Muzsikusok kávéháza: Puka Károly és zenekara
Muzsikusok kávéháza: Puka Károly és zenekara
Legyen szó vonós cigányzenekarok vérpezsdítő dallamairól, vagy bárzongoristák megindító melódiáiról, a magyar városok éttermeit, kocsmáit, kávéházait mindig átjárta a muzsika. A Magyar Zene Háza kávézójában útjára induló Muzsikusok Kávéháza sorozat havonta egyszer a vendéglátós zenészek világába kalauzolja el a közönséget. Kávéházi estjeink során megelevenedik Krúdy Gyula korának vendéglői hangulata, Jávor Pál, Páger Antal, a bandával mulató hírességek, vagy épp dekadens dzsentrik kora.
A sorozat célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb hungarikumunkra, a manapság sajnos egyre inkább háttérbe szoruló kávéházi cigányzenére. Ezúttal a kávéházi muzsikálására mutat példát Puka Károly estje. Vendégeinket welcome drink-kel várjuk, és a Muzsikusok Kávéháza szellemiségéhez hűen, a koncert helyszínén lehetőség van vacsorázásra és italfogyasztásra is.
Puka Károly 1963. július 28-án született Budapesten. Ennek ellenére makóinak vallja magát, mivel szülei nem sokkal a születése előtt költöztek Makóról a fővárosba, és rendszeresen visszajár az alföldi városba különböző zenei eseményekre. Zenész családból származik: apai nagyapja, Puka Dezső híres cimbalmos volt, míg anyai nagyapja, Genova (Lakatos) József csellista. A zene iránti szeretetet és tehetséget örökölte, így nem meglepő, hogy már fiatalon a Rajkó Zenekarban kezdett tanulni 1970-től.
Általános iskolába Józsefvárosba járt, a Dugonics utcai iskolában tanult, majd a KISZ Központi Rajkó Zenekar iskolájában érettségizett. Zenei képzését olyan neves tanárok segítették, mint Fátyol Tivadar, Hámori Teréz, Égerlant István és Farkas Gyula. Tehetségének köszönhetően gyorsan haladt előre a ranglétrán, és 1973-ban, tízévesen már a Rajkó Zenekar egyik vezető prímása lett. A zenekarral számos külföldi turnén vett részt, bejárva Európát és Amerikát.
Karrierje során jelentős sikereket ért el. 1984-ben megnyerte a Magyarországon megrendezett cigányprímás versenyt, ami országos ismertséget hozott számára. Ezután kivált a Rajkó Zenekarból és egy velencei szalonzenekarban helyezkedett el prímásként. Hét éven át zenélt a Caffé Florianban, Olaszország legrégebb óta működő kávéházában, majd visszatért Budapestre, ahol a New York kávéházban folytatta pályafutását Puka Károly a karrierje során számos kiemelkedő elismerésben részesült, amelyek közül kettőre különösen büszke. Az egyik ilyen megtiszteltetés volt, amikor személyes meghívást kapott Yehudi Menuhintól, a világhírű hegedűművész svájci koncertjére. Ez a meghívás nemcsak szakmai elismerést jelentett számára, de lehetőséget is biztosított arra, hogy nemzetközi szinten képviselje a magyar cigányzenét.
Emellett a munkásságát állami szinten is elismerték: megkapta a Magyar Köztársaság Érdemkeresztjét. Ez a kitüntetés a magyar állam egyik legmagasabb rangú civil elismerése, amely Puka Károly zenei tehetségének és a magyar kultúra megőrzéséért tett erőfeszítéseinek állít emléket.
Legyen szó vonós cigányzenekarok vérpezsdítő dallamairól, vagy bárzongoristák megindító melódiáiról, a magyar városok éttermeit, kocsmáit, kávéházait mindig átjárta a muzsika. A Magyar Zene Háza kávézójában útjára induló Muzsikusok Kávéháza sorozat havonta egyszer a vendéglátós zenészek világába kalauzolja el a közönséget.

