalkotást készítettek el, ezek miatt volt érdemes zenét, dalokat hallgatni” – írja önéletrajzában Presser Gábor, majd hozzáteszi, hogy általában egy-két „húzódal” adta el azokat. Lemezhallgató sorozatunk címe épp az LGT harmadik albumának (Bummm!, 1973) parafrázisa, amelyről jóval több dal lett népszerű és máig emlékezetes. A sorozatnyitó alkalmon egy olyan többfedelű LP-t (Edison Fonográf Album, 1977) hallgatunk meg közösen, amely egyszerre reflektál a zenekar nevére, a lemezhallgatást is lehetővé tevő technológiára, valamint a korra, amelyben megszületett. Vendégem Bródy János. A novemberi alkalomra az Ivan and the Parazol két tagját, Vitáris Ivánt és Balla Mátét hívtam, hogy a 2021-es Budai Pop című albumuk apropóján beszéljenek a „beat goes on” fontosságáról, decemberben pedig Halász Judit Kép a tükörben című 1973-as LP-je kapcsán a gyereklemezekről, versmegzenésítésekről lesz szó – reményeim szerint a művésznő társaságában. Ami meg a tavaszi folytatást illeti, tervezem, hogy mainstream popelőadók (Hungaria, Bonanza Banzai, Napoleon Boulevard) albumai éppúgy terítékre kerülnek majd, mind a mindenkori underground képviselőié.

Interjú: Jávorszky Béla Szilárd
Fotó: Hegyi Júlia Lily