Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Nyolcszemközt Mendelssohnnal

Nyolcszemközt Mendelssohnnal

2022/10/11 | 9 perc

Hegedűs D. Géza-interjú

Különleges program lesz a Magyar Zene Házában a „Nyolcszemközt Mendelssohnnal” című koncert, október 13-án – a Város a házban – Veszprém programsorozat nyitónapján. A veszprémi Auer Trió és Hegedűs D. Géza színművész közös estjén Mendelssohn két zongorástriójának tételei között a komponista családtagjainak szánt, a koncertjeiről, utazásairól, vagy éppen a gyerekeiről szóló szellemes, derűs leveleit, beszámolóit elevenítik meg. Az estről, Mendelssohnhoz és Veszprémhez való kötődéséről Hegedűs D. Géza mesélt.

Hogyan találtak egymásra az Auer Trióval és honnan jött az ötlet, hogy ezt a Mendelssohn-estet felolvasással színesítsék?

Találkozásomat az Auer Trióval Kováts Péter hegedűművésznek köszönhetem, akivel akadémista kora óta ismerjük egymást. Többször felléphettem vele és társaival – Fülei Balázs zongoraművésszel és Varga István gordonkaművésszel – a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a Zempléni Fesztiválon és a Balatonfüredi Négy Évszak Koncertsorozaton. Péter ötlete volt, hogy Mendelssohn koncerten felhangzó d-moll és c-moll triójának tételei között olvassak fel a zeneszerző személyes hangú levelei közül néhányat.

Van személyes kötődése Mendelssohn műveihez, esetleg kifejezetten a zongoratriókhoz?

1982-ben, parádés szereposztásban készült egy 16 részes filmsorozat Liszt Ferenc életéről, melynek Darvas Ivánnal együtt én lehettem a címszereplője. Alaposan tanulmányoztam a nagy magyar zeneszerző életművét, melyben nem múltak el nyomtalanul a Mendelssohnnal való találkozásai sem. Az a zenetörténeti korszak zeneszerző zsenikkel, ajándékozta meg Európát, a világot, akik hangszeres szólistaként és karmesterként is ugyanolyan zseniálisan alkottak. Persze vetélytársai is voltak egymásnak, és ez nem volt mindig konfliktusmentes. Mendelssohn és Liszt többször találkoztak az 1820-30-as években, volt, hogy egymásnak zongorázták egymás műveit. Mendelssohn például, Liszt 4. Rapszódiáját, Liszt pedig, Mendelssohn Capriccio op. 5-ösét. Két szenvedélyes alkotó, két különböző habitus, akik versenytársak voltak Európa koncerttermeiben, és kritikusan hallgatták egymás játékát, ugyanakkor mindketten elismerték a másik léptékét. Mendelssohn például így nyilatkozott Lisztről: „Liszt egy igazi művész, akit akkor sem lehet nem kedvelni, ha nem értesz vele egyet.” Liszt pedig, egy párizsi találkozás után, rajongva így írt Mendelssohnról, szerelmének, Marie d’Agoultnak: „Mendelssohn csodálatos vázlatokat rajzol, hegedül, brácsázik és zongorázik, folyékonyan tud görögül olvasni Homéroszt, és négy-öt nyelven beszél.”

Milyen részleteket hallhat a közönség, illetve mit gondol: milyen Mendelssohn kép fog kialakulni a hallgatóságban az est végére?

Mendelssohn, a komponálás mellett, egész életében folyamatosan koncertezett, mint zongoraművész és karmester, Európa nagy zenei központjaiban, s így állandó levelezésben állt, szüleivel, testvérével, barátaival, a családjával, akiket folyamatosan tudósított aktuális helyzetéről, alkotói tevékenységéről, terveiről, gondolatairól, érzéseiről. Az Auer trió koncertjén felhangzó művek tételei között, az általam felolvasott levelekből egy színes, gazdag, vitalitással teli alkotóélet rajzolódik ki. Az első megidézett levél 1831-ben íródott, az utolsó 1847-ben. E levelek egy zenei zseni belső tudatfolyamába engednek betekintést: nagy műveltség, szellemi elegancia, önreflektív irónia, szakmai maximalizmus és szigorúság, szenvedélyes életszeretet. E levelek, egy rövidre szabott, örök izzásban zajló alkotóélet dokumentumai.

A koncert a Város a Házban – Veszprém programsorozat keretében valósul meg. Milyen kapcsolata van a várossal?

Veszprém, a magyar kultúra egyik fellegvára, világi és szakrális értelemben egyaránt, pezsgő szellemi, művészeti élettel. Szeretem a történelmi és megújuló arcát. Pályám során gyakran lehettem a magas művészi színvonalon működő színház vendégművésze. Mindig értő, igényes közönséggel találkoztam. Zenei élete, fesztiváljai minőségi élményt nyújtanak. Kíváncsisággal várom a közeledő időszakot, amikor Veszprém Európa kulturális fővárosa lesz.

 

interjút készítette: Nagy Viktória 

Auer Fesztivál

Az Auer Trió Mendelssohn-estjét még különlegesebbé teszi Hegedűs D. Géza közreműködése, aki a felhangzó művek, Mendelssohn két zongorástriójának tételei között Mendelssohn saját családtagjainak szánt, a koncertjeiről, utazásairól, vagy éppen a gyerekeiről szóló szellemes, derűs beszámolóit eleveníti meg.

2022/10/13 19:30
Koncertterem