Ugrás a tartalomhoz
Azonnali hívás

Showcase fesztivál

Játsszunk zenét! - szól a Magyar Zene Háza zenepedagógiai módszerének szlogenje, melynek szellemében az intézmény az előadóművészet és a zenepedagógia közös mezsgyéjére nagy hangsúlyt fektet. A meghirdetett Showcase célja is ez, az intézmény küldetéséhez kapcsolódó ismeretterjesztő és élménypedagógiai programok létrehozása, illetve azok bemutatása. Ennek érdekében négy kategóriában hirdetett felhívást, amire több, mint 100 programterv érkezett az egész országból. Ezeket két fordulóban bírálta el a hazai kulturális szektor meghatározó szakembereiből álló zsűri. A legjobbnak bizonyuló projekttervek megvalósulását a Zene Háza mentorprogram keretében is támogatta és a november 10-11-én megvalósuló Fesztivál keretén belül be is mutatja. Mindemelett konferenciát is hirdet, ami a zeneközvetítés lehetséges új útjairól elmélkedik, részben külföldi előadók, részben hazai szakemberek segítségével. 

Az eseményekre napijegy és az egyes programokra szóló jegy egyaránt váltható. 

NOVEMBER 10., PÉNTEK: 

ELŐADÓTEREM: 

15:00: A Fesztivál megnyitója
 

15:30 – 16:30: Így lettünk mi – Bemutatkozik a Magyar Zene Háza zenepedagógiai csapata 
A Zenepedagógiai Csoport célja, hogy a legkisebbektől kezdve egészen az idős korosztályig mindenki számára ajtót tudjon nyitni a zenei élmény felé. Legyen szó ringatóról, családi programokról, szabadegyetemi előadásokról, zenepedagógiai foglalkozásokról, esélyegyenlőségi programokról vagy délutáni zenei klubokról, a szempont mindig ugyanaz: a közös alkotás, megfigyelés és kapcsolódás által eljutni nem csak a zenei élményig, de egymáshoz, és magunkhoz is. Ennek megfelelően az eseményen nem csak beszélni fog arról, hogy mit és hogyan csinál hanem a közönség bevonásával meg is mutatja azt! 

17:00 – 18:00: Tóth Árpád bemutatja Hangadó sorozatát – Káosz a zenében 
Tóth Árpád a Zene Háza legnépszerűbb ismeretterjesztő előadássorozatának házigazdája, aki nemcsak arról mesél majd, mi áll a siker mögött, hanem ízelítőt is ad az eseményeiből. Ezúttal témája: „Káosz a zenében.” Azaz: A zenének kezdetektől elengedhetetlen része a rend, a harmónia. De mi van akkor, mikor ez a rendezőelv nem érvényesül? Káoszzenék léteznek azóta, hogy zeneszerzők próbálják szórakoztatni a közönségüket - műfajokon, stílusokon és korszakokon át szárnyaló sokaságuk betekintést enged abba, mily sokszínű, mégis valahol milyen egységes a zenei kultúránk. A téma rendkívüli lehetőséget biztosít a közönséggel való legkülönbözőbb interakciókra, és arra, hogy mindannyian a zene résztvevőinek érezhessük magunkat. 

19:00 – 20:30: Alpár Balázs – Több, mint filmzene 
- a felnőtt ismeretterjesztő kategória győztes programja –  Alpár Balázs zeneszerző és sound designer ismeretterjesztő előadásának, valamint játékos, interaktív zenei foglalkozásának célja, hogy segítse a filmes zenei és hang-élmények tudatosabb befogadását, bemutassa a zenei karakterfejlesztés gyakorlatát és a filmzene sokszínű funkcióit. A program tartalmaz előadást, közös filmjelenet-elemzést, valamint interaktív elemeket, ahol a résztvevők saját hangjaikkal kísérletezhetnek, történetekhez, képekhez társítva azokat. 

KONCERTTEREM: 

16:30 – 17:00: Percussion Project Pécs – Ütős kavalkád a világ körül 
A Percussion Project Pécs fő célkitűzése az ütőhangszerek széles körben történő prezentálása, az ütőhangszeres muzsika népszerűsítése. Előadásukban olyan ritka ütőhangszereket szólaltatnak meg, melyekkel nem csak a laikus, de a művészi élet szereplői is csupán ritkán találkozhatnak.

18:00 – 18:30: Palágyi Ildikó – A csodakert 
Palágyi Ildikó programjában a népmese és a zene egyenrangú, egymásra ható társak. A csodakert című népmese folyamán születő megkomponált és improvizatív zenei részek szövetként ölelik körbe az élőszóban elhangzó népmesét.

ZENEPEDAGÓGIAI TEREM I. (203)

15:30 – 16:30: Mentortalálkozó Tóth Árpád karnaggyal, zsűritaggal

A Showcase Fesztivál nemcsak a már megvalósult, hanem a formálódó ötleteknek is szeretne lehetőséget biztosítani! Tóth Árpád, a Fesztiválhoz kapcsolódó felhívás elismert zsűritagja maximum 10 perces „rapid” mentortalálkozókon segít a fesztiválra pályázóknak, illetve bármilyen formálódó ötlet gazdájának visszajelzést adni a fejlesztés lehetséges irányait, szempontjait illetően. Ehhez a helyszínen lehet időpontot foglalni a nap folyamán!

 

KÖNYVTÁR:

Angol nyelvű konferenciaprogram meghívott külföldi és hazai jógyakorlatokkal

16:30-18:00 Playing Music:New and Innovative Trends in Music Education and Outreach best practices presented by some of the most progressive European organizations and institutions.

  • Cantania – A Singing Project for Kids with Kids by BOZAR - Centre for Fine Arts, Brussels, Belgium;
  • Music for Social Change by Superar Hungary, Budapest and  Superar Austria, Wien, Austria;
  • Empowering Czech Children To Speak The International Language Of Music And See Creativity In Other Cultures Timbalooloo and Mladí Ladí Dětem from Nerudný fest.cz, Praha, Czech Republic

18:00 – 18: 45 Make a difference - Youth empowerment through participative music performance. Discussion about the power of participating in music performance and the difference it makes in educational settings.  Moderator: Zsuzsanna Szálka, Director of Program Coordination, House of Music, Hungary

Brüsszelből, Bécsből, Prágából és Budapestről érkeznek azok az előadók, akik bemutatják saját programjaikat, amik szintén a zeneközvetítés új útjait keresik. A bemutatott jógyakorlatok inspirációként szolgálhatnak előadóművészeknek, pedagógusoknak és rendezvényszervezőknek egyaránt, zenei előadóművészeti-, oktatási- és szociális programok elindításához vagy folytatásához.

Bemutatóikat követően Szálka Zsuzsanna, a Magyar Zene Háza szakmai koordinációért felelős igazgatóhelyettese beszélget az előadókkal.

The House of Music Showcase's mission is to provide a platform for music industry representatives and enthusiasts to discover the latest national and international trends in music education and outreach, as well as the best practices of concerts containing educational elements for both adults and children as well.

Presenters from Brussels, Vienna, Prague and Budapest will showcase innovative music educational and outreach programs containing important elements creating social change. We hope these presentations will inspire musicians, educators and organizers to start or continue their own projects in music education.

After the presentations, knowledge-sharing and discussion will be held about the various experiences on music education, with the participation of the presenters. The moderator will be Zsuzsanna Szálka, Director of Program Coordination.

NOVEMBER 11., SZOMBAT DÉLELŐTT: 

KONCERTTEREM: 

10:30 – 11:30: PerpiJazz – 100 év könnyűzenéje 
- a családi koncert kategória győztes programja – Ebben a programban a zenekar egy zenei időutazásra invitálja a közönséget, ahol bemutatják, mi történt az elmúlt évszázadban a populáris zenében, hogyan változott az emberek ízlése és hogyan jutottunk el a mai zenei kínálatig. Az időutazás során felfedezzük, hogy a különböző hangszerek és az elektronika megjelenésével milyen sok izgalmas stílus keletkezett, azaz betekintést nyerhetünk a rock, a pop, a reggae és más stílusok világába is. A program célja, a különböző könnyűzenei stílusok bemutatása. A koncertet 6 éves kortól ajánljuk. 

ELŐADÓTEREM: 

10:30 – 11:15: Öröm-Hang-Ár Zenei Alkotóműhely: Ecc, pecc ki lehetsz? 
A foglalkozás egy interaktív, komplex zenei foglalkozás óvodásoknak a művészetterápia eszközeivel. Zene, ritmus, játék, mozgás egységében, állatok bőrébe bújva ismerkedünk meg alapvető érzelmeinkkel. Nonverbális eszközökkel, közös játékban, improvizációban, “zenét játszva” ismerjük meg magunkat, illetve egymást. A zene - mind befogadóként, mind zenészként - csodálatos eszköz az érzelmi intelligencia fejlesztésére, az érzelem-reguláció kialakítására. Egy nyitott, elfogadó, szeretetteljes közegben, biztonságot jelentő kereteket tartva hívjuk a legkisebbeket felfedezni saját érzéseiket.

KÖNYVTÁR: 

11:30 – 12:30: Sőnfeld Mátyás: XiloFun - a Zenetársas - a gyerekeknek szóló workshop kategória különdíjas programja – A XiloFun egy olyan zenés társasjáték, mely ötvözi a népdalok világát a gyógypedagógiában ismert színeskottával, és a modern társasjátékok technikájával – mindezt szórakoztató, könnyen befogadható módon. Aki a dallamokat lejátssza, pár színen és formán keresztül megtapasztalhatja, valójában milyen egyszerű kottát olvasni és zenét létrehozni, a hallgató-versenyző játékosok pedig átélhetik a reflexjátékok sebességélményét. A résztvevők megtapasztalhatják, hogy a hangszer, a kotta – és közös kincsünk: a népdal – lehet játékos és élményszerű, a program pedig felhívja a figyelmet a remélhetőleg hamarosan létrejövő társasjátékra, mely még rengeteg zenei ötletet, innovációt és élményt rejt magában. 

NOVEMBER 11., SZOMBAT DÉLUTÁN: 

ZENEPEDAGÓGIAI TEREM I. (203)

15:30 – 16:30: Mentortalálkozó Belinszky Anna muzikológussal, zsűritaggal

A Showcase Fesztivál nemcsak a már megvalósult, hanem a formálódó ötleteknek is szeretne lehetőséget biztosítani! Belinszky Anna, a Fesztiválhoz kapcsolódó felhívás elismert zsűritagja maximum 10 perces „rapid” mentortalálkozókon segít a fesztiválra pályázóknak, illetve bármilyen formálódó ötlet gazdájának visszajelzést adni a fejlesztés lehetséges irányait, szempontjait illetően. Ehhez a helyszínen lehet időpontot foglalni a nap folyamán!

KONCERTTEREM: 
13:30 – 14:00: Metrum Ensemble – Metrum Magic 
A Metrum Ensemble kreatív zenei játékokra épülő műsora segítségével a zene születését idézi meg. Hangkeltés és hallgatás újrafelfedezésére invitálják a zeneértőket és haladó zenetanulókat - és azokat is, akik sosem tanultak zenét.

15:00 – 15:30: JaMese – Hogyan kanyarodik a dallam a versre? - a felnőtt koncert kategória különdíjas programja – JaMese és zenekara programjában az irodalmi szövegekben rejlő végtelen zenei lehetőséget tárja elénk, saját versmegzenésítéseik egyes fejlődési fázisainak bemutatásával.

16:30 – 17:00: Mozes & Kaltenecker – Jazz meets Pop! Mozes & Kaltenecker zenekar interaktív műsorában a jazz és az improvizáció találkozik a Kraftwerket idéző elektronikus hangzásokkal, a Pink Floydos pszichedelikus álomvilággal, vagy akár egy Björk-feldolgozással.

18:30 – 20:00: Lovászi Edina és zenekara - Összhang Közösségi koncertélmény – A Showcase Fesztivál kategóriagyőztes programjai A zeneközvetítést tartalmazó felnőtt koncert kategória győzteseként Lovászi Edina és Zenekara a Showcase egyik küldetesére is rezonálva koncertje során nem csak a versekre hangolt zene befogadásra, de saját felfedezésekre is ösztönzi a résztvevőket. „Rendhagyó koncertünkben zenei felfedezésre indulunk a közönséggel. Teret adunk az improvizációnak, lehetőséget teremtünk a nézőknek arra, hogy alakítsák a koncertet és a passzív befogadó állapotából – ha van kedvük – aktív résztvevőkké váljanak. Célunk, hogy könnyed és játékos módon kerüljön összhangba egymással néző és előadó.” Zenei kulisszatitkok, a hétköznapi hangok öröme, zene és szöveg találkozása, a bennünk rejlő ritmusok felfedezése és egy érzékeny, megindító koncertélmény várja a résztvevőket Lovászi Edina és zenekara koncertjén. A program zenei anyagában modern zenei hangzással hozza közel a legnagyobb magyar költők verseit. A dalokban ott lüktet a 21. század ritmusa, miközben az alkotók tisztelettel és odaadassál fordulnak a magyar versek és szerzőik felé annak érdekében, hogy napjaink versolvasó és zenehallgató közönsége átélhető és átérezhető módon kerüljön közel ezekhez az örökérvényű sorokhoz. Ahogyan a versek, úgy a koncert is az emberi érzésvilág széles skáláján játszik az elmerengő, lassú versfolyamoktól a táncra hívó, pörgős ritmusokig.


20:00-20:30: Záróesemény és a közönségszavazás eredményének kihirdetése

ELŐADÓTEREM: 

14:15 – 14:45: Aviso Quartet - A zene útja Hozzád, avagy a hanghordozás evolúciója A Danubia Zenekar művészeiből alakult Aviso Vonósnégyes műsorában gazdag repertoáron keresztül mutatja be, hogyan jutottunk el a hangrögzítés, hanghordozás, zenehallgatás mai technikai formájához.

15:45 – 16:30: Milyen a jó zenei ismeretterjesztő könyv gyerekeknek? Beszélgetés Tapolczai-Zsuráfszky Lilla (Bartók és a tücsöklagzi), Mona Dániel (Zene – Mi Micsoda Olvasó), valamint Tarr Ferenc (Harmónia, a zenék birodalma) között, akik az elmúlt 2 évben megjelent könyveikkel kapcsolatban vitatják meg, hogyan lehet a zenét közvetíteni és miért érdemes könyveken keresztül a XXI. században, amikor egyébként minden gyerek zsebében ott lapul az egész zenetörténet.

17:45 – 18:15: Janca Ákos – Rajzolt hang? Janca Ákos zeneszerző, zenész és tanár előadásából kiderül, hogyan tudjuk megszólaltatni grafikus úton a legmodernebb hangszert, a számítógépet.

KÖNYVTÁR: 

17:00 – 18:00: Bincze Beáta – Milyen a jó előadás? Bincze Beáta, professzionális beszéd coach, mentor és tréner ad elő arról, hogy mitől lesz hatásos, érdekes, emlékezetes egy előadás. 

Játsszunk zenét! - szól a Magyar Zene Háza zenepedagógiai módszerének szlogenje, melynek szellemében az intézmény az előadóművészet és a zenepedagógia közös mezsgyéjére nagy hangsúlyt fektet. A meghirdetett Showcase célja is ez, az intézmény küldetéséhez kapcsolódó ismeretterjesztő és élménypedagógiai programok létrehozása, illetve azok bemutatása. Ennek érdekében négy kategóriában hirdetett felhívást, amire több, mint 100 programterv érkezett az egész országból. Ezeket két fordulóban bírálta el a hazai kulturális szektor meghatározó szakembereiből álló zsűri. A legjobbnak bizonyuló projekttervek megvalósulását a Zene Háza mentorprogram keretében is támogatta és a november 10-11-én megvalósuló Fesztivál keretén belül be is mutatja. Mindemelett konferenciát is hirdet, ami a zeneközvetítés lehetséges új útjairól elmélkedik, részben külföldi előadók, részben hazai szakemberek segítségével.

Az eseményekre napijegy és az egyes programokra szóló jegy egyaránt váltható. A pénteki napijeggyel az összes program látogatható, a szombati napijegy november 11-én 13:30 órától minden programra érvényes. A november 11-i délelőtti családi programokra a napijegy nem érvényes. 

2023/11/10 - 2023/11/11