Zenei műszótár: Operett, a szórakoztatás művészete
Zenei műszótár: Operett, a szórakoztatás művészete
Az operett műfaja Párizsban született, hazája Bécs, ám akik felvirágoztatták és máig a legnépszerűbb szerzői, azok magyarok: tehát egy ízig-vérig európai jellegzetességgel van dolgunk. Nincs olyan zuga földrészünknek, ahol ne tudnának dúdolni minimum egy operettslágert, betétdalt, kuplét. Offenbach, Strauss, Lehár Ferenc és Kálmán Imre, hogy csak a legismertebb neveket említsük, de van bőven érdekesség még ehhez a témához. Vágjunk bele, kezdjük könnyed hangulatban az Újévet!
A Zenei műszótár sorozat célja, hogy népszerű zenei műfajok sajátosságaival ismerkedjünk meg és megvizsgáljuk honnan és hová fejlődtek az évszázadok során. Az eddigi műfajok a szvit, a concerto, a balett, a oratórium, a sanzon és a musical voltak. Most folytatjuk a szórakoztató műfajok sorát, és az igazán populáris, sokak által kedvelt operett következik. Visszatértünk Európába és a 18. század végén született és a 19. században kibontakozott, a vígoperák és népszínművek sajátosságait elegyítő, zenei sokszínűséget felmutató műfajról beszélünk. Keresztapja nem kisebb egyéniség, mint maga Wolfgang Amadeus Mozart. Bár olasz szerzőé a kezdeti siker, a helyszín Párizs, majd Bécs a központ, és a sikerszerzők pedig az Osztrák-Magyar Monarchia idején legfőképpen a magyarok: Lehár Ferenc és Kálmán Imre.
A forgatókönyvet előre tudjuk és ez tulajdonképpen megnyugtató, mivel minden jó, ha jó a vége. Ismert a főszereplő “négyesfogat” is: primadonna, bonviván, szubrett és táncoskomikus. A tömegek szórakoztatása volt a cél és ez meg is valósult, hiszen máig vonzó műfaj, könnyed, de nem könnyű, hiszen az énekeseknek nem kevésbé megterhelő, mint a “komoly” opera egy-egy szerepe. Népszerű, fülbemászó dallamok, kuplék, melyeket bárki dúdolni tud, szinte mindenki ismer ezekből egyet-egyet. Az újévet vidám és dalos hangulatban kezdheti a Hangadó Senior közönsége – a remek történetekről és a közös dalolásról Tápai Dóra a Magyar Zene Háza zenepedagógusa, zenetanár, karnagy gondoskodik.
A Hangadó Senior című sorozatunkat az idősebb korosztálynak szánjuk, de persze minden érdeklődőt szeretettel várunk. A széria célja, hogy klubként működjön és egy kilencven perces interaktív időutazás keretében játékosan meséljen el a zenetörténet érdekességeiből egy-egy fejezetet.
Előadó: Tápai Dóra a Magyar Zene Háza Zenepedagógusa, Ének-zenetanár, karnagy