Macskafogó – élőben
Interjú: Várallyay Katus és Tompa Ábel
A legendás, 1986-os Macskafogó című film élőzenés vetítése a film nemrégiben elhunyt zeneszerzőjének, Deák Tamásnak az emlékére a Budapest Orchestra Project, és a Jazzation a cappella együttes előadásában valósul meg május 2-án, a Magyar Zene Házában. Miközben a vásznon látjuk a jeleneteket és a karaktereket, a színpadon láthatjuk és hallhatjuk is az előadókat, amint életre keltik a jól ismert, örökzöld dalokat. Várallyay Katus és Tompa Ábel mesélt a programról.
Közel egy éve szervezitek a Macskafogó élőzenés filmvetítését, amely a nemrég elhunyt Deák Tamás zeneszerző munkásságát helyezi előtérbe. Honnan az ötlet, hogy előadjátok a rajzfilmet élőzenével?
Várallyay Katus: A Macskafogó nálunk család kultfilm, fejből tudom az egészet. 2011-ben szöveget írtam Lusta Dick trombitaszólójára a Jazzationnek, ebből lett a Vámpírszerenád, ennek kapcsán ismerkedtünk meg Deák Tamással. Tompa Ábel: Végzős karmesterként egyik egyetemi projektem volt az élőzenés filmvetítés terve a Macskafogóból. Akkoriban kezdtünk Katussal közösen gondolkodni a Jazzation és a Budapest Orchestra Project együttműködéseiről, és így, hogy Katus ismerte Tamást, és jóban vannak Tamás fiával, Andrással is, minden segítséget megkaptunk.
Várallyay Katus: Tudtuk, hogy Tamás személyesen nem fog eljönni, de nem sejtettük, hogy a születésnapja környékére tervezett bemutatót odafentről hallgatja majd. De a zenéjében ott lesz velünk.
Az eredeti kottákból fogtok játszani – milyen érzés ezekből a lapokból zenélni?
Tompa Ábel: A kézzel írt partitúrákat kaptuk meg Andrástól digitalizálásra, az eredeti jegyzetekkel. A teljes filmzenét nemcsak gépbe viszem, hogy a zenekar könnyen olvasható szólamkottákat kapjon, de a stúdiókörnyezetre, részenkénti felvételre optimalizált anyagot koncertszerűen játszhatóvá kell tennem. Ütemszámokat, ütemmutatókat, tempókat, dinamikákat változtatok meg a hangszerelésben, mindezt úgy, hogy a hallgató ne észleljen változást. Igazi kihívás, de nagyon élvezem!
Két koncert is lesz egymás után május 2-án. Mit gondoltok: mivel magyarázható a Macskafogónak és zenéjének töretlen népszerűsége?
Várallyay Katus: A kortárs kritikai fogadtatás 1986-ban nem volt elragadtatott – a film olyan korban született, amikor cinkos összekacsintásokban lehetett csak reflektálni az adott politikai helyzetre. Többrétegű a mese, szállóigék forrása, egyszerre szól több korosztályhoz. A Four Brothers jazz standard bekerülése a filmbe a négy gengszter dalaként pedig telitalálat!
A Jazzation és a BOP nem először dolgozik együtt, mégis: mennyiben más a mostani felkészülés a korábbiakhoz képest? Mire kell majd figyelnetek a produkció alatt?
Tompa Ábel: Jelenleg azon dolgozunk, hogy mire a próbákhoz érünk, már ne érhessen bennünket meglepetés. A big bandet különleges hangszerparkkal kell kibővíteni, a film hangsávjait alkalmassá kell tenni az élőzenés vetítésre. Két hangmérnökkel, Bobák Bencével és Rácz Istvánnal dolgozunk csak az előkészületeken. A produkció alatt a karmesteri multitaskingot négyzetre emelem – így a zenészeknek elég lesz, ha rám figyelnek.
Terveztek esetleg hasonló programot a jövőben is?
Várallyay Katus: Ritka és különleges dolog a big band plusz jazzvokál együttállás, mindkét együttesnek izgalmas ez az együttműködés. Először ez a mostani közös álom valósuljon meg, lehetőleg dupla teltházzal és zajos sikerrel – utána majd mesélünk a többi tervről.
Interjú: Nagy Viktória
Filmvetítés élőzenével Deák Tamás emlékére
A legendás, 1986-os Macskafogó című film élőzenés vetítése Deák Tamás, a film nemrégiben elhunyt zeneszerzője emlékére a Budapest Orchestra Project és a Jazzation acappella együttes előadásában. A hollywoodi sikerfilmek esetében bevett forma az élőzenés filmvetítés, itthon erre kevesebb a példa, és szakmailag is nagy kihívás egy olyan film esetében, mely még a digitális kor előtt készült. Ebben az esetben azonban a Budapest Orchestra Project és a Jazzation áll a kihívás elé, és Deák Tamás eredeti, a Deák Big Band számára készült partitúráiból dolgozva létrehozzák a filmbeli megszólalás hű megközelítését. Klasszikus rajzfilm nagyszerű zenével, emblematikus dalokkal – kihagyhatatlan délutáni matinéelőadás az egész család számára!