Zenélő tájakon: Ezerszínű Erdély
Zenélő tájakon: Ezerszínű Erdély
A zenélő tájakon címmel rendhagyó Hangadó Senior sorozatunk a LISTEN. - Zenei utazás a világ körül című időszaki kiállításunkhoz kapcsolódik témájában. A Kárpát-medence nagy népzenei tájegységeire tekintünk rá. Néprajz, néptánc, népzene, szokásrend, számos varázslatos és sokak számára ismeretlen titkot rejtő vidékre "utazunk" egy 90 perces, interaktív előadáson. A sorozatunk harmadik alkalmával a Kárpát -medence legvarázslatosabb vidékére látogatunk: Erdélybe, ahol annyi színben pompázik a magyar folklór, és egy élet is kevés bebarangolni! Most, egy kis ízelítőt kaphatnak az érdeklődők: jellegzetes táncait, népzenéjét és motívumait csodálhatjuk meg, közösen!
A LISTEN. című időszaki kiállítás a világ számos országának zenei kultúráját idézi meg egy varázslatos sokszínű összeállításban. Itt a Kárpát-medencében, nekünk magyaroknak is számos zenei csoda van a tarsolyunkban. Elképesztően színes a magyar népzene és néptánc paletta. Falvak építészete, viseletek, kézművesség, népszokások és hangszerhasználat, jellegzetes zenei anyagok, amelyek csak egy-egy területen lelhetők fel. A történelmi Erdély területe 57 000 km², a Bánság és Partium részein kívül. Ezen a területen, szinte falvanként változik a népzene színezete, a viselet és zenekari összeállítás. Kalotaszeg, Mezőség, Székelyföld, Gyimesek, mind-mind csodás tájak és a magyar népművészetek tekintetében Kánaán, a maga sokszínűségével. Lehetetlen küldetésre indulunk, de Erdély minden fontos szegletébe betekintünk ezen a délutánon. A történelmi múltunk és jelenünk is találkozik, hiszen a táncházmozgalom népszerűsítette a mezőségi négyest, a kalotaszegi legényest vagy éppen a moldvai táncokat. A közös éneklés ezen a délutánon is kihagyhatatlan programpont lesz! Tápai Dóra zenepedagógus, a Magyar Zene Háza sikeres Hangadó Senior sorozatának házigazdája lesz idegenvezetője és egyben nótafája is ennek az alkalomnak.
A zenélő tájakon címmel rendhagyó Hangadó Senior sorozatunk a LISTEN. - Zenei utazás a világ körül című időszaki kiállításunkhoz kapcsolódik témájában. A Kárpát-medence nagy népzenei tájegységeire tekintünk rá. Néprajz, néptánc, népzene, szokásrend, számos varázslatos és sokak számára ismeretlen titkot rejtő vidékre "utazunk" egy 90 perces, interaktív előadáson.

