Ustad Wasifuddin Dagar (IND): Dagarbani – Indiai Klasszikus Ének
Tradicionális/Globálzene
Ustad Wasifuddin Dagar (IND): Dagarbani – Indiai Klasszikus Ének
A Dhrupad stílus az indiai klasszikus zene legősibb formája, első leírása több mint kétezer éves. Eredete a szanszkrit szövegekhez, a Védákhoz kapcsolódik, lényege pedig egy meditatív, békés állapot elérése, melyben mély érzésekkel fordulhatunk isten felé, előadóként és hallgatóként egyaránt. Ennek az állapotnak az elérése garantált a Delhiben élő Ustad Wasifuddin Dagar estjén, a Zene Házában.
Ustad Wasifuddin Dagar az ősi indiai zenei stílus, a Dhrupad egyik legavatottabb előadója – de ez tulajdonképpen nem meglepő, ugyanis a Dagar-család 20 nemzedék óta képviseli, őrzi és viszi tovább ezt a zenei hagyományt. A Dhrupad stílus az indiai klasszikus zene legrégibb, ma is létező formája, az indiai kultúra egyik fő öröksége. Eredete a szanszkrit szövegekhez, a Védákhoz kapcsolódik. A Dhrupad lényege nem a szórakoztatás, hanem egy meditatív, békés állapot elérése, melyben mély érzésekkel fordulhatunk isten felé, előadóként és hallgatóként egyaránt. Ustad Wasifuddin Dagar Delhiben él, és legfőbb küldetésének azt tartja, hogy a Dhrupad stílust minél szélesebb körben megismertesse, minél több emberrel. Ebben sokat segít kedélyes személyisége, illetve az, hogy koncertjein – improvizációival, angol nyelvű magyarázataival – közvetlen kapcsoltot képes teremteni hallgatóságával. Ustad Wasifuddin Dagar 1994-ben lett a Dhrupad Társaság elnöke, és azon kívül, hogy rendszeresen turnézik és koncertezik világszerte, tanít, workshopokat tart és lemezfelvételeket is készít. Számos díj és kitüntetés birtokosa, sok helyre hívják zsűrizni is. 1998-ban négy koncertből álló sorozatra kérte fel az UNESCO, 2000-ben az Egyesült Nemzetek vallási és lelki vezetőinek New York-i békecsúcsán énekelt, az ősi indiai szakrális zene képviselőjeként. A Magyar Zene Házában is békecsúcs lesz a koncertje, amelyen pakhawajon Pandit Mohan Shyam Sharma, tanpurán pedig John Haywood és Paolo Albertini kíséri.
Szakrális zenei sorozat
'Nem meglepő, hogy a jóga, minden spirituális gyakorlás alapja és minden vallás forrása, lényegében egy olyan gyakorlat, ami a Hang jógájában gyökerezik. Valójában az első jóga gyakorlók az ősi szövegekben nem annyira a pózokat, a légzést vagy akár a meditációt írták le, hanem a mantrát és a hangot. Ez a kapcsolat a Hang és a Tudatosság között az alapja minden jóga gyakorlatnak.' A Dhrupad stílus, az indiai klasszikus zene legrégebbi ma is gyakorolt formája, ezen zenei hagyomány az indiai kultúra egyik fő öröksége. Eredete a szanszkrit szövegekhez, a Védákhoz kapcsolódik. A Dhrupad lényege nem a szórakoztatás, hanem egy meditatív, békés utazás megvalósítása, melyben mély érzésekkel fordulhatunk Isten felé, játékosként és hallgatóként egyaránt. A Dhrupad ének gyakorlása, melyet Naad Jógának is neveznek, a híres 'Aum' és egyéb mantrák kántálásán alapszik, melyek során szépen lassan megnyitják hangjukat a zenészek. Ezen énekstílus keretein belül elsajátíthatunk egy békés, meditatív állapotra ösztönző rendszeres gyakorlást, mely az éneklésen keresztül fejti ki pozitív hatását. Mindemellett megismerkedhetünk a legősibb indiai klasszikus ritmushangszerrel, a Pakhawaj-al, melyet a Dhrupad kíséretéhez használnak.
A workshopot Ustad Wasifuddin Dagar és Pandit Mohan Shyam Sharma tartja – angol nyelven. Minden kurzuslátogatóra számítunk, hogy bekapcsolódik a Drhupad énekbe, de arra is van lehetőség, hogy valaki csak passzívan figyelje meg ezt az indiai zenei hagyományt.
Ustad Wasifuddin Dagar koncertjéről mesél Virágh Balázs
Virágh Balázs, az indiai zene szakértője, a Pakhawaj ütős hangszer hazai mestere fejti ki, hogy mit kell tudni Ustad Wasifuddin Dagar október 28-i, pénteki koncertjéről, hogy miért számíthatunk csodálatos élményre ezen Szakrális zenei sorozaton belül megtartott eseményen, amelyet aznap 18:30-tól egy Dhrupad énekstílusról szóló workshop is megelőz.
COVID információ
A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében 2022. március 7-étől nem kötelező maszkot viselni a Magyar Zene Háza területén, valamint védettségi igazolvány nélkül látogathatók a koncertek, programok és a kiállítás is.
Mindezek ellenére továbbra is javasoljuk, hogy a koncerteken viseljenek maszkot. Továbbá felhívjuk figyelmüket, hogy a rendezvényekre történő belépés szabályai a kormányzati intézkedések függvényében változhatnak. Kérjük, hogy mielőtt elindulna az eseményre, tájékozódjon a Magyar Zene Háza honlapján az aktuális információkról.