Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Hangadó Senior Bérlet 2025 tavasz

A Hangadó Senior című sorozatunkat az idősebb korosztálynak szánjuk, de persze minden érdeklődőt szeretettel várunk. A széria célja, hogy klubként működjön és másfél órás interaktív időutazás keretében játékosan meséljen el a zenetörténet érdekességeiből egy-egy fejezetet. A sorozat helyszíne ettől az évadtól a koncertterem, és ezt a lehetőséget megragadva, mindegyik félévben több alkalommal is élőzenével színesednek az előadások. A tavaszi félév a francia muzsikának lesz szentelve, a barokk kortól a 20. századig. 

Előadó: Tápai Dóra, a Magyar Zene Háza zenepedagógusa, ének-zenetanár, karnagy. 

2025. február 19. 17:00  A “svájci órásmester”, aki francia? Ravel! 
Egy zeneszerző, akit a hangszerelés mestereként is ismerhetünk 

Párizs a századfordulón egy összművészeti, inspiráló centruma volt Európának! A zenetörténetet meghatározó egyéniségek egész sora köthető ehhez az időszakhoz: Debussy, Ravel, Saint-Saëns, Satie... máig népszerű szerzők. Maurice Ravel nem előadóként, hanem zeneszerzőként és a zenekari hangszerelés mestereként érdemel kiemelt helyet a korszak zsenijei között! A Bolero komponistájának köszönhető Muszorgszkij európai sikere? Miért fontos a hangszerelés? Lehet-e valaki remek zeneszerző és alig elfogadható karmester? 

Egy 90 perces, élőzenével és társművészetekkel színesített utazásra invitáljuk az érdeklődőket, Mikulík Márton zongoraművész közreműködésével. 

 

2025. március 19. 17:00  Ízig-vérig francia? A chanson! 
Egy századokon átívelő műfaj 

Charles Aznavour, Mirelle Mathieu, Edith Piaf... 

Ismeri ön ezeket a neveket?  Több évtizeden keresztül uralták a zenei pódiumot, nem csupán Franciaországban. A sanzon, valóban összeforr a nemzeti öntudattal frankhonban, de ezekért az énekesekért egész Európa rajongott! Dívák és ikonok sora köthető e műfajhoz, amelynek a gyökerei a 14. századig nyúlnak vissza! Egy 90 perces időutazásra invitáljuk az érdeklődőket, sok zenével és érdekes történetekkel színesítve! 

 

2025. április 16. 17:00  A francia barokk mesterei: Lully és Rameaou 

A barokk kor leghíresebb és legcsodáltabb királyi udvara XIV. Lajosé, a Napkirályé. A királyi udvar fényét pompás operaelőadások és balettek emelik, olasz származású Jean-Baptiste Lully kezében az udvar és Párizs zenei élete. Csodálatos művek, emberi gyarlóságok és egy utód, aki mindenképpen mást zenét akar írni, mint Lullyé volt: Jean-Philippe Rameau, aki XV. Lajos udvarát szolgálja már és új korszakot nyit hazája zenei életében. Ezen a délutánon visszatérünk a francia királyok udvarába! Csodás zenék és érdekes történetek várnak azokra, akik velünk tartanak!   

 

2025. május 28. 17:00  Egy sajátos műfaj: 'Le grand opéra'    

A grand opéra vagy francia nagyopera az 1800-as évek elején alakult ki Párizsban.  
Mitől francia? Miben különbözik az olasz operától? Kik a műfaj jeles szerzői?  
Kik lesznek a feltétlen hívei? Melyek azok a híres művek, amik ide sorolhatók? Egy színes, remek sztorikkal és zenékkel délután vár az érdeklődőkre! 

 

2025. június 11. 17:00  Eric Satie és a 'Hatok' 

Orosz “Ötök” mintájára alakult a francia “Hatok” 1920-ban. Kik tartoztak ebbe a csoportba? Eric Satie köré gyűlt - ő maga nem volt deklarált tagja a társaságnak- fiatal zeneszerzők és művészek! Mi volt a cél? Milyen eszmeiséget követtek, és milyen művek születtek ennek nyomán? Egy remek sztorikkal és élőzenével színesített délutánnal zárjuk a tavaszi félévét. Közreműködik: Ittzés Péter zongoraművész.