Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Gyógyító zene est: Hangfürdő és Szabadegyetem

Gyógyító zene est: Hangfürdő és Szabadegyetem

2024/02/26 | 2:11

Gyógyító zene est: Hangfürdő és Szabadegyetem || Március 6. szerda @ Magyar Zene Háza

◖ Bársony Bálint-Hangfürdő és Sántha István-beszélgetés a gyógyító zenéről ◗
▷ Március 6. szerda 19:00-21:00
▷ Magyar Zene Háza

Gyógyító zene est a Magyar Zene Házában. A program egy ismeretterjesztő beszélgetéssel indul Sántha István szociálantropológussal, amelyet Halmos András, a Zene Háza Koncertprogram csoportvezetője moderál. Majd egy kis szünet után Bársony Bálint Hangfürdőjén vehetünk részt, egy különleges, meditatív hangutazáson hangtálakkal, csengőkkel, gongokkal, tingsákkal és egyéb szakrális hangkeltő eszközökkel. Ősi, gyógyításra képes hangok és rezgések a fekvő helyzetben lévő emberre erősebb harmonizáló, regeneráló hatást fejtenek ki – élvezd fekve, csukott szemmel a hangtálkoncertet!
Az est vendégei a teljes élményt a Zene Háza Koncerttermének padlóján úgy tapasztalhatják meg, ha hoznak magukkal jógaszőnyeget és takarót, de persze van lehetőség hagyományos ülőjegy vásárlására is.

============================================

◖ Az este menetrendje ◗

▷ 19:00-19:30: Beszélgetés a gyógyító zenéről Sántha Istvánnal
Moderátor: Halmos András
▷ 19:30-19:45: szünet
▷ 19:45-20:45: Hangutazás és Hangfürdő Bársony Bálinttal

Ősi, gyógyításra képes hangok és rezgések – élvezd fekve, csukott szemmel a hangtálkoncertet!
A program 12 éven felülieknek ajánlott.

Kérjük kedves vendégeinket, hogy a Hangfürdőre lehetőség szerint hozzanak magukkal jógaszőnyeget és takarót! Emellett korlátozott számban ülőhelyeket is biztosítunk.

============================================

◖ Bársony Bálint◗

Bársony Bálint szaxofonos, zeneszerző, hangterapeuta 2013-ban találkozott a varázslatos rezgésű hangtálakkal és azok jótékony hatásával. Expedíciót szervezett Nepálba, hogy minél többet megtudhasson és tanulhasson erről a több évezredes tradíciónak számító testi-lelki-szellemi tisztítási technikáról. Hangtál Expedíció néven dokumentumfilmet készítettek, Bálint pedig 3 hónapon keresztül nepáli mesterek segítségével tanulmányozta ezen rezgések testünkre gyakorolt hatását. Rendszeresen tart hangfürdőket Rebekával, feleségével közösen.

Bársony Bálintot 25 évvel ezelőtt a Back To Black zenekar szaxofonosaként ismerhette meg az ország, tíz évvel később, 29 éves korában már jazzlemezt adott ki Sunshine Jazz címmel. Aztán gyermekeknek szóló, hangszerekkel ismerkedő interaktív koncertjét Hangszersimogató néven indította Korzenszky Klári gyermekpszichológus-népdalénekessel. A 2014-ben alapított Magyar Rhapsody Projekt zenekarvezető fúvós-szólistája.

============================================

◖ Hangok, zenék, zenélések funkciói Belső-Ázsiában – Beszélgetés Sántha Istvánnal ◗

Mit várunk el egy koncertterembe lépve? Szépséget? Meglepetést? Ellazulást? Összekapcsolódást?

A mi társadalmunkban egyfajta elvárás a zenével szemben, hogy annak szépnek kell lennie, szórakoztatnia kell. Ám ha szétnézünk a világban, azt látjuk, hogy nem csak esztétikai, hanem más funkciói is vannak a zenének, mint például a gyógyítás, rádöbbentés, sírásra, nevetésre késztetés, egy-egy dolog meghívása, előkészítése. Ezeket a különböző funkciókat kutatja Sántha István szociálantropológus, aki Halmos Andrással beszélget mindezekről.

Sántha István szociálantropológus (MTA BTK) az elmúlt harminc évben a Bajkál-tó környéki népekkel, a tajgai vadászgyűjtögetők és a füvespusztai állattartók közötti viszonyrendszerrel, és a szibériai sámánizmus kérdésével foglakozott. Jelenleg a magyar társadalomkutatók belső-ázsiai terepmunkán alapuló munkásságát, és a háborúk során fellazuló társadalmi normákat kutatja, utóbbit a második világháború példáján a Dél-Vértesben.

Az elmúlt hat évben a közép-ázsiai és szibériai sámán és epikus hangképek, akusztológiák tanulmányosával, összeállításával foglalkozik. Mindezek elő is kerülnek a beszélgetés során, így a felvezető előadás is segíti az azt követő zeneélmény minél teljesebb megélését.

A felvétel minden joga a Magyar Zene Háza tulajdona.
Budapest, Hungary, 2024.