Magyar Albummm! #11 – Napraforgó: Neoton Família, vendég: Pásztor László
Magyar Albummm! #11 – Napraforgó: Neoton Família, vendég: Pásztor László
A Magyar Albummm! sorozatban a lemezeket a szerző vagy előadó jelentében, saját élményeinek felidézésével hallgatjuk meg a Magyar Zene Háza könyvtárban, amelynek egyre bővülő lemeztárából válogattuk az albumokat, s amely a sorozat alkalmain így lesz egy-egy hazai nagyot szóló zenelemez játszóháza. Ezúttal a Neoton Família 1979-es, klasszikus diszkólemeze, a Napraforgó kerül lemezjátszóra, Horváth Gergely házigazda vendége pedig a zenekar alapítója, Pásztor László lesz.
Vigyél el minket arra, hol még senki se járt
A hetvenes évek végén a vasfüggöny legvidámabb barakkjában álomutazást hirdetett a Kádár-korszak emblematikus hazai slágercsapata és zenei exportterméke, a Neoton Família. A magyar könnyűzene történetének egyik legismertebb sikerdalát jegyző formáció ekkor még „family together”, vagyis az egykor Kócbabákként ismert három énekesnő közös részvételével adta ki Napraforgó című albumát. A zenekarvezető Pásztor László mesél arról, mi volt a siker korabeli receptje, miért a diszkó adja a ritmust a Kis kece lányomnak, és hogyan lett a Santa Mariából magyar világsláger. És persze az se baj, ha közben felfedezzük Amerikát.
Albummm: NEOTON FAMILIA: NAPRAFORGÓ (1979)
Vendég: PÁSZTOR LÁSZLÓ dalszerző, zenekarvezető, lemezkiadó
Házigazda: Horváth Gergely
Ha még emlékszünk, hogyan hallgattunk zenét, amikor csillogó fekete lemezeken Little Richard énekelt, akkor azt is tudjuk, mit adott a lemezjátszás a zene rajongóinak; zenehallgatásra dedikált időt, mély figyelmet, böngészendő szövegeket és emlékezetes borítókat. És még ennél is többet, mert a médium maga is hatott a dalszerzésre; már a kislemezek A és B oldal-jelzete felvetette a dalok prioritásának és sorrendjének kérdését, ami magával hozta az egész albumot szervező zenei vagy gondolati koncepció megszületését és alkalmazását. Egy lemez kézbevehető tárgy, ami erőteljesen formálja a személyes kapcsolatot a szerzőkkel és előadókkal is. A lemezhallgatás rítusát elevenítjük fel olyan hazai előadók albumainak közös meghallgatásával, amelyek valamilyen módon izgalmasan járultak hozzá a magyar könnyűzene történetéhez.
A lemezhallgatás rítusát elevenítjük fel olyan hazai előadók albumainak közös meghallgatásával, amelyek valamilyen módon izgalmasan járultak hozzá a magyar könnyűzene történetéhez. A lemezeket a szerző vagy előadó jelentében, saját élményeinek felidézésével hallgatjuk meg a Magyar Zene Háza könyvtárban, amelynek egyre bővülő lemeztárából válogattuk az albumokat, s amely a sorozat alkalmain így lesz egy-egy hazai nagyot szóló zenelemez játszóháza.