A progresszív rock (UK, 60s-70s) (általánosságok és korai úttaposók: Nice, Soft Machine, Gentle Giant)
Rock
A progresszív rock (UK, 60s-70s) (általánosságok és korai úttaposók: Nice, Soft Machine, Gentle Giant)
A progresszív rock tipikus brit irányzat, mely az amerikai rockzenével szemben sokkal inkább az európai klasszikus zenéből és a jazzből táplálkozott, mint a rhythm and bluesból és countryból. Számos alfaja született, miként a határai is meglehetősen bizonytalanok. Vannak olyanok, akik minden, 1968 és 1973 közötti újszerű zenére ezt a jelzőt használják, mások csak a klasszikus zene felé hajlókat sorolják ide, és e két végleg között megannyi árnyalat létezik. A King Crimson-féle avantgárd kísérletektől Keith Emerson klasszikus zenei átiratain át a Yes szférikus zenéjéig terjed a skála. De ami biztos: a progresszív rock alapvetően ambiciózus, gyakran grandiózus, komoly zenei tudást (van annak tökéletes látszatát) igénylő műfaj. Előadói hosszabb lélegzetű, nem ritkán 20-30 perces, bonyolult szerkezetű és dallamvezetésű kompozíciókban gondolkodnak, melyek – miként a klasszikus művek – általában többszöri hallgatás után tárják fel igazi értékeiket.
Rocktörténeti előadássorozat a bluestól Elvisen át a hetvenes évekig. Az MZH Multimédiás Könyvtár és Klubban 2022-ben havi rendszerességgel indult állandó program: Rock and Roll Szabadegyetem címmel. A Rock and Roll Szabadegyetem a nemzetközi poptörténet legfontosabb folyamatait és előadóit mutatja be. Hisz a rock and roll némileg leegyszerűsítve egy sajátos kultúrtörténeti frigy eredménye: amikor az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák (blues) és az Európából kivándorolt fehér telepesek zenei hagyománya (country) egy harmadik földrészen, Amerikában találkozott és folyamatosan keveredett egymással. Ráadásul mindez egy, a technikai fejlődést és az ezzel összefüggő iparosodást és urbanizációt követő, radikálisan átalakuló társadalomban ment végbe. E sorozat hetedik évadjában (2025 tavasza) az Egyesült Királyságban a hatvanas-hetvenes évek fordulóján zajló társadalmi, kulturális és zenei történéseit vesszük górcső alá.
Rocktörténeti előadássorozat a bluestól Elvisen át az ötvenes évek alkonyáig
Az MZH Multimédiás Könyvtár és Klubban 2022-ben havi rendszerességgel indult állandó program: Rock and Roll Szabadegyetem címmel. A Rock and Roll Szabadegyetem a nemzetközi poptörténet legfontosabb folyamatait és előadóit mutatja be – a 2022-es esztendőben a kezdetektől az ötvenes évek alkonyáig. Hisz a rock and roll némileg leegyszerűsítve egy sajátos kultúrtörténeti frigy eredménye: amikor az Afrikából behurcolt fekete rabszolgák (blues) és az Európából kivándorolt fehér telepesek zenei hagyománya (country) egy harmadik földrészen, Amerikában találkozott és folyamatosan keveredett egymással. Ráadásul mindez egy, a technikai fejlődést és az ezzel összefüggő iparosodást és urbanizációt követő, radikálisan átalakuló társadalomban ment végbe. E sorozat második évadjában az Elvistől a rock and roll ötvenes évek évig alkonyáig terjedő időszak társadalmi, kulturális és zenei történéseit vesszük górcső alá.
Előadó: Jávorszky Béla Szilárd
Előadás nyelve: magyar