Egy jó szöveg mennyire formálható
Molnár Emese JaMese-interjú
A JaMese zenekar énekesnője, dalszerzője Molnár Emese saját szövegei mellett már a kezdetektől dolgozik versekkel. A 2023-ban meghirdetett Élménypedagógiai Showcase Fesztivál felhívására született inspiráló koncertbe ágyazott előadása, amelyet a szakmai zsűri Papageno Különdíjjal jutalmazott. A JaMese – Hogyan kanyarodik a dallam a versre: versből zene közösen című esten november 17-én vehetünk részt.
Saját dalszövegek írása mellett régóta foglalkozol már versek megzenésítésével is. Mi indította útjára benned ezt a Hogyan kanyarodik a dallam a versre? című műsort?
Nekem sokat segítettek a versek a saját hangom megtalálásában. Elsősorban azért fordultam feléjük, mert bizonytalan voltam magamban, és abban, hogy mi énekelhető meg a színpadon. Így keresgéltem, fedeztem fel, és sokat kísérleteztem a szövegekkel, a számomra fontos részek kiemelésével, hogyan tudok dallammal erősíteni a számomra fontos mondanivalón. Ezek a metódusok aztán visszaköszöntek a saját szövegek születésénél is. Manapság egyre többen nyitottak a zenés irodalmi estekre, és érdekli őket, hogyan születnek az alkotások, sőt egyre többen beleengedik magukat ebbe az alkotói sodrásba, ami szerintem nagyon jó, hiszen nem kell remekműveket alkotnunk ahhoz, hogy megérezzük ezekben a folyamatokban a saját kreativitásunk csíráit. Egy vers, egy lapon, egy kötetben annyi féleképpen olvasható és adható át. Engem ez érdekel a versmegzénésítésben, és ez volt az alapgondolata az előadásnak is. Megmutatni, hogy egy jó szöveg mennyire formálható, és a dallam által új rétegek hívhatók elő belőle.
Milyen élmény volt részt venni a Zene Háza zeneközvetítés új útjait felvillantó Showcase-én, és ott munkabemutatóként a közönség elé vinni ennek a műsornak egy részét, amit aztán Papageno Különdíjjal jutalmaztak?
Már önmagában az, hogy egy szakmai zsűri elismeri és díjazza a zenei gondolkodásmódunkat, és az ötleteinket, nagyon megtisztelő, és hónapokra biztosítja az ember motivációját. De számomra a legértékesebb az a segítő hozzáállás volt, ahogyan a Zene Háza munkatársai támogattak abban, hogy ez a bemutatkozó előadás tényleg a lehető legönazonosabb, és kerekebb legyen. Minden felkészülés magányos műfaj, tele van kétségekkel, így nekem külön jól esett Severinghaus Artemisz bíztató meglátásaival együtt gondolkodni.
Hat éve tartasz ÉlményÉnek néven workshopokat, ahol a résztvevőkkel közösen írtak szövegeket, dallamokat, és improvizáltok. Milyen tapasztalatokat szereztél ezeken az alkalmakon?
Az élményének workshopokat lényegében egy kapolcsi Harcsa Veronika workshop indította el. Először léptünk fel a Völgyben és Veronika hívott, csináljunk együtt workhopot a fellépésünk napján. Akkor ő már évek óta, a fesztivál minden napján tartott énekes alkalmakat. Ezen az alkalmon halandzsáztunk, és annyira jól sikerültek a feladatok, hogy valahogy megéreztem magamban az azt erőt, amely egy csoport vezetéséhez kell, illetve, hogy mennyire izgalmas, kreatív folyamat egy ilyen műhelymunka. Előtte is csináltam egy-két alkalmat a saját tanítványaimnak, de nem gondoltam, hogy ez lenne az egyik utam. Innen nézve, rengeteget tanítottak nekem a résztvevők, a tanítványaim a hangról, a testről, a felszabadultságról és a kreatív folyamatokról. Nagyon ösztönösen kezdtem el feladatokat összeállítani, elsősorban a saját alkotói folyamataimból építkezve. De nagyon érdekel, hogy ki hogyan járja be egy saját dallam születésének útját, és igyekszem ezeket aztán én is kipróbálni. Erre bíztatom a résztvevőket is, hogy lépegessenek először velem, nézzék meg, mi hogyan működik, utána pedig, mint a legóval, játszanak ezekkel az elemekkel, és menjenek arra, amelyik nekik a legjobban biztosítja a flow élményt.
A Zene Házában már több műsorodat is láthatta a közönség, legutóbb Szabó T. Anna friss verseskötetének, a Dudorászónak a megzenésített dalaiból készült lemezeteket, a Dudorászó Szünidőt mutattad be. Milyen terveid vannak jelenleg kiforróban?
Bevallom most éppen a Dudorászó Szünidőt kipihenő időszakomban vagyok és igyekszem túllendülni az üresség érzésen, amely egy-egy nagyobb munka után megjelenik bennem. Olyan nagy fókuszt kap hónapokon keresztül egy készülő munka, hogy amikor végre eljut az emberekig, akkor már nem az enyém, el kell engedni és ez mindig egy kicsit szomorú érzés. De ez az élet rendje. Most egy kicsit még bolyongok, hogy merre tovább, de az biztos, hogy ősszel el kezdem rögzíteni a Szabad bennem a levegő podcastem második évadát. Nagyon izgalmas témákat tervezek, amelyek ismét az énekhangot járják majd körbe. Emellett készülök a november 17-ei Hogyan kanyarodik a dallam a versre előadásra, amely műfajilag se nem koncert, se nem workshop, de közben mindkettőből használok majd elemeket. Nekem is új feladat ez, és új kihívás, ezért igyekszem kreatív módon, és új nézőpontokból építkezni.
Interjú: Dömötör Endre
Versből zene közösen
A JaMese zenekar énekesnője, dalszerzője Molnár Emese saját szövegei mellett már a kezdetektől dolgozik versekkel. A 2023-ban meghirdetett Élménypedagógiai Showcase Fesztivál felhívására született inspiráló koncertbe ágyazott előadása, amelyet a szakmai zsűri Papageno Különdíjjal jutalmazott.