Társadalmi felelősségvállalás – zenével
A Zene Háza társadalmi felelősségvállalásai
A Magyar Zene Háza társadalmi felelősségvállalásának középpontjában az áll, hogy a peremhelyzetben élőkkel, pontosabban az őket támogató szervezetekkel megkeressük a kapcsolódás lehetőségét – mondja dr. Kissné dr. Sápi Kinga intézményigazgató-helyettes, akivel ezeknek a lehetőségeknek a megvalósításáról beszélgettünk, illetve arról is, hogy a munkatársak hogyan vehetnek részt mindebben.
JÓTÉKONYSÁGI EST JANUÁR 22-ÉN - SZTÁROK, RELIKVIÁK, AUKCIÓ!
Miért fontos, hogy a társadalmi felelősségvállalás jelen legyen a Zene Háza mindennapjaiban?
Az intézmény missziója az, ami az induláskor megfogalmazott egyik szlogenje is: Játsszunk zenét! – mert a zene élvezetes, társas, kooperatív játék, amelyben mindenki akár aktívan is részt vehet, életkortól függetlenül. A Zene Háza társadalmi felelősségvállalásának középpontjában is ez a gondolat áll: a peremhelyzetben élőkkel, az őket támogató szervezetekkel is megkeresni a kapcsolódás lehetőségét, hogy ők is megtapasztalhassák a zene gyógyító és kreatív erejét, ahol a hangsúly nem a különálláson, hanem az egymásra hatáson van. A Zene Háza nem elitista hely, mi itt valóban azt szeretnénk elérni, hogy mindenki részesülhessen a kulturális javakból. Nem általános jótékonysági programokban gondolkodunk, hanem a segítségnyújtást is igyekszünk a zenéhez kapcsolni.
Milyen elemekkel indult a társadalmi felelősségvállalás?
A legelső pillér tulajdonképpen már a Zene Háza tervezésénél és építésénél megvolt, mégpedig a társadalmi felelősségvállalás környezettudatossága: a természet és az építészet harmonikus kapcsolata már a tervezéskor központi kérdés volt, de említhetjük a geotermikus energiafelhasználás módjait is. A Zene Háza működésének tekintetében a zenepedagógiai rész tette meg az első lépéseket, azzal, hogy elkezdtek halmozottan hátrányos, illetve fogyatékossággal élőknek kedvezményes jegyeket biztosítani kiállításra, koncertre, csoportos zenepedagógiai foglalkozásra. Később fokozatosan bővítettük a tevékenységet: audionarrációt készítettünk az állandó kiállításban vak és gyengénlátó vendégeinknek, és az összes tárlatunk tervezésekor egyeztetünk a megfelelő szervezetekkel. Ezenkívül tartottunk zenepedagógiai foglalkozásokat fogyatékossággal élő gyerekeknek, és elindítottuk az utazó zenepedagógiai foglalkozásainkat is, illetve több alkalommal biztosítottunk hátrányos helyzetű fiataloknak fellépési lehetőséget. A munkatársakat is folyamatosan érzékenyítjük, például a közönséggel naponta kapcsolatba kerülő kollégáknak szerveztünk ilyen jellegű térninget, karácsonyi ajándékok adományozására hívjuk a munkatársakat, de volt, hogy könyveket, tanszereket gyűjtöttünk rászoruló gyerekeknek. Különben pedig már a Zene Háza megnyitásának évében támogatói jegyekkel gyűjtést szerveztünk két civil szervezetnek, az Ökumenikus Segélyszervezet ukránokat támogató projektjének és a Budapest Bike Maffiának.
Milyen további tervek vannak ezen a területen?
Fontos előrelépés, hogy kidolgoztuk a Zene Háza társadalmi felelősségvállalási stratégiáját, hogy átláthatóbban, szervezettebben tudjuk koordinálni az ilyen típusú tevékenységeket. Támogatói rendszerünknek három pillére van. Első, hogy a koncertjegyek vásárlásával évente három alapítványt segítünk, ezek jelenleg a Fészek Csillag Alapítvány, a Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió – Otthon a Terápiában Alapítvány és a Thalassa Ház. Második, hogy a Zene Háza shopban saját termék vásárlása esetén a bevétel 15 százalékát a KórházSuli alapítványnak ajánljuk fel egy éven keresztül. A harmadik pedig, hogy a jövő évre tervezett jótékonysági koncertünk alkalmával újabb három szervezet munkáját tudjuk segíteni: a Szociális és Rehabilitációs Alapítványét, a Gézengúz Alapítványét és a Világítani Fogok Egyesületet. Így egy évben összesen hét, számunkra fontos feladatot ellátó szervezetet támogatunk célzottan, ezzel is kifejezve, hogy milyen nagyra becsüljük a munkájukat. Természetesen folytatjuk az utazó foglalkozásokat, és zenepedagógiai foglalkozásokat tartunk hátrányos helyeztű óvodákban, iskolákban vagy éppen kórházakban, Budapesten is. Ugyancsak folytatjuk a karácsonyi ajándékozást, a tanszergyűjtést. A legújabb kollégákat megcélzó projektünk pedig, hogy az egyik gyerekkórház kis betegeinek zenei tapogatófalat készítünk, akár többet is. Fontos megemlíteni, hogy együttműködünk több szervezettel is, ahol olyan segítő munkát végeznek, ahol nagy a kiégés veszélye: az ott dolgozóknak lehetőséget biztosítunk, hogy zenei élményekhez jussanak.
Hogyan kerülnek be az alapítványok, szervezetek a támogatottak körébe?
Próbáljuk a Zene Házához földrajzilag közel eső alapítványokat, szervezeteket megkeresni, illetve igyekszünk kisebbeket támogatni és ezáltal láthatóvá tenni az ő munkájukat, elkötelezettségüket. És még inkább örülünk, ha zenei nevelést vagy zenéhez kapcsolódó terápiát biztosíthatunk a jegyár-bevételből befolyó támogatás mellett.
Interjú: Nagy Viktória
A támogatható alapítványok, szervezetek
Fészek Csillag Alapítvány
Nappali ellátó, ahol különböző terápiákon és munkatevékenységekben vehetnek részt az idejárók. Az alapítvány számára fontos, hogy csak annyi segítséget adjanak, amennyi szükséges, így tudják egy teljesebb élet felé terelni fogyatékossággal élő munkatársaikat
Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió – Otthon a Terápiában Alapítvány
Az alapítvány célja a szenvedélybetegek társadalmi rehabilitációja, reintegrációja. Segítik őket abban, hogy információhoz, intézményi ellátáshoz jussanak. A szenvedélybetegséggel küzdő, illetve problémás szerhasználó fiatalokat az ország minden részéről fogadják (65 főt tudnak ellátni).
Thalassa Ház
A Pszichoterápiás és Pszichiátriai Rehabilitációs Intézet civil kezdeményezésre, alapítványi fenntartású kórházként működik, terápiás közösségi keretek között, csoporthangsúlyú pszichoterápiás eszközökkel dolgozik. Komplex pszicho- és szocioterápiás rehabilitációs ellátást nyújt az ország bármely részéről önként jelentkezők számára, 16 éves kortól.
KórházSuli
Az iskolából kimaradó, tartós gyógykezelés alatt álló gyerekek otthoni oktatását segítik. A KórházSuli célja, hogy diákjaik lelkileg is megerősödve térjenek vissza betegségük előtti életükhöz.
Szociális és Rehabilitációs Alapítvány
Átmeneti életvezetési nehézségekkel küzdő gyermekes családok és hajléktalan emberek segítését végzi, főként a XIV. és XV. kerületben. Küldetése, hogy minden, intézményeikben élő, rászoruló családnak és hajléktalan embernek lakhatást, biztonságot nyújtson, és esélyt adjon az újrakezdéshez.
Gézengúz Alapítvány
Segítséget nyújt testi és szellemi fejlődésükben azoknak a gyerekeknek, akik koraszülés vagy születéskori komplikáció következtében speciális terápiás támogatásra szorulnak.
Világítani Fogok Egyesület
Az ország egyik legszegényebb településén, Kerecsenden hátrányos helyzetű gyerekek és családjaik segítségével foglalkozik.