
Vagy most mesélem el a történeteimet vagy soha – Boggie-interjú
Beszélgetés az október 27-i lemezbemutató koncert elé
Öt év után jelentkezett új szerzői albummal a Fonogram-díjas Csemer Boglárka “Boggie”, amit október 27-én mutat be a Zene Házában. Az előzőekhez képest mind zeneileg, mind szövegileg sok újdonságot tartalmazó lemezről beszélgettünk az énekes-dalszerzővel, aki a koncertről is elárult műhelytitkokat.
Az előző lemezed óta öt év telt, ám a köztes idő nagyon is sűrű volt a számodra. Mi az a három dolog, amire a legbüszkébb vagy ebből az időszakból?
Arra vagyok a legbüszkébb, hogy négyfős család lettünk. Meg talán arra, hogy 2019-ben énekelhettem ZAZ előtt a Budapest Parkban. Maga ZAZ döntötte el, hogy énekelhetek előtte, ezért különösen nagy dolog a számomra. Aztán meg arra, hogy 2022. júniusában én képviselhettem az országot a 20. Európai Zenei Fesztiválon Algériában.
A Fragilité a negyedik nagylemezed, miben volt más elkészíteni ezt a többihez képest?
Nagyon más volt, mint az eddigiek. A harmadik nagylemeznél imádtunk lemezt készíteni a zenekarral. Mostanra kicsit kipörgettük az ebben a felállásban és hangszerelési metódusban rejlő izgalmakat, és ugyan teremtettünk bőven lehetőséget a közös alkotásra, azon kívül, hogy meghangszereltük a dalokat, érdemi szintlépés nem történt. 2020-ban volt alkalmam együtt dolgozni Toldi Mikivel a Füst című dalon és annyira szerettem vele azt a közös munkát, hogy megkérdeztem tőle, hogy nem volna-e kedve velem egy teljes albumot készíteni. Megkapta a zenekari demókat és abból épített várat. 2015 óta nem engedtem senkit ilyen közel a produkciómhoz. Voltak próbálkozásaim, de mindig csalódtam. Mikivel nagyon szerettem lemezt készíteni. Iszonyatosan sokat tanultam belőle. Szerintem remek érzékkel nyitott az akusztikus világomon, ízlésesen és jó arányokkal.
Ez talán az eddigi legszemélyesebb lemezed, mi vezetett ahhoz, hogy ennyire bensőséges témákkal foglalkozz?
Amikor gyerekei lesznek az embernek, akkor hirtelen reálissá válik számára, hogy egyszer meg fog öregedni. Én legalábbis kaptam egy új nézőpontot az életemről és rájöttem, hogy nincs mire várnom, nincs mit visszatartanom magamban, mert olyan hamar elillan az élet, hogy nem akarok egy nap arra felkelni, hogy ezt vagy azt nem adtam ki magamból. Vagy most mesélem el a történeteimet vagy soha! :-) A gyerekek tényleg sokat változtattak rajtam. Nyíltabb és őszintébb lettem. A lemezen tőlem szokatlan módon rengeteg párkapcsolati témájú dal van, a címadó Fragilité is a párkapcsolat törékenységéről szól. Anyukámról sem tudtam eddig dalt írni, most sikerült.
A lemezen közreműködtek a szövegírásban Grecsó Krisztián és Kemény Zsófia költők, előbbi énekel is az albumon, és ott lesz a koncerteden is. Hogyan születtek a közös számok?
Krisztiánnal adta magát egy közös dal, mert van egy közös zenés-irodalmi estünk, amit mindketten nagyon szeretünk. Van egy sorsközösségünk azáltal, hogy távoli világokból érkeztünk a művészvilágba, és tényleg félszavakból értjük egymást. A múltunkban is sok a közös vonás, így a Messziről jött ember egy „vagyok, aki vagyok” és egy „lettem, aki lettem” dal, ami annyira univerzális, hogy igazából mindannyiunk „honnan hová” történetét meséli el. Zsófi szintén nagyon jó barátom, vele már a harmadik lemez óta dolgozunk együtt dalokon. A kedvesével, Agócs Mártonnal is énekelek egy duettet a lemezen, ami Zsófi szövegétől lett igazán párbeszéd-dal. A legvidámabb drámaibb dal a lemezen. :-)
A friss albumon egy tapasztalt producerrel, a Magashegyi Undergroundból is ismert Toldi Miklóssal dolgoztál. Milyen új kapukat nyitott meg benned zeneileg ez a kollaboráció?
Mikivel szerintem nagyon hasonló az arányérzékünk, ami a dalok formálásánál egy közös pont volt. Nagyon szerettem Mikiben, hogy nagyon képben van a kortárs és régebbi francia popzene előadóival. Ha én mutattam neki három előadót, ő kapásból mutatott tízet! :-) Sokat formált rajtam, sokat nyitott rajtam, és vele dolgozva megtanultam elengedni dalokat. Sokszor meglepett. Van például egy modern swingdal a lemezen, Voyage en paix a címe, amit a lemezleadás hetében újrahangszerelt, mert nem érezte elég karakteresnek, elég jónak. Szóval egyik reggel arra keltem, hogy a dalomból swingdal lett és sokkal jobban tetszett, mint amit előzőleg csinált! Jó agyú, jó ízlésű, jó teherbírású, kreatív pasas. Nagyon hálás vagyok neki!
A Zene Házában lesz a lemezbemutató koncert. Mire számíthat a közönség ezen esten?
Egy izguló nőre! :-) :-) Tényleg izgulok, na. Öt éve jelent meg az utolsó lemezem, és ahogy közeledik a lemezbemutató, egyre szentimentálisabb vagyok. Hálás vagyok, hogy azt csinálhatom, amit szeretek. Hálás vagyok, hogy van egy szuper közönségem, akik még ennyi év után is jönnek velem. A koncerten ott lesz a zenekarom: Antal Gábor, Szabó Tamás, Simkó-Várnagy Mihály és Szakonyi Milán. Vendégként pedig ott lesz Grecsó Krisztián és Agócs Márton is. Készülök egy merch-újdonsággal is: a friss, ropogós Fragilité lemez mellett, Boggie-ékszerek is lesznek!
interjú: Dömötör Endre
fotók: Trokán Nóra
És a lemez legfrissebb beharangozó dala, az Árnyék:
Csemer Boglárka – Lemezbemutató koncert
Öt év után új szerzői nagylemezzel jelentkezik a Fonogram-díjas Csemer Boglárka “Boggie”. A Parfüm című dallal 2013 decemberében berobbant és a Billboard-listát is megjárt énekesnővel legutóbbi 2017-es nagylemeze óta minden évben történt valami fontos: 2018-ban egyedüli női dalszerzőként képviselte hazánkat a világ egyik legnagyobb showcase fesztiválján, a texasi SXSW fesztiválon. 2019-ban Hangvilla díjat kapott kimagasló előadóművészi munkájáért. 2020-ban újabb anyai örömök elé nézett, életet adott második gyermekének Imolának a pandémia kellős közepén. 2021-ben a budapesti székhelyű BUSH showcase fesztiválon lépett fel zenekarával. 2022 júniusában pedig ő képviselte Magyarországot a 22. Európai Zenei Fesztiválon Algéria fővárosában, Algírban kirobbanó sikerrel. A legújabb “Same, same but different” című lemez anyagát 2022. Október 27-én mutatja be először Budapesten a Magyar Zene Házában!