Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Törekvésünk, hogy összművészeti projekt legyünk

Törekvésünk, hogy összművészeti projekt legyünk

2024/10/10 | 3p

Balla Gergely, Platon Karataev

A várhatóan 2025-ben érkező negyedik nagylemezéről játszik új dalokat a Platon Karataev a Zene Házában. Az elmúlt évben sok ponton változó, fejlődő zenekar élő produkciója is nagyon sokat alakult mostanság. Interjú Balla Gergellyel.

A készülő Napkötöző című lemezetekről néhány szerzemény már hallható a Zene Háza Hangdómjában egy egészen különleges, kupolatérre kivetített klipfüzérben. Milyen visszajelzéseket kaptatok ezzel kapcsolatban? És nektek milyen élmény volt részese lenni mindennek, ti hogyan látjátok a kész művet?
Egyelőre nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk és mi is büszkék vagyunk erre az anyagra. Mindig is az volt a törekvésünk, hogy egy összművészeti projekt legyünk, ezzel a vetítéssel pedig ez abszolút megvalósul. Egy nagyon hosszú alkotófolyamat volt ez, de nagyon megérte, hatalmas élmény volt együtt dolgozni Székely Ákossal és a Magyar Zene Háza stábjával is, jó látni ezt a vizuális világot, és ezen a különleges hangrendszeren hallani a dalokat.

Az első három lemezetek egy szépen kirajzolható folyamatot mutat be, ami igaz a zenekar hangzásának alakulására és a dalok témájára is. Hogyan illeszkedik ebbe a készülő Napkötöző?
Szerintem organikusan továbbléptünk egyet a Partért kiáltóhoz képest. A szövegek még misztikusabbak lettek, a hangszerelés gazdagabb, a zenei megoldások is ötletesebbek. Mindegyik lemezünk eddig olyan volt, mintha egy másik zenekar csinálta volna, ez a sor szerintem most szakad meg: aki hallotta a Partért kiáltót az nem egy ismeretlen világgal fog találkozni, de azt sem fogja gondolni, hogy ez az együttes most már önmaga epigonjává vált volna. Nagyon örülök ennek az anyagnak, és kíváncsi vagyok, hogy merre megyünk tovább majd az ötödik lemezzel, amit egyből el is kezdünk Napkötöző után.

A lemez a vártnál talán hosszabb ideig készül, és volt egy változás is a zenekari felállásban időközben. A zenekari élet, egy zenekar léte sokszor egyensúlyozásnak tűnik a tervek, az adottságok, a váratlan helyzetek és a kijelölt cél felé haladás között. Nálatok hogyan áll most ez a balansz?
Ahogy fentebb is említettem, nagy utat jártunk be a zenekarral az elmúlt nyolc évben, a főleg az angolszász énekes-dalszerző hagyományból merítő, akusztikus zenekarból egy sokkal grandiózusabb, teltebb hangzású pszichedelikus, art rock irányba mozdultunk el, és még ki tudja, mi vár ránk. Ahhoz, hogy hosszú távon tudjuk ezt folytatni egy alkotó közösségként, újra kellett gondolnunk az irányokat és a folyamatokat, végül ennek lett az eredménye a tagcsere. Ilyenkor mozognak a tektonikus lemezek a zenekar körül, és a külvilág perspektívájából lassabbnak tűnhetnek a folyamatok, miközben belül mi úgy érzékeljük, hogy talán még soha ennyi minden nem történt velünk ilyen rövid idő alatt. Sűrű volt a fesztiválszezon is, de talán mostanra visszaállt minden a rendes kerékvágásba, és ősszel befejezzük a lemezt, ami várhatóan 2025 első felében érkezik majd!

A Zene Házában az ősz folyamán egy olyan koncertet adtok, amelyen részben nyilván az új dalok szerepelnek a fókuszban, de lesznek vendégeitek is, Hegedűs Józsi és a Vadvirág Együttes révén. Milyen koncertre készültök?
Nagyon sokat alakult az élő produkció, aki akár egy éve hallhatott minket, az egy teljesen másik zenekart látott akkor a színpadon. Az új dalok, a stábbal való összeszokás, a tagcsere, jobb eszközök és egyéb technikai előrelépések miatt most sok mindenben más ma egy Platon-koncert, mint korábban. Nagyon készülünk az MZH-ra, ami egy különleges helyszín és öröm számunkra, hogy elvihetjük oda a dalainkat, valamint, hogy Hegedűs Józsiék nyitják az estét, akik több vidéki városba is elkísérnek még minket az ősszel!

Interjú: Dömötör Endre
Fotó: SINCO

vendég: Hegedűs Józsi és a Vadvirág Együttes

A Lev Tolsztoj karakteréről elnevezett Platon Karataev 2016-ban alakult Budapesten, hamar a hazai gitárzenei színtér egyik legjobb, legnépszerűbb formációja lett a kvartett. Már For Her című folkos, folkrockos 2017-es első lemeze feltette a zenekart a nemzetközi térképre is, dalaikat azóta is több milliószor streamelték a világ minden tájáról. Az együttes második, Atoms (2020) című lemezével ellépett az addigi akusztikus iránytól egy hangosabb, grandiózusabb hangzás felé. Az album a legbelsőbb énünk kereséséről és minden megkérdőjelezéséről szól, a dalokban hol önmagunk felé zuhanunk, hol éppen attól távolodunk. Ezen a spirálon kering tovább az együttes 2022 elején megjelent, Partért kiáltó című harmadik albuma, amely a víz, a hegy és az erdő szemével néz az emberre, és tovább bolyong a létezés magja körül. A Partért kiáltó az Artisjus összesítése szerint a kritikusok egyik kedvenc lemeze volt, emellett Fonogram-díjjal is jutalmazta a szakma. A zenekar következő, Napkötöző című nagylemeze nemsokára érkezik, a Zene Házában a tavasz folyamán egy egészen különleges, a Hangdóm terére, vásznára és hangrendszerére álmodott klipfűzér vezette fel a kiadványt. Ezen a koncerten is az új dalok szerepelnek majd a fókuszban, vendégként pedig Hegedűs Józsi és a Vadvirág Együttes működik közre.

2024/10/13 19:30
Koncertterem