Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás
A világosság győzelme - a karácsonyi Klárisok koncert elé

A világosság győzelme - a karácsonyi Klárisok koncert elé

2024/12/10 | 3p

Korzenszky Klára-interjú

Korzenszky Klára gyermekpszichológus, énekes és zenekara legújabb műsorában legszebb magyar karácsonyi népdalainkat fűzi fel a betlehemi történet fonalára. A Klárisok zenekar korábbi koncertjeihez hasonlóan a zene, a közös éneklés, a fantáziatevékenység és a szerepjáték eszközeivel, a közönség segítségével varázsolódhatunk bele a történetbe és a Karácsony hangulatába.

December 21-én már tényleg csak néhány napra leszünk az év legjobban várt ünnepétől, a karácsonytól. Ezen a délelőttön lemezbemutató koncertetek lesz a Zene Házában. Milyen lesz ez az új lemez, milyen tematika köré épül?

Új bemutatónk időpontja nem véletlen, hiszen karácsonyi műsorral készülünk. Három korábbi lemezünkön egy-egy jól ismert népmesénk fonalára fűztük fel legszebb népdalainkat, mondókáinkat, játékainkat. A dalok a történet megfelelő pontjára helyezve visszanyerik eredeti jelentésüket, funkciójukat. A zenésztársaim által alkotott, kifejező zenei részletek pedig segítik a történetre való ráhangolódást és a szereplőkkel való érzelmi azonosulást. Karácsonyi lemezünkön sem lesz ez másképp. Most a betlehemi történet fonalára fűzzük fel a legszebb magyar karácsonyi népdalokat. Reméljük, hogy eddigi koncertjeinkhez hasonlóan a gyerekek – és a szülők is – együtt énekelnek, játszanak majd velünk, hiszen a közös éneklés mindig rendkívüli örömmel tölt el, és erősíti az összetartozás élményét. Ezen a várva-várt ünnepen pedig éppen ez a leglényegesebb.


Hogyan zajlik majd ez a konkrét koncert? Milyen dalokkal ismerkednek meg a gyerekek és a szüleik?

Természetesen most is interaktív módon alkotjuk meg a történetet: a betlehemi történet a közönség segítségével, a zene, a közös éneklés, a fantáziatevékenység és a szerepjáték eszközeivel kel majd életre, hogy megteremtse a Karácsony hangulatát. A népi betlehemesek számunkra legkedvesebb dalai vezetnek el a szálláskereséstől és a Kisjézus születésétől az angyalok örömhírhozatalán át a pásztorok hódolatáig és önfeledt táncáig. A koncert végén pedig belépünk a jelenbe, és mind együtt ünnepeljük a téli napforduló eljöttét, a fény újjászületését és diadalát a sötétség felett.


A mesekoncertjeiteken a gyerekpszichodráma és a meseterápia elemeit felhasználva a fantáziára, a szerepjátékra helyezitek a hangsúlyt, közös énekléssel, játékkal, interaktivitással. Milyen tartalommal készültök erre a karácsonyt megelőző koncertre?

A koncerten a közönség soraiból a gyerekek a szerepjáték révén kapcsolódhatnak be a történetbe. A műsorban a betlehemes játékok nélkülözhetetlen kellékeit is felhasználjuk, de a fantáziatevékenységre és a mintha-játékra is nagy hangsúlyt fektetünk. Így a képzelet, a cselekvés és az érzelem együttesen komplex, katartikus élménnyé válhat. A koncerten a Bihari János Táncegyüttes Aprók csoportja is közreműködik – a segítségükkel még teljesebben belevarázsolódhatunk majd a karácsonyi történetbe.


Betlehemes jelenik meg a koncerten, amit magyar sajátosságként ismerünk, de esetleg kitekintetek-e más nemzetek ünneplésére is?

A különböző kultúrákban az év adott pontjain hasonló hagyományok, szokások alakultak ki, melyek eredetileg az évkör természeti jelenségeire épültek. A téli napfordulóhoz kapcsolódóan például számos közösségben kialakultak azok a rituálék, melyek eredetileg a fény hiányáról, támogatásáról, majd újjászületéséről szóltak. Ezért gyújtanak gyertyát ebben az időszakban a különböző kultúrákban, sőt, akár hatalmas tüzeket is raknak, hogy segítsék a világosság győzelmét a sötétség felett. Műsorunk alapvetően a magyar betlehemes hagyományból táplálkozik. Zenésztársaim, Eredics Dávid, Buzás Attila és Porteleki Áron széleskörű hangszeres tudása és műfajokon átívelő ismeretei azonban lehetővé teszik, hogy korábbi lemezanyagainkhoz hasonlóan, más népek dallamvilága felé is kitekintsünk. Műsorunkban a magyar mellett a szerb, bolgár, macedón és görög népzene néhány ideillő dallamát is adaptáltuk, hogy rámutassunk, milyen izgalmas párhuzamokat lehet találni a különböző népek dallamai között.

Interjú: Nagy Viktória
Fotó: Göndör Dániel