Dupla vagy semmi? In memoriam J.S. Bach 275!
Dupla vagy semmi? In memoriam J.S. Bach 275!
Karácsony előtt, adventi csendességben folytatjuk a Dupla vagy semmi? jeligére megkezdett Bach sorozatunkat. 2025 duplán Bach év: születés és halál is olyan szám, aminél érdemes megállni és rápillantani egy szerzőre. Ezen a délutánon a lipcsei évek és az egyházzenei alkotások lesznek a fókuszban. Vendégünk egy fiatal tehetség: Braun Áron, aki a VirtuózokV4+ magyarországi győztese volt 2021-ben. Segítségével tapasztalhatjuk meg, mit is jelenthetett Bach korában az improvizáció.
A siker bizonyítéka az alkotás maga. Ha 275 év távlatából szemléljük Johann Sebastian Bach életművét, el tudjuk mondani, hogy egy sikeres élet volt az övé, minden nehézsége ellenére. Mély hittel élő ember volt, az evangélikus egyházzene legjelentősebb szerzője. Minden munkája végén, aláírásával együtt ott szerepel a szignó: S.D.G. Jelentése “Soli Deo Gloria!" azaz: “Istené a dicsőség!“. A tehetség adomány, és ő csak teszi, amit tennie kell. Bach életművére tökéletesen illenek Madách Imre sorai: „Be van fejezve a nagy mű, igen. A gép forog, az alkotó pihen. Évmilliókig eljár tengelyén.” Főként abban a tekintetben illik ide ez a pár sor, hogy a Voyager-1. három Bach-mű zenei anyagát is tartalmazza, ami a naprendszerünkön túlra is elviszi az emberiség legnagyobb alkotásainak mintáit. A tehetség adomány és élni is kell vele: ezzel a gondolattal tud azonosulni a meghívott vendég előadó, Braun Áron is. A tizenhétéves fiatalember, ütőhangszereken és zongorán, gitáron és furulyán is játszik, “barokkos zenei sokszínűséggel” élő fiatal tehetség. Zenét ír, hangszerel, előadóként is fellép, és remekül improvizál. Ismerős arc lehet sokaknak, hiszen 2021-ben magyarországi győztese volt a Virtuózok V4+ produkciónak. Most a zeneakadémiai felvételijére és az érettségijére készül. Számos zenei verseny díjazottja, vezényelni is tanul és egyházzenei műveket is ír. Ezen az adventi szerda délután lélekemelő muzsika és érdekes történetek gondoskodnak arról, hogy lelkileg feltöltődve készüljünk karácsony ünnepére. A jó hangulatról Tápai Dóra karnagy, a Magyar Zene Háza zenepedagógusa, középiskolai ének-zenetanár, gondoskodik.
A Hangadó Senior című sorozatunkat az idősebb korosztálynak szánjuk, de persze minden érdeklődőt szeretettel várunk. A széria célja, hogy klubként működjön és egy kilencven perces interaktív időutazás keretében játékosan meséljen el a zenetörténet érdekességeiből egy-egy fejezetet.
Előadó: Tápai Dóra a Magyar Zene Háza Zenepedagógusa, Ének-zenetanár, karnagy