Kovács Gergely: Természet-szonáták
Ismeretterjesztés
Kovács Gergely: Természet-szonáták
A többszörös díjnyertes Kovács Gergely a fiatal zongoraművész-generáció egyik kiemelkedő egyénisége, akinek repertoárja a romantika és a 20. század szólózongora-irodalma mellett kamaraművekben is bővelkedik. Korszaktól és stílustól függetlenül fontosnak tartja, hogy bemutassa a zene folyamatos hullámzását, amely – az élet hullámhegyeit és -völgyeit tükrözve – a legnagyobb mélységektől a legszédítőbb magasságokig terjed.
A zongoraművész ezúttal Beethoven két természet inspirálta zongoraszonátájáról beszélget majd Eckhardt Gábor zongoraművésszel, pedagógussal.
Ludwig van Beethoven a zenetörténet első zsenikultusztól övezett szerzője és hősfigurája, akinek lobbanékonyságával és szenvedéseivel számtalan történetben találkozhatunk. Azt már kevesebben tudják, hogy legkedvesebb időtöltései közé tartozott a természetjárás is – persze szigorúan csak jegyzetfüzettel a zsebében! Sétái során szinte mindig komponált, akár ihletet merített környezetéből egy következő műhöz, akár egy darabjának végső formáját csiszolgatta. Bár a „Vihar” és a „Pastoral” szonáták alcíme nem magától Beethoventől, hanem életrajzírójától és segédjétől, Anton Schindlertől származik, hallgatásuk közben valóban megelevenednek a hallgató előtt bizonyos képek, amelyekre akár a zeneszerző is gondolhatott, miközben a hangokat lejegyezte. A beszélgetős est során ezt a két szonátát elemezzük, az ötletadó természetet állítva a középpontba: megpróbáljuk megfejteni, hogyan lelhet otthonra a zongorán több különböző természeti jelenség, Beethoven idejében ezek hogyan szólalhattak meg, és milyen jelentéssel bírhattak számára.
Zongorahangolódás programsorozatunk koncertjei könnyen magával ragadhatják azokat, akiktől még távol áll a romantikus zongorairodalom világa, miközben azok számára is tartogat új élményeket, akik feketeöves komolyzene-rajongóként érkeznek a Magyar Zene Házába.