Múzeumok Éjszakája
Koncert
Hangdóm program
Múzeumok Éjszakája
A tavalyi évhez hasonlóan a Magyar Zene Háza idén is részese a Múzeumok éjszakája június 24-i programjának, a Ház kiállításai éjszakába nyúlóan látogathatók, de ezek mellett az érvényes karszalaggal nálunk három (sőt, négy) koncert is megtekinthető, élvezhető, ezek ráadásul igen különleges élő fellépések lesznek. A Rubik Ernő Zoltán és Ajtai Péter kezdeményezésére, a JazzaJ alkotói-közösségi hálózatából kinőtt Budapest Improvisers Orchestra (BIO) kétszer is körbezenéli a Zene Házát, a parkba invitálnak hangzó sétára, hogy a legváratlanabb helyeken lehessünk helyszínspecifikus improvizációik fültanúi. A 2014-ben alakult Várallyay Petra Trio által játszott progresszív jazz egyedülálló fúzió a kortárs jazz színterén, melyben éppúgy megjelennek rockzenei, metal és folk stílusjegyek, mint a szabad improvizáció vagy a 20. század komolyzenéjének hatása. A Borbély Műhely Quartetre jellemző etnojazzes hangzás némileg háttérbe szorult a legújabb, díjnyertes lemeznél, amely még inkább a szabadság felé mozdul, az anyag címe is a hallgatás-befogadás ideális helyzetére utal: ez a zene elmélyülést igényel, az éjszaka csodái rejtőzködnek benne.
Koncertes menetrend:
18:30 - 19:15 Budapest Improvisers Orchestra (BIO): OPEN(air) FORMS (kiindulópont: a főbejáratnál az Olof Palme sétányon, a zászlók mellől).
19:30 - 20:30 Várallyay Petra Trio
20:30 - 21:15 Budapest Improvisers Orchestra (BIO): OPEN(air) FORMS (kiindulópont: a főbejáratnál az Olof Palme sétányon, a zászlók mellől).
22:00 - 23:00 Borbély Mihály Quartet: Miracles Of The Night
Várallyay Petra Trio
A 2014-ben alakult progresszív jazz trió zenei világa egyedülálló fúzió a kortárs jazz színterén, melyben éppúgy megjelennek rockzenei, metal és folk stílusjegyek, mint a szabad improvizáció vagy a 20. század komolyzenéjének hatása. Szerzeményeik ritmikai és harmóniai komplexitása közvetlen, ösztönös előadásmóddal párosul, koncertjeiken széles dinamikai és érzelmi spektrumot bejárva repítik a hallgatóságot a mélyen melankolikus hangképektől a zúzós metál groove-okig. 2020 februárjában a Zeneakadémián mutatták be Petra első hegedűversenyét kamarazenekarrá bővülve, Deadline Haze című lemezük pedig a független alkotók és előadók elismerésére létrehozott Independent Music Awards (USA) díjazottja lett.
Várallyay Petra – hegedű, zongora, ének
Berta Zalán – basszusgitár
Szikora Balázs – dob
Borbély Mihály Quartet
Vázlatos kották, költői, képzőművészeti és filozófiai inspirációk nyernek hangzó formát a Borbély Műhely kezei között a legutóbbi album, a BMC-nél megjelent Miracles Of The Night anyagán. A zenekarra jellemző etnojazzes hangzás háttérbe szorul, a részletekig lejegyzett kompozíciók felől pedig a hangsúly még az előző lemezeknél is erőteljesebben mozdul a szabadság felé. Borbély Mihály ezzel a felállással már a második albumát rögzítette a BMC Recordsnál a 2019-ben megjelent Grenadilla után, szerzőként pedig ez a hatodik lemeze a kiadó égisze alatt. A cím nem annyira a szerzemények hangulati-dinamikai karakterére utal, sokkal inkább a hallgatás-befogadás ideális helyzetére: ez a zene elmélyülést igényel. Az éjszaka csodái rejtőzködnek, de aki figyelmes, felfedezheti a lemezt inspiráló, előtűnő árnyalakokat Jancsótól Pilinszkyn át Miles Davisig és John Coltrane-ig. A kvartett lubickol az improvizáció óceánjában, számos zenei színt, karaktert, sőt akár szélsőséget villant, nem mellőzve a humort és a drámaiságot sem.
Borbély Mihály – szaxofon, tárogató, klarinét, furulya
Tálas Áron – zongora
Horváth Balázs – nagybőgő
G. Szabó Hunor – dob
Budapest Improvisers Orchestra (BIO)
A Budapest Improvisers Orchestra (BIO) Rubik Ernő Zoltán és Ajtai Péter kezdeményezésére, a JazzaJ alkotói-közösségi hálózatából nőtt ki. A 2016-ban debütált ensemble nyitott formájú műveket és szabad improvizációkat játszik. A tagok között zeneszerzők, kortárs- és klasszikus zenét játszó zenészek és a free jazz-színtérről ismert játékosok is vannak. A pandémia alatt mutatták be OPEN FORM című helyszínspecifikus koncertvideójukat, amely azóta élő koncertsorozattá nőtte ki magát. Ezúttal a Magyar Zene Háza körüli parkban invitálnak hangzó sétára, hogy a legváratlanabb helyeken lehessünk helyszínspecifikus improvizációik fültanúi (kiindulópont: a főbejáratnál az Olof Palme sétányon, a zászlók mellől).
hegedű: Krulik Eszter
nagybőgő: Ajtai Péter furulya,
elektronika: Bali János
elektronika: Bolcsó Bálint
ütőhangszerek: Gyárfás Attila
szaxofon: Kováts Gergő
glissonic: Váczi Dániel
ének: Tara Khozein
brácsa:
Jávorka Ádám zongora,
tárgyak: Rubik Ernő Zoltán
A Múzeumok Éjszakája eseménysorozat idén is országszerte várja hagyományos és extra programokkal a látogatókat. A teljes programsorozatra érvényes jegyet a szokásos felületeinken lehet megvásárolni, a karszalagot pedig az épületben lehet átvenni. A beengedés érkezési sorrendben történik. A megvásárolt karszalagok a rendezvény napján érvényesek a budapesti múzeumokba is.
A megvásárolt belépőjegyekkel a Magyar Zene Házában az alábbi programokon vehet részt:
• Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című állandó zenetörténeti kiállításunk
• Nekünk írták a dalt! - A magyar populáris zene hőskora és társadalmi hatásai 1957-től a rendszerváltozásig időszaki kiállításunk
• a Hangdóm-vetítéseink
• a hangszercsodákat kipróbálhatóvá tévő Kreatív Hangterünk is látogatható a múzeumok és kiállítások szerelmeseinek
Az esti programjainkra 17 órától 30 percenként, illetve óránként korlátozott létszámban lehet belépni, szíves türelmüket kérjük a várakozási idő miatt.
Nyitás: 18:00 óra
Utolsó belépés a kiállításra: 22:00 óra
Zárás: 23:00
A ruhatár használata ingyenes és a kiállítások, rendezvények látogatása esetében kötelező. A csomagokat, bármilyen méretű hátizsákot, esernyőt és táskát kötelező a ruhatárban elhelyezni. Az online megváltott belépőjeggyel, az első két óra parkolás a Múzeum Mélygarázsban ingyenes az előadás napján. Kérjük Önöket, hogy parkolójegyeiket érvényesítsék a Magyar Zene Háza információs pultjánál a koncert előtt. Az ajánlat egyéb parkolási kedvezményekkel nem összevonható.