Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Zene Háza stáb: A kedvenc 2022-es album / dal / zenei élmény

Zene Háza stáb: A kedvenc 2022-es album / dal / zenei élmény

2022/12/27 | 10 perc

Milyen friss zenéket hallgattak a Zene Háza dolgozói 2022-ben?

Az évvégi, év eleji időszak egyik jellemzője, hogy összegzünk, értékelünk. A Zene Házában ezt mi most az itt dolgozókkal közösen, 2023 első napjaiban kétféle módon tesszük még meg. Egyrészt ebben a posztban bemutatjuk kollégáink kedvenc 2022-es lemezeit, dalait, másrészt egy összegzésben elmondjuk majd azt is, hogy mik voltak a kedvenc koncertélményeink a Magyar Zene Háza első évében. Lássuk és halljuk, milyen friss zenéket szerettünk 2022-ben!

A lemezek, dalok, felvételek a címre kattintva hallgathatók!
 

Antal László
múzeumbolt vezető

Light By The Sea: Only Death Makes Icons


Bakos Bence Gellért
múzeumbolt-eladó

Kedvenc zenék 2022-ből:
1. Thou: Night ft. Mizmor, Emma Ruth Rundle (dal)
A louisiana-i sludge/doom zenekar ezzel a Zola Jesus-feldolgozással sokkal feszesebb tempót diktál a megszokottnál – a „röpke” 4 perces szám azonban épp olyan súlyos, mint ami tőlük elvárható, és jól bizonyítja, hogy egy érzelmes, érzékeny dalnak nem feltétlenül kell lassúnak és visszafogottnak is lennie.

2. HEALTH: DISCO4 Part II.
A noise rock/elektronikus stílusokat ötvöző zenekar egyik legnagyobb erőssége, hogy nagyon jól képesek idomulni a zenéjükben - ezen az albumon 12 vendégelőadó kapott helyet, az indusztriális legenda Nine Inch Nailstől kezdve az art pop Poppy-n át a punk rap Ho99o9-ig megannyi különböző stílus szerepelteti magát, de mindet nagyon jól összeköti és magába foglalja a HEALTH melankolikus, zajos szintizenéje. Kulcsdalok: IDENTITY, AD 1000, EXCESS

3. Final Light: Final Light
A Perturbator nevű synthwave projektjéről ismert francia James Kent és a Cult of Luna svéd metalzenekar énekese, Johannes Persson egy közös, monumentális albumot adott ki 2022-ben. 50 percnyi, hat dalon átívelő atmoszférikus utazás egy kies, rideg, kihalt kozmoszba. Persson elnyújtott, öblös vokáljai kiválóan passzolnak Kent grandiózus szintetizátor-alapjaihoz. Kulcsdalok: Final Light, Nothing Will Bear Your Name


Dr. Batta András
ügyvezető igazgató

Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro, K.492: Atto Quarto: Contassa perdono

Ez ugyan nem egy újkeletű nóta (keletkezés: 1786), de egy viszonylag új és lemeztörténeti szenzációt jelentő felvételen található. Ráadásul azoknak is szép, akik sose hallgatnak klasszikus zenét. Nekem például ez volt 2022-ben a kedvenc lemezem és dalom.


Berta András
marketing osztályvezető

Alig hallgattam felvételről új dolgokat idén, viszont jártam szinte életre szóló koncerteken, amik közül megosztom a Top 3-at:
-Pearl Jam @ Budapest Aréna
-Djaikovski @ EXIT
-Arctic Monkeys @ Sziget


Dénes-Worowski Marcell
zenepedagógus

No Cat: Zacc

Az év kislemeze a No Cattől a Zacc: az egésznek nagyon szeretem ezt a sejtelmes hangulatát, a fanyar humorát, kedves komolyságát.


Dömötör Endre
kommunikációs munkatárs

Natalia Lafourcade: De todas las flores

2022-ben is az elmúlt évek trendje folytatódott nálam friss zenék terén, azaz jóval kevesebbet hallottam, mint szerettem volna, és mint mondjuk egy évtizede, és jóval kevesebb ütött át igazán, mint szerettem volna, és mint mondjuk egy évtizede. Azok közül, akik jobban megfogtak (Beth Orton, Michael Head And The Red Elastic Band, Lucretia Dalt, Alabaster dePlume, Vieux Farka Touré & Khruangbin, Sona Jobarteh, Sally Shapiro, Alvvays, Richard Dawson, Silvana Estrada, Big Thief, Jake Xerxes Fussell, Voice Actor, Rosália, Moor Mother, Obongjayar), végül év végi mentésként kiemelkedett a mexikói énekes-dalszerző friss saját dalos albuma, ami négy ragyogó, helyi folktradíciót feldolgozó LP után már amúgy időszerű volt. És még annál is jobb lett, mint reméltem. Mindent tud, ami miatt szerethető volt eddig is, de minden korábbinál mélyebb, gazdagabb és megrázóbb. Az utóbbi évek egyik legnagyobb dalszerző-interpretálójának eddigi csúcsműve.


Erdőháti Melinda
szakmai munkatárs, kiállítási osztály

Natalia Lafourcade: Un Canto por México Vol 2.

A pandémia alatt ismertem meg a zenéjét, azóta követem és nagy rajongója lettem. Ezt az idei albumát azért szeretem, mert úgy dolgozza fel a latin amerikai zene sztenderdjeit, hogy azzal egyszerre állít emléket az eredeti előadóknak és egyszerre teszi nagyon „lafourcade”-ossá a dalokat. Mindig felébreszti bennem a mágikus realizmusra való hajlamomat.


Görög Miklós
produkciós menedzser

h a p a x: Csak mondatok (EP)

Ez volt az idei kedvencem.


Halász Száva
irodai recepciós

2022-ben új kedvenceim nem lettek, ellenben két régi nagy kedvencem jelentetett meg új lemezt, amelyek hozzák azt a szintet, amit megszoktam tőlük.
1. Colin Hay: Now and the Evermore
Colin Hay (ex-Men at Work-frontember) szólókarrierje 1987 óta csak felfelé ível, és ahogy telnek az évek, egyre jobb zenéket ír, stílusában mégsem változik, számomra töretlenül ő az akusztik pop/rock mestere. Ezen az albumon kétségtelenül érződik Ringo Starr-ral kötött barátságának hatása, idén együtt is turnéztak. Albumról kiemelt szám: Undertow
2. Black Sea Dahu: I Am My Mother
Három év után végre új albumot jelentetett meg idén a kedvenc kis svájci zenekarom. Számomra érthetetlen módon még nem érte el őket a minden zenész által hőn áhított hírnév, pedig, ha valakik, ők igazán megérdemelnék. Tökéletes harmóniák, igazi indie-pop hangulat és átgondolt szövegírás. Albumról kiemelt szám: One and One Equals Four


Havass Zsombor
műszaki- és szcenikai osztályvezető

The Cure: Alone

A vadiúj Songs Of A Lost World című albumukról, amely ugyan még nem jelent meg (szeptemberre ígérték), de néhány új, végzetesen komor hangulatú szerzemény már felkerült a playlistre a zenekar őszi európai turnéján.


Horn Márton
intézményigazgató

Platon Karataev: Partért kiáltó
Ha már év albuma, akkor magyar és akkor a Platon.
Nemzetközi pop(ular): Sampa the Great: As Above, So Below
Elmúlt 10 év: David Bowie: Blackstar


Jávorszky Béla Szilárd
multimédiás és könyvtár klub szakmai vezető

Michael Head & the Red Elastic Band: Dear Scott


Keresztes Adrienn
kiállítási koordinátor

Sena Dagadub: Ghana Live Sessions

Idei kedvenc megjelenésem a Sena Dagadub: Ghana Live Sessions, mely nem is teljes album, inkább egy hatalmas utcazene Ghána különböző helyszínein. A 11 videóból október 30-án jött ki az első YouTube-on, és minden vasárnap csepegtetnek egy-egy újabbat az alkotók: Sena Dagadu (ének), Élő Márton (beats, harsona) és Pásztor Ákos (fuvola) néha kiegészülve a ghanai Worlasival (ének). Nagyon táncolható, nagyon gazdag, nagyon életigenlő zene ez. ❤

Sena Dagadub - Ghana Live Sessions Episode 1: Smith aka Come Alive
Sena Dagadub - Ghana Live Sessions Episode 3: For The Man Dem feat.Worlasi
Sena Dagadub - Ghana Live Sessions Episode 5.- Tactics Dub
Sena Dagadub - Ghana Live Sessions Episode 7- Holding On Dub


Mándli Endre Vazul
kiállítási osztályvezető

Lakvar: Sabotage and Tradition

Nem 2022-es, hanem 2020-as, de a CD-t idén kaptam a kezembe és hónapokig az ment a kocsiban. Hihetetlen lemez, a folk, a jazz, a progresszív akusztikus rock metszete úgy, hogy az ösztönök és a vénákban tomboló vér adja a tempót. Pastorius színtű zenészek játszanak VHK lendülettel igazi boszorkány módra. Ugyanakkor szívszaggatóan szép. Tanítani lehetne vele egy album számsorrendjének a fontosságát. Olyan tökéletesen van felépítve, hogy loopban hallgattam megállás nélkül.


Márton Julianna
koncertprogram-koordinátor

Carson Coma: Digitális Analóg

Végre egy album, amely annak a korosztálynak szól, akiket bazira nehéz megfogni – teltház a Budapest Parkban, ami nagyon jó egy ilyen alter zenekarnál. Friss, fiatal power pop, zseniális szövegek, csuda pofák a színpadon, tök rendhagyó az egész – ja és tudtátok, hogy Freddie Mercury reinkarnálódott és Budapesten él? De amúgy idén az ék: Out of the Cave-et hallgattam legtöbbet, ám ez 2021-es lemez.


Molnár Adél
értékesítési és közönségkapcsolati osztályvezető

Bruckner 9. szimfónia, Budapesti Fesztiválzenekar, Fischer Iván


Nagy Máté
értékesítési és szolgáltatási munkatárs

Belga: Gérvágó (Karnevál album, 2021)

Ha kiskanállal 2021 belefér, akkor ez a Belga-szám volt a kedvencem idén. A Belga amilyen megosztó, szerintem olyannyira korszakalkotó és generációkat átívelő. Sokszor néha tán bicskanyitogató stílussal, mégis olyan himnusszá ért sorokkal operáltak, amit a 2000-es években ugyanúgy kiabálva énekeltünk, ahogy azt idén nyáron tettem magam körül olyanokkal, akik velem egyidősek, nálam idősebbek és most annyi idősek, mint én a 2000-es években.


Nagy Viktória
kommunikációs munkatárs

Veni: Az út

A kettő nálam kicsit összefügg, mert az idén nagyon szerettem az április eleji Veni: Az út lemezbemutató koncertet – ezzel tulajdonképpen most két legyet ütöttem egy csapásra, mert egy 2022-es lemezt is ajánlottam és egy szuper koncertélményemet is felelevenítettem. A lemez teljes anyagát ajánlom jó szível mindenkinek! Nagyon szeretem Szász Veronika egész lényét, azt a művészi alázatot, átélést, átlényegülést és igényességet, ami minden egyes alkalommal megmutatkozik (és ugyanez elmondható Bata Istvánról is), na meg persze a hangját, és azt a sokszínűséget, ami minden egyes szerzeményében felfedezhető.


Pap Péter András
programosztály, szerkesztői munkatárs

Steve Reich: Reich/Richter (Ensemble InterContemporain, vez.: George Jackson)

Az egyik legkiválóbb kortárszenei együttes játssza az egyik legnagyobb élő komponista (viszonylag) új darabját, kell ennél több?


Remes Zsófia
produkciós menedzser

Big Thief: Dragon New Warm Mountain I Believe In You

Akárcsak a címe, az album sem rövid, de micsoda magasságok és mélységek vannak benne, a NOW-tól az INFINITY-ig! Imádom a nyersességet a zenéjükben, hogy tök mindegy hogyan, de ömöljön ki a lélekből. Hallgasd úgy, hogy az – amúgy elképesztően költői – szöveget is olvasod mellé, így tárul fel igazán az album.


dr. Kissné dr. Sápi Kinga
jogi koordináció és HR vezető

Harpa Dei: Ven Señor Jesús, ¡Maranathá!

Ez az idei nagy kedvencem. Szakrális zenéjük minden sallang nélküli, és az, hogy minden versszak más nyelven mondja el ugyanazt a fohászt, az egyetemes várakozás örömét hozza közel.


Sipos András
social média menedzser

Platon Karataev: Partért kiáltó

Egy kicsit későn találkoztam a Platon Karataevvel, a nyáron hallottam őket a Kolorádó Fesztiválon és meg is lepődtem, hogy eddig nem ismertem a zenéjüket. Otthon is elkezdtem hallgatni, ez az új albumuk pedig különösen közelről talált meg. A dalszövegeik kifejezetten okosak és összetettek, túlművészkedés nélkül, a hangszerelés pedig pont annyira sötét és kemény, hogy sokak számára még fogyasztható legyen, de azért határozottan távolabb pakolja magát a mainstreamtől. Sok hazai kurrens bandát hallgatok, de ők most nagyon gyorsan az élre törtek nálam.


Somlai Juci
projekt munkatárs

Zóra + Dés + Turai + Ineffable: Odd One Out

Az egyik legutóbbi Dalfutár-dal nálam mindent visz ebben az évben. Nem csak, mert Dalfutár-függő vagyok, hanem mert ez tényleg annyira szuper dal lett, még szuperebb közreműködőkkel. Szeretlek, Hajós András!


Stoffer Andrea
kontrolling munkatárs

Britney Spears, Elton John: Hold Me Closer

Kíváncsi voltam, mi jön ki ebből. Elton vitathatatlanul óriási zongorista, ezt a tudását ebben a dalban is megcsillogtatta. Egy jó kis modern, ritmusos nótát raktak össze, ami mindkettőjüket képes volt megújítani az én szememben, Britneynek határozottan jót tett. Még egy érv a dal mellett, hogy nem kell reggel a kocsiban alkudozni a gyerekekkel, hogy amit én hallgatnék, az uncsi, amit ők, az meg engem nem fog meg. Ezt mindannyian szívesen hallgattuk 2022-ben, és fogjuk meg 2023-ban is.

Kéknyúl: Heart Spell

A Kéknyúl nagyon közel áll a szívemhez. Szeretem a hangzásukat, oda vagyok a fúvósokért, a Hammondért és úgy ahogy van, az egész zenekar óriási szerintem. Azt is tudni lehetett, hogy kicsit megújítják a zenéjüket. Ennek azért nem örültem felhőtlenül, nem tudtam, mi lesz a jó kis régi kedvenc stílusommal. Ez a szám valóban nem a kéknyulas ezer közül felismerhető régi funkos hangzás, de nagyon jó lett. Andy hangjáról mondjuk rögtön be lehet azonosítani. Szóval továbbra is Kéknyúl!


Szakács Bori
adminisztrációs munkatárs, könyvtár

Cello Brothers: One

A kedvenc albumom egy lengyel csellóduó, a Cello Brothers idénre összeállt, első albuma, a One – engem elsöpört.


Széll Judit
produkciós menedzser

Duquende: Lo Bueno y Lo Malo

Flamenco rajongó vagyok, ez a dal örök kedvenc, idén is elég sokszor megtalált.


Tarr Feri
zenepedagógia, programszerkesztő – családi programok

Carson Coma: Digitális/Analóg
és
Subtones: Lángolj
és
Snarky Puppy: Empire Central

Az idei évben két hazai album talált szíven. Az egyik a Carson Coma: Digitális/Analóg albuma. A prozódia ugyan néha bántja a fülemet, de nagyon jók a szövegek, iszonyú profik a srácok, laza, vicces az egész és olyan üdítő hangszeres pop zenét hallgatni, hogy reménykedem, az elektronikus zene mellett újra helyet tud kapni a hangszereléses pop. A másik a Subtones: Lángolj albuma. Nagyon jó a hangszerelése, csodálatos a két énekesnő együtt, vérprofi a zenekar, a szövegek költőiek, és szerintem a jazz-nek azon a mezsgyéjén mozog, ami széles körben is befogadható. Viszont a számok felépítésének van egy popos jellege, amitől sokak kedvence lehet. Nemzetközi lemezek közül óriási esemény számomra, hogy a világ – szerintem – legjobb zenekara, a Snarky Puppy új lemezzel jött ki. (Sőt, be is mutatta Budapesten!!) Egyszerűen természetfeletti az, hogy ennyien, ilyen magas szinten, egymást kiszolgálva hogyan tudnak ennyire jól muzsikálni. Egyszerűen megható, ahogyan 15-30 ember együtt zenél, és egy-egy számban a pajzsára emel valakit a zenekarból. Szerintem ők annak (is) csodás példái, hogyan keresi egy zenekar a zene új lehetőségeit, miközben a közönségét sem felejti el!


Tüske Kata
titkársági és menedzsment asszisztens

Nagy Emma Quintet: Synced

Az idei évben ez a kedvenc lemezem. Nagyon magával ragad a hangulat és a hangzás, szuper fiatal jazz zenészek és Emma hangja is elvarázsol.


Winkler Szilvia
produkciós menedzser

Erdőfű: Martin György Kalotaszegen

Sok idő elteltével végre elkészült egy időtálló és örök lemez. Szemtanúja lehettem a készülődésnek, a gyűjtések hallgatásának, az átérzésnek. A legjobb, legmélyebb odaadással, odafigyeléssel kiválasztott, Martin által gyűjtött, a világ egyik legszebb repertoárja Kalotaszegről saját utódjai által kiválasztott és újra életre lelt zene. Egyedi és örök. Imádom, és ajánlom mindenkinek.


Záhonyi László
multimédiás könyvtár és klub csoportvezető

Pixy Jones: Bits n Bobs

A sok walesi kedvencem közül mindig is kiemelkedett az El Goodo és a Trecco Beis, akiket volt szerencsém 2018-ban élőben is elcsípni, miután átlátszó módon sikerült meggyőzni a családom, hogy azt a fagyos februári hétvégét milyen szuper lenne a szutykos Londonban tölteni, amikor egyazon este léptek fel a Lexingtonban. Előbbi együttes épp akkor tért vissza remek formában hosszabb kihagyás után, utóbbiak pedig szemtelenül fiatalok voltak (a tagok közt vannak könyvtárosok vagy a dobosuk épp színész, aki értékelhető szerepet is kapott a Dunkirkben!), úgyhogy nem volt az az érzésem, hogy ez lesz egyben az utolsó esélyem is látni ezt a két zenekart. Sajnos az lett: az El Goodo új lendülete két albumig tartott, mire inkább feloszlottak, a Trecco Beis egyik tagja pedig autóbalesetben életét vesztette, lezárva egyúttal a banda rövidke történetét is. Öröm az ürömben, hogy új hajtások mindig nőnek: akár régi tagok új formációkban, akár magánprojektekben. Az El Goodo korábbi frontembere, Pixy Jones mindkettőbe belevágott és idénre már el is készült első szólóalbumával, amire, ha a saját neve helyett volt együtteséét írná, nem hiszem, hogy feltűnne bárkinek is. A korábbról jól ismert, ’60-as évekből táplálkozó napfényes pszichedélia és szörfhullámzás, vokáltúladagolás és gazdag, vintage-hangszerelés ugyanúgy jelen van, hogy nincsenek mellette a korábbi zenésztársak és a dalok jó része a lockdown alatt fogant szobába zárva. Épp ezért, ha odafigyelünk a szövegekre, az album sötétebb fele is kilátszódik, a bezártság, krízis, elmúlás-gondolatok ugyanezt a hangzást már könnyen áthelyezik a képzelt tengerpartról egy feszült Morricone-jelenetbe. Ez a fajta sokoldalúsága miatt volt könnyű ezt a lemezt idén bármikor elindítani, függetlenül helytől, hangulattól, háborútól vagy békétől.


nyitókép: Mohai Balázs