Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
Fellépőink kedvencei – Nunki Bay Starship-playlist

Fellépőink kedvencei – Nunki Bay Starship-playlist

2023/02/21 | 4 p

Nunki Bay Starship

Szerző: Dömötör Endre

Mit hallgatnak a Zene Házában fellépő művészek, énekesek, zenészek? Mi inspirálja őket? Kedvenceiket, hatásaikat egy playlist elindításával megismerheted, hangolódhatsz koncertjeikre. A március 4-i GranCanada / Nunki Bay Starship páros estre kezdésként hangolódjunk a Nunki Bay tagjainak inspirációival, aktuális favoritjaival. Merüljünk a pszichedélia hullámaiba, neonfényes neosoulba, gördüljön reggelig játszható groove-okon, vagy csapassuk horzsolós deep house beatekre velük!

A zenekar tagjai kommentekkel is ellátták választott felvételeiket. 

 

Tóth Dóri

 

Hiatus Kaiyote: Jekyll

Emlékszem, amikor 10 évvel ezelőtt odajött hozzám egy osztálytársam Kőbányán, hogy "figyu, ez megvolt?" és megmutatta a live session felvételt erről a dalról. Egy igazi zenei noob voltam azelőtt, fogalmam sem volt, mit hallok éppen, már olyan értelemben véve sem, hogy a büdös életben nem hallottam előtte sem a neosoul műfajról, sem magáról a zenekarról. Amit viszont életemben először éreztem abban a pillanatban, hogy most már nem csak abban vagyok biztos, hogy énekelni szeretnék, hanem azt is tudom, hogy mit és hogyan. (Persze ekkor még nem tudtam, hogy 10 évvel később sem fogom tudni igazából se a mit, se a hogyant, haha 😄) Ez volt az a dal, ami életemben először irányba rakott azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnék csinálni.

Tune-Yards: Hypnotized

Azok a loopok! Azok a groove-ok! Azok a szólamok! Uh, jézusom! Ha erre a dalra gondolok, Kozsó szavai visszhangoznak a fejemben: „mindent imádok!”

King Gizzard and the Lizard Wizard: Iron Lung

Valami tényleg van az ausztráloknál a vízben, mindenki teljesen krézi. Szinte az összes kedvenc zenészem ausztrál. Örökké vonzani fog az a hely, de sose lesz merszem odamenni, mert félek, hogy popón harap egy morcos kígyó, miközben wc-zek. Hát ez van. Mindenesetre a King Gizzard-os srácok olyanok, mint egy zenei atomerőmű, számomra felfoghatatlanul nagy inspiráció az ő jelenlétük és minden egyes konformitással való szembe menésük a zeneiparban. Tulajdonképpen bármelyik másik számukat betehettem volna ide, de most éppen ez.

LAFAWNDAH: You, at the End

2022 őszén akadtam rá erre a nagyon súlyos és furcsa dalra. Kate Tempest-szövegek vannak megzenésítve az egész lemezen, fantasztikus hangszereléssel. És annyira sok rétege van. Egyfelől nagyon jó érzés meghallgatni ezt a dalt olyankor, amikor a szívemben fáradtnak érzem magam, és csak nézni ki a semmibe, arra gondolva, hogy holnap is fel fog kelni a nap. Másfelől pedig valahol ott csillog egy szakrális és szívet melengető, apró ezüst mag ebben a nagyon nehéz, és fájdalmas, és borzasztó masszában. Nem való mindenkinek, de nekem valami teljesen fura módon mindig reményt és megnyugvást ad.

Noga Erez feat. Reo Cragun & ROUSSO: VIEWS

Ez a hivatalos bad b**** himnuszom. Olyan instant önbizalmat, motivációt, erőt és lazaságot tud adni bármilyen szituációban, mint akármelyik gimis focista fiúnak a party rock anthem 2011-ben.

Várnai Szilvia ’Sziló’

 

 Weval: Changed For the Better

Alapvetően a Weval szerintem tud valami teljesen váratlant és izgalmasat nyújtani soundokban (mind szinti, mind ének), és atmoszférában is, itt például a refrénben egy-egy akkord megváltoztatásával vagy éppen egy második refrén előtti kiüresedéssel, egyszerűen imádom. Bármikor tudom őket hallgatni.

Brandt Brauer Frick: Pretend

Az elektronikus zenei színtér szerintem egyik legizgalmasabb formációja, akiktől sokan inspirálódtak (pl. Floex meg egyébként a mius is). Elképesztő kreatívan használják a hangszereket az élő felállásban is (pl: Brandt Brauer Frick Ensemble) ahol a németekre jellemző precizitással állnak hozzá a technos elemek kamarazenei megvalósításához. Ebben a dalban ráadásul egy nagyon izgalmas, mégis repetitív éneklés is jelen van, ami nagyon behúz.

Domi & JD Beck feat. Anderson Paak: Take a Chance

Egyszerűen zseniálisak, engem lenyűgöz az, ahogy a hangszerekhez nyúlnak és bár két fiatal épphogy huszonéves fiatalról van szó, hallatszik minden hangon, hogy korukat meghazudtolva nagyon éretten állnak hozzá a zenéhez. Vannak nagyon technikás szolisztikus elemek a számaikban, viszont nekem pont ez a dal azért tetszik, mert nem annyira a virtuózitás uralja, hanem egy nagyon jó laid back-hangulatba visz bele, plusz még Domit is lehet énekelni hallani benne, ami eléggé jól áll neki. Az egész albumukat is ajánlom meghallgatásra.

Belegrai Gábor

 

Tower of Power: Soul With a Capital S

Amikor először találkoztam ezzel a dallal, azt mondták, hogy ez a groove megunhatatlan és reggelig lehetne játszani. Ennek lassan 10 éve, és még mindig egyetértek ezzel a kijelentéssel!

Camo & Krooked: Slow Down

Egy dal első meghallgatása rendkívül meghatározó élmény. Ez az egyik olyan, amit szívem szerint mindig csak kitörölnék az emlékezetemből, hogy újra és újra átéljem, amikor is jön az a bizonyos drop.

Tom Misch: We’ve Come So Far

Ugyan egy általam nagyon szeretett album utolsó daláról van szó, ami tekinthető egy outrónak is, mégis az egyik kedvencem. Tökéletes építkezés, és egy csipetnyi gitárszóló. Zseniális!

Huszár Ákos

 

Olybá tűnik 2023-ra ez a két mood-om maradt:

Louis Cole: Dead Inside Shuffle

„Jézusom, de drága lett már a sajt az ALDI-ban, ez az amcsi srác nagyon vágja a szitut”-mood.

Bob Moses: Inner Light

„Nem annyira érdekel a sajt ára perpill csak a horzsolós deep house beatek”-mood.

 

 

nyitókép: Sinco

A GranCanada öt fős felállásában a dob, basszus, gitár alaphármasán túl a trombita kap helyet, a hangszerelésre pedig a soul lágyságát néhol a hiphop keménységével ötvöző ének teszi fel a koronát. A Zene Házába új nagylemezükkel érkeznek a tavasz elején, míg az est másik fellépője a pop-funk-soul tengely körül keringő Nunki Bay Starship lesz. A két zenekar rokoni megszólalása egy perfekt koncertestet ígér, pláne, hogy a GranCanada második lemezét mutatja be élőben.

2023/03/04 19:30
Koncertterem