Ethnosound élménydobolás Mamady Keïta emlékére
Ethnosound élménydobolás Mamady Keïta emlékére
A június 21-i élménydobolás egy speciális alkalom lesz, tisztelgés a legelterjedtebb afrikai ütőhangszer, a djembe nagymestere Mamady Keïta (1950. augusztus 1 - 2021. június 21.) előtt, akinek az 1980-as évek végétől kezdve úttörő szerepe volt abban, hogy az általa alapított djembe iskoláknak köszönhetően világszerte egyre többen megismerték a hangszert és a tradicionális nyugat-afrikai ritmusokat.
A program első részében izgalmas ritmusjátékokkal hangolódunk egymásra és játékos formában megismerjük a dobkör hangszereit, miközben fejlesztjük az "itt és most"-ra irányuló fókuszunkat is.
A program további része egy rövid, workshop jellegű alapozó oktatás, egy tradicionális nyugat-afrikai, Malinke ritmus megtanítása, majd erre épülő, vezetett közösségi zenélés, amelynek stabil alapját összeszokott ütőhangszeres barátaink tartják egyben. Ehhez a résztvevők szabadon csatlakozhatnak, akinek van djembéje, az a saját hangszerével, akinek még nincsen, az Ethnosound biztosított plusz dobokkal.
A részvétel nem igényel semmilyen zenei előképzettséget, csak jókedvet, nyitottságot és egymásra figyelést – ami mindig gyorsan ki is alakul a dobok közös lüktetésétől.
A programot Fehér Károly vezeti, akihez kísérőzenészként a TTM Hungary (Tam Tam Mandingue Hungary) tagjai is csatlakoznak: Somogyvári Balázs (sangban), Tompa E. Lara (kenkeni), Zsarnai Gábor (dununba), Nagy István Stewe, Bán Attila, Görög Tamás, Gaudi Ilona (djembe).
A Múzeumok Éjszakája keretében a Zene Házában megvalósuló program.
Múzeumok Éjszakája karszalaggal látogatható, regisztrációhoz kötött esemény.
Karszalag kapható a Zene Háza jegypénztárában és honlapján, valamint a programban részt vevő további budapesti múzeumokban és helyszíneken.
A felnőtt karszalag ára 3000 Ft, a gyermek karszalag ára (6-18 éves korig) 1500 Ft, 6 éves kor alatt ingyenes.
A karszalag ingyenes fogyatékkal élők és 1 kisérőjük részére, a megfelelő igazolvány felmutatása mellett.
Regisztráció
A dobkörben a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött
Az előadóról
Fehér Károly ütőhangszeres zenész, tréner, oktató az idén 20 éves Ethnosound alapítója. Több mint 25 éve játszik djembén és interaktív zenés élményprogramokat, dobköröket tart kicsiknek és nagyoknak, hátrányos helyzetű gyerekeknek, csapatépítő tréningeket cégeknek és közösségeknek.
Szervezésében rengeteg külföldi elismert zenészt, tanárt, mestert sikerült már elhozni kis hazánkba, hogy személyesen is tanulhassunk tőlük. Közösségi dobolásra épülő programjaiban a nyugat-afrikai ritmusokat ötvözi a csapatépítés, az élménypedagógia és a zene felszabadító erejével. Dobköreiben a résztvevők megtapasztalhatják az együtt zenélés örömét, az egymásra hangolódás erejét – akár teljesen kezdőként is.
A dobolás/zenélés számára egy aktív meditáció, ami segít kikapcsolni, jelenben lenni, "flow-ba" kerülni és egy végtelen örömforrás ami közelebb hozza egymáshoz az embereket.
"Óriási köszönet az eddigi tanáraimnak akiktől személyesen is tanulhattam: Mbay Ndiaye, Abraham Kwabena Mensah, Mohamed Bangoura (Bangouraké) Ibro Fall, Abdoul Aziz, Mamady Keïta, Famoudou Konate, Billy Nankouma Konaté, Harouna Dembele, Dartagnan Camara, Bibiche Sambou Toure Fakoly, Adama Bilorou Dembele, Boram Lee, Hiroki Murai, Michael Taylor, Bill Sceidt, Varun Venkit.
Külön hála és köszönet a tanításokért, inspirációért Kelvin Kew tanítónak, aki egyben a nemzetközi Tam Tam Mandingue Djembe Akadémia elnöke és okleveles vezető tanára. Neki köszönhető, hogy a néhai Mamady Keita djembe mester tudása és missziója, profin felépített szisztematikus rendszerben megismerhető és továbbadható. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy ehhez a tudáshoz én is hozzáférhetek, tanulhatok az akadémián, megoszthatom veletek és hozzájárulhatok Mamady Keita missziójához, hogy a hagyomány fennmaradhasson.
Az Ethnosound küldetése, hogy a zene és a zenélés bárki számára minél fiatalabb életkorban, de minden korosztálynak, társadalmi csoportnak is elérhető örömforrássá váljon. A zene a rengeteg jótékony hatásán kívül önismeretet és magabiztosságot fejleszt, ha szükséges, gyógyít, boldogít és közelebb hozza egymáshoz az embereket. Tevékenységünkkel szeretnénk elősegíteni, hogy ezt a kincset minél többen felfedezzék."
A Múzeumok Éjszakája 2025. június 21-én kerül megrendezésre hazánkban, ahol kulturális programok, kiállítások, koncertek, interaktív programok és még sok meglepetés várja a látogatókat az ország legnagyobb kulturális rendezvényén ezen a különleges nyári éjszakán!