Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Látható Rockzene konferencia

Ingyenes
2022/12/12
Hétfő
10:00 - 18:00
Popkulturális klubkönyvtár
Típus:
Ismeretterjesztés
Műfaj:
Rock
Pop
előadó
Vass Norbert
előadó
Rozsonits Tamás
előadó
Kovács László
előadó
Bajnai Zsolt
előadó
Koszits Attila
előadó
Csatári Bence
előadó
Bálint Csaba
előadó
Jávorszky Béla Szilárd
előadó
Egri Petra
előadó
Bihari Balázs

Látható Rockzene konferencia

A lemezborítók és a koncertplakátok születése, dizájnja, a kezdetleges zenekari merchandising, az első könnyűzenei könyvek, és a hazai sztárok arcát a rajongókkal megismertető fotósok is terítékre kerülnek a Látható rockzene című konferencián a Magyar Zene Háza könyvtárában, december 12-én. Az NKA Hangfoglaló Program segítségével 2015 óta szervez rocktörténeti konferenciákat a Beatkorszak csapata. Volt már szó a nagy generáció éppen hetvenéves tagjairól, a film és a könnyűzene kapcsolatáról, illetve a rendszerváltás körüli, a rockzenét is érintő átalakulásokról. 

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött:  info@beatkorszak.hu

A konferenciát a szervezők a Volt egyszer egy beatkorszak Facebook oldalán élőben közvetítik.

 

Köszöntőt mondanak:
Cselőtei László, az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiumának vezetője
Batta András, a Magyar Zene Háza főigazgatója

I. szekció 10.15-11.35
Levezető elnök: Vass Norbert, a Volt egyszer egy beatkorszak blog szerkesztője
„Video killed the radio star” (The Buggles)
Avagy a videoklipek kiütéses győzelme a médiában
Amikor a videoklip, mint új műfaj megjelent, az első videoklipek valójában illusztrált dalok voltak, később mini mozifilmekké fejlődtek. Közben a dalszövegekkel ellátott animációs videók is divatba jöttek, majd a technológia fejlődésével a zenei videók már nem csupán promóciós eszköznek számítottak, hanem esetenként valódi rövidfilmként, sőt, művészfilmként értékelhető darabok is születtek. Amikor a Music Television megkezdte működését, nem véletlenül a The Buggles Video killed the radio star című dalával indult a csatorna 1981. augusztus 1-én, hogy aztán teljesen megreformálja a világ zenefogyasztási szokásait.
Előadó: Rozsonits Tamás, zenész, zenei újságíró

Extázis 65-től 89-ig
Rockzene a hatvanas-nyolcvanas évek magyar mozifilmjeiben

Született-e hazai Egy nehéz nap éjszakája jellegű film? – Tegyük fel ezt az álnaiv kérdést a magyar könnyűzene és a magyar film kapcsolatát feszegetve. Majd fogalmazzunk élesebben: Társművészetek interakciója vagy divatos hangkulissza? A beat- majd rockzene már 1965-től megszólalt a hazai mozifilmekben. Változó stílusban, mondhatni, változó hangerővel, egyben változó kontextusban. A fontosabb hazai zenés filmeket kaleidoszkópszerűen bemutatva az előadás azt vizsgálja, hogy a műfaj rétegződésével párhuzamosan milyen mértékben és látásmóddal történt meg a filmesek részéről a rockzene beépítése a hazai film világába.
Előadó: Kovács László, jogász, lemezkiadói szerkesztő

Képpel írt rocktörténelem
Rockfotósok és könnyűzenészeket megörökítő fotóriporterek a rendszerváltás előtt

Ahhoz, hogy a rockzene megszülető sztárjainak ne csak a hangját, de az arcát, az alakját is megismerhessék, és később ismerhessék a rajongók, elengedhetetlen volt az a munka, amit a könnyűzenét is megörökítő fotóriporterek végeztek az ötvenes évek végétől kezdődően. Enélkül a változó hazai sajtópiac, elsősorban a fiataloknak szóló lapjai is üresebbek lettek volna, miközben abban is biztosak lehetünk, hogy ma sokkal kevesebbet tudnák a magyar rockzenéről. Nem elsősorban az ikonikus, művészi értékkel is bíró pár száz fotó hiányozna, hanem az a több százezer kevésbé ismert felvétel, amelyek dokumentumként, forrásként
szolgálnak a kort és a kor könnyűzenéjét kutatók számára.
Előadó: Bajnai Zsolt, a beatkorszak vezetője, a Hangfoglaló Program elindítója

Kávészünet: 11.35-11.50


II. szekció: 11.50-13.10


Levezető elnök: Rozsonits Tamás, zenész, zenei újságíró

Csomagolópapírtól az art designig
Fejezetek a magyar könnyűzenei lemezborítók alakulástörténetéből

Az előadás a Kádár-korszak emblematikus könnyűzenei hanglemezborítóit – album és
kislemez formátumokat, a populáris kultúra kultikus tárgyait –, történelmi, társadalmi, kulturális, művészeti és technológiai kontextusban vizsgálja. Hogyan valósultak meg a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat (MHV) gyakorlatában aktuális korszellemet tükröző megoldások? A külföldi hatások mellett kiemelve a művészi megvalósításokat, a fotográfia, a képzőművészet és a tervezőgrafika kifejezésmódjainak bemutatását.
Előadó: Koszits Attila, Kultúrakutató, művészeti és zenei szakíró, zenész

Kommunista szombatos albumok
A Magyar Hanglemezgyártó Vállalat lemezborító politikája

Hogyan lehetett rávenni Bors Jenőt, a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat (MHV) igazgatóját arra, hogy még szombaton is beálljon a cég kétkezi munkásai közé? Milyen ötletekkel bombázták a zenekarok az MHV vezetőit, amikor a nagylemezeik külcsínéről, a borítókról volt szó? Milyen engedélyeztetési procedúrán kellett átmennie a fekete korongok borítóinak
ahhoz, hogy a vásárlók végül kézbe vehessék azokat? Hogyan alakult a pártállami monopolcég hozzáállása a vizuális cenzúrához? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az előadás.
Előadó: Csatári Bence történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tudományos főmunkatársa

Amiről a rockplakátok mesélnek
Rockplakátok a 60-as, 70-es, 80-as években és az azokból kinyerhető információk

A rockplakátok – amellett, hogy sokszor vizuális élményt is nyújtottak és nyújtanak –, mint reklámeszközök elsődleges céljuk az információátadás a közönségnek. Leginkább azt üzenik,
hogy egy adott zenekar vagy előadó mikor és hol ad koncertet. Ezen túlmenően azonban rocktörténetileg értelmezhető információkat is hordozhatnak, amelyekből olykor a plakát készítőinek akaratától függetlenül is messzebb menő következtetéseket vonhatunk le, sőt akár más forrásokkal alá nem támasztható információkat is kinyerhetünk.
Előadó: Bálint Csaba, Rockmúzeum elnöke

Ebédszünet 13.10-14.00


III. szekció: 14.00-15.30


Levezető elnök: Bajnai Zsolt, a beatkorszak vezetője, a Hangfoglaló Program elindítója

A Beatlestől az Új Hullámig
Popkulturális könyvek a rendszerváltozás előtti Magyarországon

A rendszerváltás előtt szinte csak két állami kiadó foglalkozott popkultúrával kapcsolatos könyvek kiadásával: a klasszikus zenére fókuszáló, onnan csak alkalmanként kikacsintó Zeneműkiadó Vállalat, és a műfajt sokszor bulvárszinten megközelítő Ifjúsági Lapkiadó Vállalat. Sebők János korszakos kultúrtörténeti műveiig – A Beatlestől az Új Hullámig
(1981), Magyarock 1-2. (1983, 1984) – a hazai könyvespolcokról lényegében hiányoztak a műfajjal kapcsolatos fajsúlyosabb kötetek. Az állami monopólium lebomlásával az évtized végén sorra bukkantak fel az újabb és újabb kiadók, ezek alapvetően mennyiségi, mint minőségi áttörést hoztak ezen a területen.
Előadó: Jávorszky Béla Szilárd, zenei szakíró

Az (ellen)divat és az underground zene találkozási pontjai
Király Tamás „álmai” és barkácsesztétikája

Király Tamás dekonstruktív divattervező nyolcvanas évekbeli munkái összekapcsolódtak a zenei szubkultúrák világával. A Boy’s Dreams performansza 1986 júniusában az Ági és a fiúk, a Balkántourist, a Gagarin és Másik János közreműködésével valósult meg a Petőfi Csarnokban. Bemutatóinak összművészeti jellege volt, szokatlan és sajátos történetmesélési technikáját a zene egészítette ki. Nem a rendszer hivatalos, inkább az ellenkultúrához tartozott, munkái leginkább a Barbara Vinken által „posztdivatnak” vagy „ellendivatnak” nevezett fogalmi keretek diskurzusában értelmezhetők. Üvegből, púrhabból, vagy nejlonból készült kreációinak egy-egy darabja a New Art Stúdió mozgó kirakatában is látható volt.
Előadó: Egri Petra, PTE KPVK, Alkalmazott Művészetek Tanszék, tanársegéd, a METU Fenntartható Divatmenedzsment szakán óraadója
 

És te milyenes vagy?
A csináld-magadtól a merchandise-ig

Identitáskeresés, közösséghez való tartozás, rajongás, divat: ebben az igen összetett hálóban, meglehetősen sajátosan fejezhették ki magukat azok, akik rajongásuk tárgyát – egy zenekart egy előadót – a lemezeken vagy kazettákon kívül sajátjuknak akarták tudni. Dedikált fényképek, matricák, pénztárcák, pólók, felvarrók, poszterek, jelvények mind megjelennek képzeletbeli baboskendős szimatszatyrunkban és –on, és bemutatjuk azokat is, akik mindezeket előállították.
Előadó: Bihari Balázs, újságíró-zenész, a Majdnem Híres Rocksuli társalapítója

Ingyenes

Jegyárak

Elmentem a naptárba:

COVID információ

A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében 2022. március 7-étől nem kötelező maszkot viselni a Magyar Zene Háza területén, valamint védettségi igazolvány nélkül látogathatók a koncertek, programok és a kiállítás is.

Mindezek ellenére továbbra is javasoljuk, hogy a koncerteken viseljenek maszkot. Továbbá felhívjuk figyelmüket, hogy a rendezvényekre történő belépés szabályai a kormányzati intézkedések függvényében változhatnak. Kérjük, hogy mielőtt elindulna az eseményre, tájékozódjon a Magyar Zene Háza honlapján az aktuális információkról.